…poznáte to: plánujete a plánujete. Zisťujete všetky informácie – potrebné aj nepotrebné, len aby ste sa čo najlepšie pripravili na vašu nadchádzajúcu dovolenku. Často sa tiež stáva, že zrazu do toho všetkého príde niečo nečakané a všetky plány idú bokom. Prichádza totiž nový nápad – prispôsobený aktuálnej realite a k tomu aj nové plánovanie. Takto dôkladne som sa pripravovala na náš veľký balkánsky roadtrip Rumunsko -> Srbsko -> Bosna a Hercegovina -> Chorvátsko. Avšak, kvôli nečakanému pozvaniu na prehliadku výletných lodí v Taliansku sme cestu Balkánom zredukovali na samostatné Slovinsko.
A dobre sme urobili! Za 7 dní sa dá precestovať veľká časť krajiny, ak viete kam ísť. Pripravila som pre vás itinerár, ktorý vám pomôže zorganizovať si dovolenku v Slovinsku bez stresu a s krásnymi zážitkami.

Maribor – 1. deň v Slovinsku
Hoci má Maribor len okolo 100-tisíc obyvateľov, je 2. najväčším mestom Slovinska a od rakúskych hraníc ho delí menej než polhodina jazdy autom. Z Bratislavy sú to len 3 hodiny. Čo je celkom rýchle, keď si zoberiete, že do Popradu to trvá podobne dlho.
Ubytovanie sme si našli v Patrick’s Pube. Na Poštovej ulici, v úplnom centre mesta, s (plateným) parkovaním len o pár krokov ďalej. Prvé zistenie, ktoré sa nám časom stráveným v Slovinsku potvrdzovalo: parkovanie zadarmo v centrách miest či pri pamiatkach len tak nenájdete.


Čo vidieť v centre Mariboru?
V Maribore sme strávili len 1 noc, no úplne nám to stačilo. Zažili sme tu krásne ráno s raňajkami v trendy kaviarničke Isabella Food&Wine, ktorá ponúka v Maribore aj ubytovanie Isabella Living. Prešli sme si centrum, ktoré sa rozprestiera okolo rieky Drávy. Stihli sme si obzrieť väčšinu mariborských pamiatok a zaujímavostí:
- starý most Stari Most,
- peší most Studenška brv,
- starú pevnosť Sodni stolp aj Vodni stolp,
- národný dom Narodni dom,
- františkánsky kostol Frančiškanski samostan,
- mariborský hrad Mariborski grad,
- katedrálu Stolna župnija sv. Janeza Krstiteľa






Tradične slovinsky sme sa naobedovali v Etno House Baščaršija, ktorý ponúka aj ubytovanie. Kvôli okúzľujúcemu interiéru sa oplatí do neho aspoň nazrieť. Na dobrú kávičku odporúčam kaviareň Rooster Coffee.
Ak máte radi víno, ochutnajte mariborské odrody – v meste sa nachádza aj najstaršia vinná réva na svete! Z tradičných dezertov vyskúšajte prekmursku gibanicu (pripomína náš štedrák) alebo sladkú poticu (podobná našim závinom). (Domča, ďakujeme za tipy! ❤️)

~ Viac fotiek z Mariboru nájdete na konci článku. ~
Z Mariboru sme sa presunuli do Ľubľany, kam cesta autom trvá približne jednu hodinu. Asi v polovici sa vždy zastavíme v malej dedinke Trojane. Lokálnej pekárni robia asi najväčšie šišky na svete.

Ľubľana – 2. deň: Hlavné mesto Slovinska na jeden dych
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Slovinska s takmer 300-tisíc obyvateľmi leží od Bratislavy približne štyri hodiny jazdy autom. Práve preto sa Ľubľana stáva obľúbenou destináciou na predĺžený víkend mnohých Slovákov.
Kde parkovať v Ľubľane?
Centrum Ľubľany je pre autá nedostupné. K nášmu ubytovaniu sme sa museli prejsť a auto nechať na záchytnom parkovisku v centre. Parkovanie na celý deň vyšlo cca 12EUR (jún 2019). Rýchlo sme zistili, že v Ľubľane jazdí veľa ľudí na bicykloch a autá tu nie sú odstavené kade-tade. Zistite si dopredu, kde sa vám bude najlepšie parkovať. Vyhnete sa tak nepríjemným problémom či prekvapeniam.
V meste sme sa aj rozhodli zostať 1 noc a naše hlavy sme zložili v krásnych apartmánoch Stella Sky. Trošku drahšie ubytko, no keďže nás čoskoro čakali 2 noci v aute, dopriali sme si.
Keďže nám na prehliadku mesta ostal necelý deň, moja voľba padla opäť na free walking tour. Bolo vtipné počúvať ako náš sprievodca porovnáva Slovinsko so Slovenskom. Akonáhle som sa priznala a potvrdila jeho tvrdenia, ľudia boli zvedaví a začali klásť rôzne otázky aj mne.
Dozvedela som sa, že tam, kde dnes stojí hlavné mesto Slovinska, bola kedysi močaristá oblasť. Tá vznikla vďaka topiacemu sa snehu z Álp. Začiatkom nášho letopočtu tu však Rimania založili mesto Emona, ktorého názov dodnes možno vidieť na všemožných miestach Ľubľany.
Kto bol Jože Plečnik? Slovinský architekt, ktorý pretvoril Ľubľanu
Centrom mesta preteká rieka Ljubljanica, ktorú križuje veľké množstvo mostov. Najznámejším z nich je Tromostovje inšpirované Benátkami od známeho architekta Josipa Plečnika. Neďaleko trojmostia, krížom cez námestie Prešernov trg, sa nachádza Frančiškanska cerkev Marijinega oznanjenja. Ružový kostol, ktorého farba bola pôvodne červená, no vďaka častým dažďom sa rozpila do ružova.



Josip, alebo aj Jože, Plečnik je autorom mnohých ľubľanských pamiatok. Jeho prínos pre Ľubľanu je rovnaký ako Gaudího pre Barcelonu. Okrem trojmostia si Plečnik pripísal na svoje konto napríklad aj:
- kolonádu a budovu krytej tržnice (Plečnikove arkade),
- cintorín Žale (Pokopališče Žale),
- Obuvnícky most (Šuštarski most), či
- Trnovský prístav (Trnovski pristan).


Ak vám jeho meno nič nehovorí, nezúfajte. Plečnik je tiež autorom Kostola Najsvätejšieho Srdca Pána na pražských Vinohradoch. Spolupracoval tiež na mnohých projektoch pri rekonštrukcii Pražského hradu.
Najkrajšie pamiatky v Ľubľane, ktoré sa oplatí vidieť
Z ľubľanských pamiatok stojí za zmienku Mesarski most (Mäsiarsky most) či Zmajski most (Dračí most), na ktorom nájdete niekoľko sôch drakov, ktoré sú symbolom mesta. Stretnete s nimi takmer na každom kroku.



V centre mesta sa nachádza aj Ľubľanská katedrála, ktorá je dôležitou budovou pre všetkých Slovincov, či už z pohľadu cirkevného alebo svetského. Na jednej zo strán nájdete tzv. Slovinské dvere, ktoré boli požehnané v roku 1996 samotným pápežom. Toho si Slovinci nesmierne vážia, keďže sa Vatikán stal prvým štátom, ktorý v roku 1991 uznal Slovinsko ako nezávislý štát.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sa nám v Ľubľane nepodarilo navštíviť, by som zaradila:
- známu adresu Metelkova – bývalé kasárne, ktoré dnes poskytujú priestor alternatívnemu umeleckému centru,
- Ľubľanský hrad či
- Park Tivoli, kde sa nachádza výnimočný street food Hot-Horse, v ktorom ponúkajú hotdogy, burgre, steaky či klobásky z konského mäsa.

V Ľubľane si môžete vychutnať plavbu loďkou po rieke Ljubljanica, ktorá je skvelým spôsobom, ako si pozrieť mesto z inej perspektívy. Prístavy sú dostupné priamo v centre.

Pri odchode z Ľubľany sme stihli ešte krátku zastávku na spomínanom cintoríne Žale (Pokopališče Žale). Toto miesto nie je len miestom posledného odpočinku, ale aj ukážkou unikátneho spojenia architektúry a spirituality. Plečnik tu vytvoril sériu symbolických objektov a monumentálnych brán, ktoré pripomínajú antické stavby. Vďaka svojmu umeleckému a kultúrnemu významu je Žale zaradený medzi najdôležitejšie pamiatky Slovinska.







Vedeli ste, že…?
…po meste nájdete viac ako 30 vodovodných kohútikov či fontán, z ktorých tečie pitná voda? Ekologické a praktické.
…Slovinci sú hrdí na svoj jazyk. Po celom svete ním hovorí len 2,5M ľudí.
…kaviarne s dobrou kávičkou nájdete na European Coffee Trip.
~ Viac fotiek z Ľubľany nájdete na konci článku. ~
Bled a Bohinj – 3. a 4. deň: Dovolenka pri jazerách v srdci slovinskej prírody
Po dvoch dňoch v meste prišiel čas na trochu prírody. V tom je Slovinsko neprekonateľné. Stačí hodina cesty z Ľubľany a ocitli sme sa pri jednom z najznámejších jazier v Európe – jazero Bled. Len o niečo ďalej čaká jeho divokejší, pokojnejší brat – jazero Bohinj.

Jazero Bled: Najznámejšie jazero v Slovinsku
Náš príchod k jazeru Bled bol mierne rozpačitý. Prvý pohľad na oblasť jazera pripomínal rakúske lyžiarske stredisko plné dôchodcov. Akonáhle sme mestečko opustili, scenéria sa výrazne zmenila. Zakotvili sme na opačnej strane jazera v Camping Bled. Tichý a príjemný kemp sa nachádza priamo pri jazere a v blízkosti lesa. Tu nás čakali 2 noci v aute.
Hoci nemám s kempmi veľa skúsenosti, týmto som bola veľmi milo prekvapená. Sprchy (celkovo ich bolo v kempe 5) boli čisté a tiekla v nich kvalitne teplá voda. Kľudné prostredie. Jediné sklamanie bola predražená a nekvalitná reštaurácia, no našťastie boli hneď vedľa celkom dobre zásobené potraviny.
Julské Alpy či Triglavský národný park, kde sa jazero Bled nachádza, ponúka veľké množstvo aktivít. My sme bohužiaľ kvôli počasiu nemali možnosť preskúmať všetky. No z toho čo sme stihli, určite odporúčam skúsiť nejaké vodné športy či samotné kúpanie v jazere. My sme si sem priviezli vlastné paddleboardy a povozili sme sa okolo známeho kostolíka Cerkev Marijinega Vnebovzetja na ostrove v strede jazera.

Ak by nám počasie prialo, určite by sme navštívili aj hrad Blejski grad (po ceste nás zahnala naspäť búrka s krúpami) alebo jednu z vyhliadok nad jazerom, Mala Osojnica alebo Ojstrica.

Jazero Bohinj: Poklad Triglavského národného parku
Za lepším počasím sme sa vydali cez kopec k Bohinjskému jazeru. Tu sme si vygooglili dvojitý vodopád Savica. Nachádza sa 894m nad morom, meria 78m a asi 500m nad ním leží jazero Črno, ktoré vodopád napája. Na 100% sme si vynahradili škaredé počasie pri jazere Bled.
Bohinj je skvelý východiskový bod pre náročnejšiu turistiku. Ponúka výstup na vrch Vogel, prechod k Sedlu Vratca alebo pokojné prechádzky popri jazere.




Soča – 5. deň: Tyrkysová rieka, adrenalín a Julské Alpy
Ak ste milovníkmi prírody, adrenalínu a hôr, rieka Soča bude pre vás highlight celej dovolenky. Práve táto priezračná, tyrkysová rieka v západnom Slovinsku patrí medzi najkrajšie v Európe a je symbolom outdoorových aktivít.

Pre ubytovanie odporúčam Camping Vodenca v okolí mestečka Bovec, ktorý ponúka možnosti na rafting. Ak raftovanie nestačí, dá sa pritvrdiť a skúsiť aj kaňoning, prípadne sa vydať na ľahkú či ťažšiu turistiku. Nádherné výhľady na Slovinsko a jeho prírodu sú zaručené.
~ Na Soču sme sa ešte vrátaili. Viac si o nej prečítajte v článku
…Soča: slovinská rieka, ktorá je krajšia ako more ~

Portorož a Piran – 6. a 7. deň: Oddych pri mori na slovinskom pobreží
Ku kompletne uspokojivej dovolenke chýba už len kúpanie v mori a pláže, ktorých má Slovinsko len 46 kilometrov. Preto treba zamieriť smer Portorož či Piran. Ponúkajú klasickú balkánsku atmosféru so všetkým, čo k nej patrí – kúpanie v mori a popíjanie osviežujúcich nápojov, voňavé píniové háje, prechádzku po pobreží, typické balkánske mestečko s rôznymi reštauráciami a bohatou ponukou vynikajúceho jedla.
Pokiaľ máte radi klasickú dovolenku na pláži, zvoľte skôr oblasť Portorož. Krásne apartmány na ubytovanie ponúkajú Forgotten Garden Apartments alebo Villa. Pokiaľ ste viac mestský tip, pozerajte radšej po lokalite v meste Piran. Nachádza sa tu nádherný Hotel Piran.


Bonus: Postojna Jama a Predjama
Tak, a to by bolo Slovinsko za jeden týždeň. Celkom akčné, čo poviete? Po pokiaľ máte na dovolenku v Slovinsku vyhradených viac dní, mám pre vás bonus tipy:
Zastavte sa cestou od mora v jaskyni Postojna Jama či na hrade Predjama.
Prajem vám krásny pobyt v Slovinsku!
~ Lenka Says ~
Viac sa o Balkáne dočítate v týchto článkoch:
…Bosna a Hercegovina: Sarajevo a Mostar
…Chorvátsko: ostrov Krk
…Grécko: Atény / ostrov Aegina
…Srbsko: Belehrad a Niš
…Slovinsko: Soča
Čítajte knihy od slovinských autorov či o Slovinsku:
PS: Tento článok obsahuje affiliate linky (Booking / Martinus). To znamená, že pokiaľ si cezeň niečo kúpite, dostanem za váš nákup malú províziu. Tú vždy využijem na údržbu môjho blogu či na kávičku pri písaní článkov. Budem vám preto nesmierne vďačná, ak ich použijete.
Fotogaléria Maribor / Slovinsko:





Fotogaléria Ľubľana / Slovinsko:





