…predstavte si, že idete po nákupnom centre a tam niekde uprostred promenády sa krčí malý stánok s nie celkom identifikovateľným tovarom. Napriek tomu pred ním stojí veľké množstvo, nazvime ich, malých detí. Pokiaľ to nebude stánok s pyrotechnikou, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o stánok s nápojom bubble tea.
Viem si predstaviť, ako teraz krčíte nosom a tvárite sa, že fujky. Jednak, na jedlo fuj hovoriť nemám. Druhak, položte si ručičku na srdce a povedzte, či ste už bublinkový čaj niekedy skúsili. Nie?
Nebuďte ako moja mamina, ktorá by si radšej nechala nohu rezať, ako by skúsila niečo nezvyčajné. Sorry, mami, si super, ty vieš! Vždy sa necháš ukecať a ochutnáš všetko, čo ti vopchám pod nos. Na 15.krát ti to zvyčajne aj začne chutiť. Len tie večné reči okolo toho…
Ale áno, dávam vám za pravdu. Na prvý pohľad nie je stánok s bubble tea nič, čo by vyvolávalo neodolateľnú chuť postaviť sa do rady a vytrpieť uhúkaných teenagerov. No aj tak stojí bublinkový čaj za pokus.
Aké bolo prvé stretnutie s bubble tea?
Prvýkrát som tento nápoj spozorovala počas jednej z návštev juhovýchodnej Ázie. Vtedy som tomuto drinku ešte nerozumela. Preto som sa ani nijak nesnažila vyskúšať tento zázrak plný ovocného želé, ktoré Ázijci milujú. Myslím, že to bola Malajzia, kde som videla toto želé ešte aj v dezertoch, na zmrzline, na palacinkách, na vafle…
Veľký boom okolo bubble tea nakoniec prišiel aj na Slovensko. Po dlhej dobe odolávania som sa jedného letného dňa rozhodla, že bublinkový čaj konečne vyskúšam. Vymyslela som si ázijský mix s matchou a mliekom. Obsluhujúci chalanko ma ale zarazil, že si to dávať nemám. Podľa neho to bola úplne od veci kombinácia. Ten asi ešte nebol v Ázii…
Akokoľvek, prekazil mi moje plány a zrútil mi celý bubble tea svet. Bezradne som žmurkala na môjho BF, ktorý ma počas rútiacich sa svetov vždy zachráni. Vypýtal mi zelený čaj s liči príchuťou a limetkovými praskajúcimi guľôčkami. Čudujte sa všetci! Vôbec to nebolo zlé a to aj napriek tomu, že zelený čaj celkom nemusím. Na môj vkus bolo bublinkový čaj tiež sladší viac ako by som si priala, ale čert to vzal…
Po tomto prvom zážitku nesledovalo niekoľko kôl zelenočajových bubble tea s pukajúcimi guličkami. Raz som si dokonca presadila aj spomínanú matchu v mliečnom podaní. Tentokrát ma už nikto neodhováral.
Dala som sa tiež zlomiť na tapiokové perly. Poznám tapioku z Ázie, ktorej tu hovoria tiež cassava. Je to taký koreň, ktorý sa spracováva ako naše zemiaky. Preto z nich vyrábajú čipsy, škrob, no používa sa aj pri výrobe sladkých pokrmov. A tak tu máme slizké guľôčky v malinovke, ktoré na prvé stretnutie neboli úplne podľa môjho gastrometra. Dnes už ich ľúbim!
Ako si bublinkový čaj objednať?
- Vyberiete si druh čaju – zelený, rooibos či čierny.
- S mliekom alebo bez mlieka (ide iba o mliečny prášok, ktorý neobsahuje laktózu).
- Môžete si ho dať teplý alebo studený.
- Vyberiete si príchuť, ktorou zároveň čaj osladíte.
- Pridáte želé, perly alebo guľôčky.
Vo vašom bubble tea však nemusíte mať každú zo spomenutých prísady. Avšak môžete si smelo vybrať aj viacero typov guličiek či príchutí. Treba však dávať pozor, lebo nie všetky príchute sa k sebe hodia. Z vlastnej skúsenosti sa radšej spolieham na vlastný inštinkt ako na radu obsluhy.
Keďže sú guľôčky, želé či perly celkom veľké, treba ich piť hrubou slamkou. Zapchajte palcom vrch slamky a bodnite do fólie. Umyte si predtým ruky, aby vás BF neofrflal, že ste mu ochytali slamku.
Čo je to Bubble Tea?
A teraz trošku teórie. Bublinkový čaj pochádza z Ázie, konkrétne z Taiwanu, kde sa teší svojej obľube už od 80. rokov. Pôvodne pojem bubble odkazoval na penu, ktorá sa vytvorila po pretrepaní čaju s mliekom, cukrom a ľadom v kokteilovom šejkri.
Práve tapiokové perly patria k pôvodným a najbežnejším tuhým prísadám do bubble tea. Sú to čierne guľôčky vyrobené z tapiokového škrobu pochádzajúceho z koreňa manioky. Ak teda chcete skúsiť kúsok ázijského autentična, dajte si mliečnu verziu čaju práve s tapiokou.
Škodlivé účinky bublinkového čaju. Pravda či lož?
Pokiaľ ste už niekedy o bubble tea počuli, určite ste zachytili aj polemiku ohľadne jeho škodlivosti. Dala som si trošku námahy a niečo viac som si k tomu prečítala.
Veľa informácií nájdete priamo na stránkach samotných predajcov. To ešte nemusí znamenať, že sú na 100% presné, keďže pôjde o marketingový popis produktu.
Myslím, že nemusíte byť žiadny jadrový fyzik, aby vám bolo jasné, že keď to je sladké, bude v tom cukor. Keď to je farebné, budú tam farbivá. Tak ako každý iný sladený nápoj, tak ani tento by nemal byť pravidelnou súčasťou vášho pitného režimu či jedálnička. Neobsahuje totiž veľké množstvo vitamínov či minerálov.
Pokiaľ chcete znížiť množstvo cukru v drinku, platí jednoduché pravidlo: čím menej prísad, tým menej cukru. Okrem toho si viete vypýtať aj čistý čaj bez pridaného cukru. Bublinkový čaj bez kalórii však neexistuje. Najzdravším je vraj matcha, no predpokladám, že pôjde o verziu bez mlieka.
Akokoľvek, všetci pijeme Colu, Kofolu, Fantu či Sprite. Tak ak si raz za čas dáte bubble tea, svoje zdravie tým zásadne neohrozíte.
Tak čo? Ochutnali (by) ste ho?
~ Lenka Says ~
Viac o mnohých chutiach z ciest po svete nájdete na Instagrame @lenka_says_food.
Prečítajte si tiež: …jedlo sveta #2: Palacinky