Loading Likes...

…palacinky… Rovnako ako mnoho iných ľudí, aj ja ich milujem, endlessly. Už od detstva, kedy nám ich mamina robievala asi každý víkend, na preskáčku so špagetami s kečupom a syrom a vždy im predchádzala rajčinová polievka. Sú jednoducho mojim all time favorite jedlom.

O takých bratislavských krepérkach sa už popísalo kde čo, tomu sa tu venovať nebudem. 🙂 K ním len toľko, že pre mňa je jasná trojica best of BA palacinkární nasledovná: Petite Creperie – Pouličné palacinky (take away so štýlom, no ten slaný karamel by mohol byť kúsok slanší), Funki Punki (veľmi príjemné posedenie aj s ich IKEAfree konceptom, len sa mi zdá, že som sa tam kedysi zvykla aj chutnejšie najesť) a Pán Cakes (palacinky sú super chutné, priestor minimalistický, len na tom tanieri by z neho mohli ubrať). Samozrejme, všetky 3 palacinkárne sú super, len konkurencia je neúprosná, tak netreba zaspať na vavrínoch. 🙂

Akokoľvek, iné som chcela… Palacinky sveta, to je môj dnešný topic.

FRANCÚZSKO

francúzsky cider v šálke boléee

Cider v bolée šálke

Počas mojej, už niekoľkej, služobnej cesty v Grenobli som si konečne dopriala ochutnávku pravých francúzskych crêpes. Navštívili sme rovno bretónsku palacinkáreň, lebo vraj práve v Bretónsku je pôvod tejto lakocinky. Dozvedela som sa more zaujímavých informácií, o ktorých som vôbec nemala ani tušenie. Napríklad, že typickým nápojom podávaným ku crêpes je cider, ktorý sa ale nepodáva v pivovom pohári s ľadom, ale v šálkach, ktoré sa volajú bolée.

Prihláste sa rovno, kto si zvykne dávať k palacinkám s maminým lekvárom cider? 😀  

Okrem toho mi bolo ozrejmené, že nie je palacinka ako palacinka. Vo Francúzsku sa totiž slané volajú galette a tie sladké crêpe. Aby bolo jasné, skúsila som obidve…

francúzske Galette s andouille (vnútornosťami)

Galette s andouille

Pri galette som sa nechala nalákať na špecialitku akú si v moslimskej krajine asi veľmi nedoprajete, no vo Francúzsku sa teší ako takej obľube. Teda vlastne neteší, ale vraj je to tradičné. 😀 Dala som si teda palacinku z tmavej múky so šunkou, syrom, vajíčkom a andouille, ktoré by som opísala ako zrolovanú vyúdenú šunku chutiacu ako slanina. Nuž, boli to ale bravčové črievka… 😀 Bez akýchkoľvek predsudkov a s apetítom, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiadny Francúz, keby mal rád andouille, som sa do toho pustila a v úplnom kľude aj celé zjedla. 🙂

sladké Crêpe so slaným karamelom

Crêpe so slaným karamelom bez karamelu

Samozrejme ako by to bolo, keby som neskúsila aj sladkú verziu crêpe a keďže som momentálne posadnutá slaným karamelom, moja voľba bola úplne jednoznačná a bez zaváhania.

Hore-dole francúzska gastronómia, v slanom karameli si teda nešplhli. A možno mi len tí Francúzi nechceli dopriať a karamel mi tam nedali. Bolo to iba slané… Bratislavský Pán Cakes tak u mňa stále drží prvenstvo.

Plán: musím konečne skúsiť slaný karamel vyrobiť doma. 😀 Nejaké hints & tips?

ÍRSKO

citronové palacinky

Pancake with lemon

V novom domove mojej sestry som za necelé 2 roky bola už 4 krát a vždy nás naše potulky zaviedli do malej rybárskej dedinky/mestečka Howth. Nie je tam dokopy nič, no vždy sa tam rada vraciam a teším. 🙂 Poprechádzame sa po prístave, kde pozorujeme rybárov ako vykladajú čerstvo nachytané kraby či tulene plávajúce medzi loďami. Nad mestom je nádherná vyhliadka a na konci prístavu maják. V malom obchode s rybami poobdivujeme rôzne morské zvery a prípadne nakúpime nejaké delikatesky. Nikdy nevynecháme návštevu malého trhu, kde predávajú napríklad aj maďarský langoš či španielske churros. Mňa samozrejme vždy naláka stánok s palacinkami a mne donedávna neznáma náplň z masla, cukru a citrónovej šťavy. Tak jednoduché, tak chutné!

citronové palacinky

Pancake with lemon

O írskych palacinkách som sa toho bohužiaľ nedozvedela veľa. No najdôležitejšia informácia pre pancake lovera je celkom zásadná. V Írsku totižto majú sviatok alebo skôr deň venovaný palacinkám – Pancake Day. <3

citronové palacinky

Pancake with lemon

Palacinkový deň alebo aj fašiangový utorok je deň pred popolcovou stredou, 40 dní pred Veľkou nocou, zvyčajne spadajúci na niektorý z dní medzi 3. februárom a 9. marcom. Nie je to tak úplne len írska výsada oslavovať palacinky, stretnete sa s tým vo všetkých krajinách Commonwealthu.

Pancake day bol posledným dňom pred pôstom kedy ľudia mávali vo zvyku zbavovať sa “tučných” potravín, aby ich počas pôstu nepokúšali. Končilo sa tak obdobie hojnosti bohaté na jedlo obsahujúce vajcia, mlieko či cukor. Všetky zbytky týchto potravín tak začali miešať dokopy a vyrábať z nich palacinky. V tento deň teda celý Commonwealth konzumuje práve palacinky, ktoré sa na kvantá predávajú už hotové v supermarketoch.

Plán: V roku 2018 pripadne Pancake Day na 13. február. Buďme pripravení! Žiadne prežieranie na Valentína! 😀

SRBSKO

palacinky so Snickers

Snickers palačinke

Mala som šťastie, Srbsko ma nesklamalo. Palacinky tu oproti Írsku jedia po celý rok a tešia sa aj značnej obľube. Palačinke si tu objednáte v každom druhom fastfoode či kaviarni a preto sme sa rozhodli ochutnať ich v ich prirodzenom prostredí, tak ako ich v Srbsku pripravujú. V Belehrade nám s výberom pomohol môj obľúbený FourSquare a preto sme si zbehli dať paldy do jednej z najlepších palacinkární v hlavnom meste. Cestou tam to môj BF už nevydržal a musel jednu ochutnať v pouličnom stánku. Bolo to úplný jackpot a palacinka s názvom Snickers nás len nakopla pridať do kroku a ponáhľať sa dať si ďalšie.

palacinky s eurokrémom, keksíkmi Plazma a banánom

Eurokrém, plazma, banán

Už dopredu mi bolo jasné, čo si objednám (nie, tentokrát to nemal byť slaný karamel), keďže návšteve palacinkárne predchádzalo detailné štúdium ponuky. Moja voľba padla na palacinku s eurokrémom, plazmou (tradičné srbské kekse podobné našim BeBe) a banánom. Eurokrém, ak nepoznáte, je taká prezlečená Nutella. Pamätám si ho ešte z čias letných dovoleniek v Juhoške, kde som počas celého pobytu nejedla nič iné, iba ten ich biely balkánsky chlieb natretí eurokrémom s pohárom mlieka k tomu.

palacinky so šípkovým lekvárom

Šípkový lekvár

Keď nedajbože došiel eurokrém, prišiel rad na šípkový lekvár. Vyvážená strava, sledujete to? 😀 BTW: zapracovala vesmírna náhoda a môj BF si dal palacinku práve so šipakom. 😀

Vysmážaná palacinka

Vysmážaná palacinka

Samozrejme bolo bezpodmienečne potrebné ochutnať aj slanú variantu. V tomto prípade to bol úplný krok mimo. Z nejakého nepochopiteľného dôvodu v Srbsku pripravujú vysmážané palacinky, ktoré vyzerali ako kuracie stehno a chutili desne (plnené šunkou a syrom). Bacha na to keď pôjdete na palacinky do Srbska. 😀

Plán: Nabudúce konečne otvorím ten šípkový lekvár, čo tam suším už od poslednej návštevy v Chorvátsku. Hádam ešte z dôb Márie Terézie…

…a keďže mojich palacinkových plánov sa nazbieralo celkom dosť, bolo treba ich aj uskutočniť. Slaný karamel, citrón, šípkový lekvár a k tomu káva z Moca Expressu a.k.a kotyogo.

Domáce palacinky - slaný karamel, šípkový lekvár a citrónová šťava

Domáce palacinky – slaný karamel, šípkový lekvár a citrónová šťava

A čo vy? Aká je vaša najobľúbenejšia palacinka? Aké netradičné variácie ste skúsili? Budem rada ak mi odporučíte nejaké vaše best of miesta a chute.

~Lenka Says~

Zdieľaj článok: