…na samom konci Čiech, tam, kde sa už nedá ísť ďalej ako do Nemecka, tam nájdete oblasť nazývanú České Švajčiarsko. Na rozlohe 79m2 sa rozprestiera krásna príroda, nezvyčajné skalné útvary, rieky a potoky. No nachádza sa tu aj množstvo krásnych domčekov s neuveriteľnou architektúrou typickou pre tento región. Budete sa tu naozaj cítiť ako vo Švajčiarsku.
Ak ste náhodou niekedy narazili na pojem Saské Švajčiarsko vedzte, že ide o pokračovanie Českého Švajčiarska v Nemecku. Tu nájdete aj známy Bastei, symbol nemeckej strany národného parku.
Ako sa do Českého Švajčiarska dostať?
Zo Slovenska je sem dlhá cesta. Treba zdolať večne rozbitú diaľnicu do Prahy, vyhnúť sa hlavnému mestu a ešte ustáť horské cesty pred nemeckou hranicou. Skvelý ťah je spojiť si výlet so zastávkou niekde po trase. Inak vám cesta zaberie z BA cca 5hodín, z KE to bude hádam aj na týždeň. Srandujem! 🙂 Ak na takúto cestu máte dosť času, nervov a dobrodružnú dušu, určite si to užijete minimálne ako my.
TIP: Náš výlet sme spojili s longboard pretekmi v Benátkach nad Jizerou. Odtiaľ sme to mali do Českého Švajčiarska už len necelé 2 hodiny autom.
Kde sa v Českom Švajčiarsku ubytovať?
Ako východiskový bod pre spoznávanie tejto lokality vám môžem odporučiť mesto Děčín, obec Hřensko či ktorúkoľvek z dediniek, ktorou budete cestou prechádzať. Vďaka svojej výnimočnej architektúre jednodznačne stoja za zváženie.
S ubytovaním v tomto regióne problém mať nebudete. Je to obľúbená lokalita mnohých turistov, a preto tu nájdete alternatívy od výmyslu sveta.
My sme tentokrát volili jednoducho – naším hotelom sa stalo auto v kempe Autokempink Česká Brána v obci Stará Oleška. (Nebojte, netlačili sme sa na sedačkách v Suzuki Swift, pre tieto účely využívame náš pohodlný Fiat Doblo.) Ťažko mi súdiť, veľa kempov som zatiaľ nepochodila, no tento vyzeral dosť „jeto“, no našim potrebám bohato vyhovoval. Teplá voda v sprche, WC, kuchynka, ale aj rybník, čerstvý vzduch, a čo je najdôležitejšie, nočný kľud až do rána. Vyspali sme sa kráľovsky.
Pozrite na ubytovanie v Děčíne a Hřensku:
~ Zlatá Lípa – Wellness Hotel ~
~ Hotel S-centrum Děčín ~
~ Ubytování U Pekaře ~
~ Garden Hotel Mezná ~
Čo vidieť a zažiť v oblasti Českého Švajčiarska?
~ Štatutárne mesto Děčín ~
Najväčším a najzaujímavejším mestom regiónu je jednoznačne Děčín, ktorý je ideálnym miestom pre aktívny odpočinok. Nachádzajú sa tu až 2 lesoparky, via ferrata, zámok či rieka Labe. Mesto tak ponúka kvantum možností pre pešiu či cyklo turistiku, plavby po rieke, kultúrne vyžitie, ale aj dobré jedlo.
~ Zámok v Děčíne ~
Zámok v Děčíne pochádza z 10. storočia a je bezpochyby dominantou mesta. Týči sa na skalnatom brale obklopenom riekou Labe, záhradami a parkom. Ak máte radi krásne zámocké dobové interiéry, tu si určite prídete na svoje. Záhrady okolo hradu sú jeho pýchou, pričom najznámejšia z nich je Ružová záhrada. V neďalekom zámockom parku zasa nájdete zachovalý reťazový most.
~ Pastierska stena (Pastýřská stěna) ~
Mesto Děčín sa môže pochváliť kvalitnou (a v Česku jedinou) via ferratou v samom srdci mesta. Nachádza sa na Pastierskej stene, ktorej vrchol ponúka veľkolepý výhľad na historickú časť mesta či rieku Labe. Zároveň sa tu nachádza napodobenina hradu s občerstvením ale aj ZOO. Via ferrata ponúka 16 rôznych trás a na jej vrch sa dostanete asi za 1 hodinu. Sen každého horolezca. (Teda aspoň si myslím… 🙂
~ Čo ešte vidieť v Děčíne? ~
- Kostol Povýšní sv. Kříže
- Kaple sv. Jana Nepomuckého
- Staroměstský most
- Synagoga
~ Rieka Labe ~
Labe, jedna z najznámejších riek v Česku, ponúka na tomto území možnosti vodných športov a výletných plavieb. Či už sa rozhodnete pre plavbu loďou, raftom alebo (ako my) na paddleboardoch, určite si užijete skvelý výlet.
Za najkrajšiu časť Labe je totiž považovaný Labský kaňon nachádzajúci sa len niekoľko kilometrov za mestom Děčín. Ide o najhlbší pieskovcový kaňon v Európe (300m), a je preto vyhľadávaným miestom horolezcov. Ak tomuto športu neholdujete, doprajte si výhľad naň z vyhliadky Belvedér.
Výlety po vode môžete krásne skombinovať s pešou, alebo aj cyklo turistikou. V meste Děčín sa stretávajú 3 cyklotrasy, pričom 1 z nich vedie popri Labe a končí až za nemeckými hranicami.
V Nemecku sme skončili našu plavbu na paddleboardoch aj my. V malom prístave pre kompy Schmilka-Hirschmühle sa nachádza aj vlaková stanica, odkiaľ sme sa odviezli naspäť do Děčína.
Pozrite si video z našej plavby:
~ Rozhľadne v regióne České Švajčiarsko ~
Rozhľadne sa momentálne tešia veľkej obľube, a to nielen na Slovensku. Doprajte si preto pohľady z vtáčej perspektívy aj v okolí Děčína.
- Sněžník – jedna z najstarších rozhľadní v Česku ponúka nádherné výhľady na Lužické hory či České Švajčiarsko
- Rozhledna Růženka – iba 6,2m vysoká rozhľadňa vznikla zo zbierky miestnych obyvateľov
- Janovská rozhledna – asi najznámejšia z tunajších rozhľadní
- Rozhledna Sokolí vrch – pokiaľ neodradí 162 schodov, po ich zdolaní dovidíte až na Ještěd v Liberci
- Císařská vyhlídka na Kvádrberku – ak sa vydáte po červenej turistickej značke od děčínskej nemocnice, dostanete sa cez bukový les až na vyhliadku Kvádrberk uprostred lesoparku. Tá je venovaná 25. výročiu svadby cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej. Ak budete po červenom chodníku pokračovať ďalej, dostanete sa až do malebného Hřenska. Táto trasa je dlhá 17km.
- Labská Stráň – vyhlídka Belvedér – neopakovateľný výhľad do Labského kaňonu (viď. časť Rieka Labe)
- Velký Chlum – autom dobre dostupná rozhľadňa ponúka výhľady až na České středohoří
- Šaunštejn či Loupežnícky hrad – prístup je tvorený strmými schodmi a úzkou škárou v skalnom masíve, pričom vrcholky jednotlivých skál sú spojené oceľovými mostíkmi
- Mariina vyhlídka či Mariina skála – najobľúbenejšia vyhliadka Jetřichovických skál kvôli romantickému altánku jej vrchole
- Falkenštejn – zrúcanina skalného hradu ponúka okrem iného aj možnosť pokračovať v rôznych turistických trasách
~ Národný park České Švajčiarsko ~
Do národného parku sa viete dostať viacerými spôsobmi – loďou po Labe z Děčína do pohraničnej obce Hřensko či vlakom do nemeckej Schöny a kompou opäť do Hřenska, autom ale aj autobusom. Akokoľvek sa rozhodnete, vaše cesty budú vždy viesť do Hřenska. Tu sme zaparkovali aj my našu pojazdnú ubytovňu (150 Kč / deň) a vydali sme sa k Pravčickej bráne.
~ Viac o Národnom parku České Švajčiarsko. ~
~ Pravčická brána ~
Pravčická brána je považovaná za najkrajší prírodný útvar Českého Švajčiarska, a preto sa stala aj jeho symbolom. Na jej vrchol vedú 2 možné cesty – z Hřenska, ale aj Mezní Louky. Cesta z Hřenska je kratšia (4km), no náročnejšia. Tá z Mezní Louky je dlhšia (6km) a vedie pozdĺž pieskovcových stien.
My sme zvolili tú kratšiu a poviem vám, vôbec nebola náročná. Zo 4km idete polovicu po chodníku popri ceste. Od rázcestia je to k Pravčickej bráne už len polovica cesty.
TIP: Ak si chcete pošetriť nohy a 4km navyše radšej investovať do prechádzky po tiesňavách, odvezte sa k rázcestiu autobusom. Z Hřenska smerom k Pravčickej bráne si nemôžete nevšimnúť zastávku.
Po asi hodinke a spomínaných 4km dorazíte k Pravčickej bráne a Sokoliemu hniezdu ako sa tunajší zámoček s reštauráciou nazýva. Ten tu stojí vďaka Edmundovi Clary-Aldringenovi už od roku 1881.
Ak chcete pokračovať ďalej, musíte si pri Sokolom hniezde zaplatiť vstupné. To vás oprávňuje k vstupu do reštaurácie, WC a samozrejme aj na výhľad a samotný vrch kopca.
~ Viac k otváracím dobám a cenám na Pravčickej bráne. ~
Vedeli ste, že sa práve na Pravčickej bráne natáčali scény z Narnie?
~ Tiesňavy v Hřensku (Soutěsky Hřensko) ~
Ako som už spomínala, v srdci Českého Švajčiarska sa východzím bodom pre jeho spoznávanie stáva Hřensko. Okrem cesty na Pravčickú bránu ponúka možnosť plavby pramiciach cez Edmundovu či ďalej cez Divokú tiesňavu. Popri riečke Kamenici vás k nim zavedie prechádzka náučným chodníkom. Tá bude trvať nie viac ako 30minút. Akonáhle sa dostanete do bodu, odkiaľ sa nedá ísť viac peši, príde čas na pramice. Tu začína asi 1km dlhá plavba k Edmundovej tiesňave. Po vylodení môžete ďalej zájsť peši k Divokej tiesňave, ktorú viete tiež preplaviť na pramiciach. Pozor: zistite si dopredu stav vody v rieke, aby sa vám nestalo, že kvôli nízkej hladine „nepoplujete“. Prípadne sa od Edmundovej tiesňavy sa viete peši dostať do Mezné, ak tam ste náhodou ubytovaní. Pokiaľ sa rozhodnete vrátiť do Hřenska, bude to opäť loďkou.
~ Viac k otváracím dobám a cenám na tiesňavách. ~
~ Čo ešte vidieť v Českom Švajčiarsku? ~
Je toho samozrejme viac, no mňa oslovili 2 krásne budovy:
- Stará plynárna – nájdete ju v centre Hřenska v nenápadnej uličke, bola postavená v roku 1905 a slúžila na výrobu plynu, ktorý sa používal na svietenie
- Dolský mlýn – známy z rozprávky Pyšná princezná
České Švajčiarsko a jeho NAJ:
- Najvyššia stolová hora v ČR – 723m
- Najobľúbenejšia cyklotrasa v ČR
- Najhlbší pieskovcový kaňon v Európe – 300m
- Najväčší komplex via ferrat v ČR – 150m
- Najväčšia pieskovcová brána v Európe – 26,5m
- Najdlhšia prístupová cesta na zámok – 292m
- Najnižšie položené mesto v ČR – 135 m n.m.
- Najzelenšie okresné mesto v ČR – 65%
~ Lenka Says ~
Hľadáte tip na výlet, ktorý je bližšie k Slovenku? Skúste Olomouc.
NOTE: Niektoré odkazy v tomto článku sú affiliatné (Martinus / Booking / AirBnb). To znamená, že pokiaľ ich použijete na rezerváciu ubytovania či kúpu kníh, pripíše sa mi malá provízia. Tá bude následne použitá na údržbu môjho blogu (hosting / doména) či na kávičku pri písaní článkov. Budem preto nesmierne vďačná, ak ich v prípade potreby použijete.