…gréckych ostrovov je neuveriteľné množstvo a často sa v ich vymenúvaní strácam. Kréta, Rodos, Mykonos, Kos, Korfu… Koľko ich poznáte vy? Možností je takmer nekonečne a pri ich objavovaní vám určite pomôže turistický sprievodca po Grécku.
Poznáte ale ostrovy ako je Agistri, Poros či Aegina? Predpokladám, že ani veľmi nie a je to úplne v poriadku. Sama som ich spoznala len nedávno pri plánovaní cesty do Atén. Týždeň strávený v Grécku som nechcela obetovať iba na hlavné mesto. Preto som sa začala poohliadať aj po okolitých ostrovoch. Voľba nakoniec padla práve na Aeginu.
Ako sa dostať na ostrov Aegina?
Na to, aby ste navštívili ostrov, potrebujete sa najprv dostať do Atén. Tam už nejakú dobu lieta pravidelne Ryanair priamo z Bratislavy. (Ten vás okrem Atén odvezie aj do Solúna = Thessaloniki či na Korfu.) Z letiska sa potom odveziete do prístavu vlakom, metrom alebo autobusom.
Aegina (čítaj egina) je nádherný malý ostrovček nachádzajúci sa na juhozápad od aténskeho prístavu Piraeus. Odtiaľ pravidelne premávajú na ostrov trajekty. Cena sa pohybuje od 8EUR za ten pomalší a 14EUR za rýchlejší a samotná cesta trvá približne 1hodinu (cca 20km).
Základné informácie o Aegine
Podľa mytológie mal boh Zeus žiarlivú manželku a veľa mileniek. Aegina bola jednou z nich. Aby sa s ňou mohol v pokoji stretávať, daroval jej tento ostrov. Dnes je súčasťou Sarónskych ostrovov a môžete ho nájsť či poznať aj pod názvami ako Ejina, Egina ale aj Aigina.
Ostrov je obývaný už 4000 rokov. Stal sa prvým v Európe, ktorý si začal zdobiť vlastné mince (od roku 88 pred Kristom). Počas krátkeho obdobia v roku 1828 sa Aegina dokonca stala akýmsi hlavným mestom novodobého nezávislého Grécka.
Tvar ostrova pripomína trojuholník. Jeho rozloha je asi 87m2. Z východu na západ má približne 15km a 10km zo severu na juh, pričom tu žije asi 13500 obyvateľov.
Ostrov je známy výrobou keramiky, no najmä pestovaním pistácii (po grécky fistikia), ktoré sú považované za najlepšie v Grécku. Každoročne sa tu v septembri koná Festival pistácií, ktorý je veľmi obľúbený. Vždy sa na ňom chcú zúčastniť všetci z ostrova, ale často sem kvôli nemu prichádzajú aj návštevníci z pevniny.
Okrem pistácií tu, rovnako ako na celom Balkáne, rastú aj olivy, ktoré sú využívané najmä na produkciu oleja. Najznámejšie grécke odrody sú Kalamata (tmavé plody v tvare mandlí s malou kôstkou; plná ovocná chuť, jemne slankastá a jasne acidná) a Halikidikis (veľké zelené plody plné dužiny). Zber olív prebieha na ostrove od polky októbra do konca novembra.
Čo robiť na ostrove Aegina?
Ak by ste sa rozhodli stráviť na ostrove letnú dovolenku, príďte kedykoľvek od polovice mája do polky septembra. Ak by ste sa pre svoju cestu zvolili iný termín, nemusíte sa báť. Privíta vás mierne podnebie so slnečným a energizujúcim počasím.
Vďaka svojej klíme, ale aj blízkosti k pevnine, je ostrov obľúbený počas celého roku. Hoci je pomerne malý, ponúka výborný mix pre dokonalú dovolenku. Nájdete tu rôzne pláže, starobylé miesta, múzeá, možnosti rybolovu, ale aj horské dedinky, rozmanitú flóru a prenádherné výhľady na susediace ostrovy či pevninu. Tento malý ostrovček pohodlne prebádate na aute, bicykli, motorke či pešo.
Hlavné mesto Aegina
V rovnomennom hlavnom meste ostrova zažijete vďaka tradičným kaviarňam, rybiemu trhu či konským záprahom atmosféru antického Grécka. Okrem barov a diskoték tu nájdete aj 2 openair kiná Olympia a Anesis. Množstvo reštaurácií vám dokáže vysokú úroveň lokálneho kulinárskeho umenia.
V blízkosti prístavu sa nachádza kopec Kolona a na ňom významné archeologické nálezisko s múzeom, ktorého artefakty sa datujú až do prehistorických čias.
Jednou z najzaujímavejších stavieb, ktoré na ostrove Aegina nájdete je bezpochyby veža Makrellos, ktorá sa v 19.storočí stala na krátky čas sídlom vlády.
Okrem toho určite nevynechajte prístav, na ktorého konci stojí nádherný pravoslávny kostol Ekklisia Isodia Theotokou.
Rybárska dedinka Vagia
Túto dedinku vám spomeniem preto, že sme sa rozhodli usadiť na pár dní práve tu. Nachádza sa 15km od hlavného mesta, odkiaľ sem pravidelne chodia autobusy. Dedinka je tichá, ako stvorená na pokojnú dovolenku, ktorú vám spríjemní pekná piesková pláž, malý prístav a dostatočné množstvo taverien.
Ubytovali sme sa v grécky modrobielom Blue Dolphin Studios & Apartments s bazénom a výhľadom na more. No odporúčam aj Vagia Traditional Hotel, kde sme si zbehli na jedno ouzo a odchádzali sme s plnými bruškami a príjemným pokecom s domácim.
Chrám bohyne Aphaia
Aphaina svätyňa sa nachádza na kopci nad ďalším rybárskym mestečkom Ayia Marina. Ponúka úžasný panoramatický výhľad ponad more až na pevninu a celé Atény. Je bezpochyby najväčším skvostom ostrova zasadeným do zalesnenej oblasti. História tohto miesta sa datuje do roku 1300 p.n.l., kedy bola svätyňa spájaná s uctievaním božstva ženskej plodnosti.
Kazantakisov dom
Medzinárodne uznávaný spisovateľ a asi najznámejší grécky spisovateľ 20.storočia Nikos Kazantzakis (1883 – 1957) žil na ostrove Aegina v rôznych obdobiach svojho života. Na jeho severozápadnom výbežku do dnes stojí jeho dom. Pán Kazantzakis je autorom dieľa Grék Zorba, podľa ktorého bol natočený aj film, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Anthony Quinn.
Kostol svätého Nektariosa a kláštor svätej Trojice
Jedným z najnavštevovanejších miest na Aegine je určite kostol Agios Nektarios spolu s neďalekým ženským kláštorom. Svätý Nektarios bol známy a naďalej uctievaný kvôli svojim liečiteľským schopnostiam. Odkedy ho v roku 1961 vyhlásili za svätého, navštívia ročne tento kostol tisícky veriacich.
Paleochora
Neďaleko kláštora sa nachádzajú ruiny stredovekej akropoly. Paleochora znamená staré mesto. Ide vlastne o názov hory, kde sa v 8.storočí usídlili ľudia z pobrežia utekajúci pred pirátmi. Môžete tu navštíviť asi 38 starých kostolov a obdivovať fresky na ich stenách.
Kláštor Chrysoleontissa
V úplnom strede ostrova však nájdete oveľa krajší kláštor, ktorý je akoby držaný v tajnosti. Zatieňuje ho totiž už spomínaný Kláštor svätej Trojice. Chrysoleontissa tu stojí už od začiatku 17.storočia a v súčasnosti ho obýva iba 9 mníšok a pár zvierat.
Pešie túry po ostrove Aegina
Keďže ostrov nie je veľký, ľahko sa dostanete kamkoľvek peši. Nasaďte si preto pohodlnú obuv a vydajte sa prebádať ostrov. Prejdite sa po svahoch v okolí dedinky Mesagros či Agia Marina. Navštívte starobylé olivové háje Eleonas. Užite nádherné panoramatické výhľady z vrcholku kopca Oros.
Počas nášho pobytu sa mi dostala do rúk mapa s tipmi na rôzne pešie chodníky. Tu sú niektoré z nich:
- Cesta okolo hory Ellanio: 8,8km / 5hodín; stredná náročnosť. Začnite v Anitseo spred kostola a pokračujte do Vlachides -> Sfentouri -> Analipsi (Kostol Proroka Eliáša) -> Taxiarches -> Anitseo. Po ceste budete mať možnosť pozrieť si kaplnku proroka Eliáša či chrám Zeus Hellanios
- Cesta od Sfentouri -> Eleonas: 5,8km / 3hodiny; jednoduchá až stredná náročnosť. Začnite na pláži Marathona smerom hore kopcom až sa dostanete k tisícročným olivovým hájom Eleonas
- Cesta Eleonas Marathona -> Kapotides -> Pachia Rachi -> Eleonas Marathona: 5,8km / 3hodiny; jednoduchá až stredná náročnosť. Vydajte sa smerom od pláže Marathona na Kapotides a Pachia Rachi, kde uvidíte tradičné vodné nádrže až sa dostanete k olivovému háju Eleonas
- Cesta okolo kláštora Chrysoleontissa: 6km / 2,5hodiny; jednoduchá až stredná náročnosť. Začnite od Pachia Rachi a pokračujte až po kláštor, kde okrem neho uvidíte starodávny aquadukt či kaplnku svätého Leontína.
- Cesta východu Aeginy: 5,8km / 3hodiny; jednoduchá až stredná náročnosť. Vydajte sa od kostola v dedinke Anitseo a pokračujte k píniovým lesom až po tradičné osídlenie v Kilindras.
- Cesta okolo mýtického Asoposu: 5,8km / 2,5hodín; jednoduchá až stredná náročnosť. Začni od mosta Skotini, objavte rozmanitý ekosystém starovekého Spostosu a vychutnajte si panoramatický výhľad na Sarónsky záliv až po kláštor Chrysoleontissa.
…a to ani zďaleka nie je všetko. Na to, že je ostrov Aegina celkom malý, nachádza sa tu až neuveriteľné množstvo pamiatok. Veľmi prekvapivé, no príjemné zistenie.
Tak čo poviete? Pozdávajú sa vám aj takéto malé grécke ostrovčeky? Mali ste možnosť spoznať aj vy nejaký?
~ Lenka Says ~
Sledujte moje cesty na sociálnych sieťach:
~ Pokiaľ vás článok zaujal a chcete vedieť keď vyjde nový, prihláste sa na odber noviniek. Dostávajte informácie o nových článkoch na váš email. ~
Niektoré linky v tomto článku sú affiliatné. To znamená, že pokiaľ si po kliknutí na ne niečo kúpite, bude mi pripísaná malá provízia. Tá bude následne použitá na údržbu môjho blogu (hosting / doména) či na kávičku pri písaní článkov. Budem preto nesmierne vďačná, ak ich v prípade potreby použijete.