Loading Likes...

…rozhodnutie ísť do Bosny a Hercegoviny bolo celkom jednoduché. Aj som si tento plán nosila v hlave celkom dlho. 😉 Po úspešnom tripe do Macedónska a Srbska som veľmi chcela vidieť nasledujúci rok ďalšiu balkánsku krajinu. Ako sa hovorí, slovo dalo slovo a babská jazda bola na svete. V počte 3 kusy sme sa počas predĺženého víkendu vybrali pozrieť Sarajevo a Mostar. No a toto sme sa na našom výlete naučili, týmto nás ďalší balkánsky zážitok obohatil… 😉

…how to get there

Pri hľadaní letenky do Bosny a Hercegoviny sme narazili na jeden malý zádrhel. Pravidelná linka Bratislava -> Tuzla od Wizzairu už pravdepodobne nepremáva. 😞 Museli sme preto hľadať náhradné spôsoby ako sa do BiH dostať. Ponúkali sa nám hneď 2 riešenia: Viedeň -> Tuzla a Budapešť -> Sarajevo. Keďže mal byť náš výlet v zmysle City Break, rozhodli sme sa pre budapeštiansku alternatívu a vynechať tak Tulzu. Nabudúce, dobre? 😉 Spiatočná letenka nás cez Wizzair stála okolo 50 EUR a let trval menej ako hodinu. Do Budapešti sme išli vlakom, keďže nový autobusový spoj Bratislava -> Budapešť letisko zatiaľ premáva iba vo veľmi skorých ranných hodinách. Cena spiatočného lístka bola 17,50 EUR, no treba si dokúpiť miestenku, inak skončíte ako my s pokutou 10 EUR… 😀

Tak a to by sme mali trošku praktické info k doprave a teraz už poďme fakt na tú Bosnu. 😀

suveníry, turecké lampy, Mostar, Bosna a Hercegovina

Tieto lampy mi pripomenuli Istanbul, mali ich tam všade

…o Bosne a Hercegovine

Bosna a Hercegovina je krajinou bývalej Juhoslávie a po turbulentných 90. rokoch sa stala federatívnou republikou rozdelenou na 2, respektíve až 3 časti. Je tu moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny , srbská časť Republika Srbská (nemýľte si ju však so samotným Srbskom) a oblasť Brčko patriace obom častiam, no ani jedna z nich ju nespravuje. Komplikované, čo? 🤔

Republika Srbská začína hneď za Sarajevom, čo sme mohli vidieť aj na vlastné oči. Pán taxikár nás totiž cestou z letiska povozil kade tade, no aspoň sme mali takýto takmer cezhraničný zážitok. To asi za tých 15 EUR čo si vypýtal. 😀 No bol taký zlatý, že sa ponúkol zavolať nášmu domácemu, že už nás priviezol, tak nech si pre nás príde… Veľmi príjemné a pre našinca veľmi neobvyklé jednanie. ❤

Do mesta sa viete samozrejme dostať aj kyvadlovkou z letiska, ktorá má konečnú v centre na Baščaršija. Lístok stojí okolo 0, 70 EUR (1,80 KM vo vozidle, 1,60 KM v stánku).

bosnianska káva a baklava, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Bosnianska káva a baklava

Ak by vás zaujímalo, BiH je v súčasnosti asociovanou krajinou EÚ a potrebuje prejsť ešte veľmi veľký kus cesty, aby bola do EÚ prijatá. Jej vstup sa odhaduje až po roku 2030.

…obyvateľstvo

Keď sa pozriete na mapu bývalej Juhoslávie, uvidíte, že sa Bosna a Hercegovina nachádzala v jej strede. To malo veľký vplyv na skladbu obyvateľstva (a následne aj na vojnový konflikt), keďže tu žijú Bosniaci, Srbi ale aj Chorváti, ktorí vyznávajú mnohé náboženstvá ako kresťanstvo, islam či judaizmus. BiH si teda zasluhuje označenie ako miesto, kde sa východ stretáva so západom, čo môžete vidieť aj v strede mesta v podobe deliacej čiary medzi kresťanskou a moslimskou časťou, predel medzi osmanským Sarajevom a Sarajevom rakúsko-uhorským. 🕌⛪🕍

…vlajka

Štátna vlajka Bosny a Hercegoviny má zaujímavú, no nie veľmi dlhú históriu. Po neúspešných diskusiách medzi všetkými etnikami krajiny bola navrhnutá vlajka OSN, tak aby neinklinovala k žiadnemu z nich. Neprichádzali tak do úvahy zelená farba či polmesiac, ktoré symbolizujú islam. Tým pádom sa na vlajke nesmeli použiť ani žiadne kríže znamenajúce kresťanstvo. Nemohla byť použitá ani červená farba, ktorá evokuje komunizmus. Nakoniec bola zvolená neutrálna žltá a modrá, pričom hviezdy majú vždy iný počet práve, aby sa im nepripisoval žiadny význam a zabránilo sa tak ďalším nežiaducim konfliktom. 🇧🇦

…pas a víz

Do Bosny viete cestovať aj na občiansky preukaz, no ja si rada zbieram razítka do pasu. 😀 Na území krajiny sa viete bez víz zdržať až 90 dní.

…mena

Veľmi nás pozitívne prekvapilo, že sa v Bosne a Hercegovine nemusíme nejak zvlášť starať o menu či zmenárne. V krajine je totiž zafixovaný konverzný kurz, ako pri nákupe, tak aj pri predaji lokálnej meny a to kdekoľvek, bez rozdielu či meníte peniaze na letisku, v zmenárni v centre mesta alebo v banke. Bosnianska marka sa ešte aj dobre prepočítava, keďže 1 EUR sú 2 BAM, alebo ako ju lokálne označujú KM (konvertibilná marka).

kalamari, Mostar, Bosna a Hercegovina

Grilované kalamari

Inak, voda z vodovodu tu je pitná. Nenechajte sa preto zmiasť prirovnaniam k Bulharsku. Odskúšané a potvrdené! Tá Bosna, Bulharsko nie. 😜

Toto mi prišlo také zaujímavé a zároveň praktické info o Bosne, ktoré by sa vám mohlo aj hodiť. 😊

Tak sme teda prileteli do Sarajeva, cesta taxíkom na ubytko úspešne za nami a išli sme skúmať mesto. Aha ubytovanie! Tak to bolo veľmi super, určite odporúčam! Cenovo vyšlo asi 12 EUR/noc/osoba. Nech sa páči link: Art in Paradise Apartments. A keby sa vám náhodou nepáčilo toto, vyberte si akékoľvek iné (a to nielen v BiH) so zľavou cez môj špeciálny link: 10% zľava na Booking.com.

…Sarajevo

Sarajevo je hlavným mestom Bosny a Hercegoviny od roku 1992 a zároveň aj najväčším mestom v krajine so 432 tisíc obyvateľmi. Až keď sme do Sarajeva dorazili, uvedomili sme si, aký význam zohrávalo toto mesto v búrlivej histórii 20. storočia. Okrem toho, že za posledných 100 rokov patrilo do 6 krajín, bolo tiež dejiskom atentátu na následníka rakúsko-uhorského trónu Franza Ferdinanda Gavrilom Principom. To malo za následok vypuknutie 1. svetovej vojny. Konali sa tu 14. olympijské hry a mesto tiež prežilo najdlhšie obliehanie v moderných dejinách. Zo Sarajeva pochádzajú Emir Kusturica a Goran Bregović.

Po tom všetkom čo si mesto zažilo, mi príde nefér, že ľudia o ňom vedia tak málo. Rozhodli sme sa preto zistiť čo najviac počas nášho krátkeho pobytu, tak dúfam, že vo vás môj článok zarezonuje aspoň z časti tak ako nás ovplyvnila táto balkánska skúsenosť. 😉

…fun story

Prvé jedlo v Sarajeve sme vyberali len tak “na pankáča”. Narazili sme na záhradnú reštauráciu. Po usadení k nám prišiel čašník a začal objednávať nápoje. “Pivo”, hovorím mu ako prvá. “Nealko”, odpovedá v mikrosekunde čašník. A ja už len súhlasne prikyvujem, keďže som si práve všimla, ako na mňa z jedálneho lístku žmurká nápis halal. Áno, boli sme v moslimskej reštaurácii. 😊 Halal je pre moslimov niečo ako kóšer pre židov. (Pozdravujem Alču!😀)

Poučené touto skúsenosťou sme sa po večeri presunuli do ďalšieho podniku s vidinou pohára bubliniek alebo whisky. Marianita nezaháľala a rovno sa čašníčky nonšalantne spýtala: “Máte nejaký alkohol?” Nemali! 😀 Alkoholické nápoje tu síce nedostanete kdekoľvek, no za to fajčiť sa tu môže takmer všade… Môj obľúbený kultúrny šok sa dostavil. 😀

Most Šeherćehaja, Inat Kuća, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Most Šeherćehaja a Inat Kuća

…pamiatky

 • Kovotepci (kazandžije) patria k mestu už od jeho založenia v 15. storočí. Od dôb osmanskej nadvlády vyrábali napríklad medené hrnce pre armádu a darilo sa im v podnikaní tak dobre, že ostali v meste až do dnešného dňa. V súčasnosti však vyrábajú rozličný riad na pitie či jedlo, typické sú džezvy alebo ozdobné misy. Dôležitosť kovotepcov a ich rozmach viedol až ku vzniku bazáru na ulici Kazandžiluk, ktorý je dnes národným pamätníkom Bosny a Hercegoviny. Určite ho nevynechajte, rovnako ako nákup medených suvenírov, na ktorý vám kovotepci radi vygravírujú nápisy od výmyslu sveta. Je to veľmi autentický darček.
kovotepci, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Sarajevský kovotepci

 •  Baščaršija je historickým a kultúrnym centrom mesta. Tu sa na hlavnom námestí Sebilj nachádza fontána, ktorá je najznámejším symbolom Sarajeva.
fontána, Sebilj, Baščaršija, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Symbol mesta – fontána na námestí Sebilj

Stret kultúr a náboženstiev je zreteľný na každom kroku. Rovnako aj nám to bolo jasné z pohľadu na svätostánky všetkých vierovyznaní.

 • Aškenazská synagóga (Ashkenazi) bola navrhnutá českým architektom Karlom Paržíkom a postavená v roku 1902. Ide o tretiu najväčšiu synagógu v Európe a o jedinú aktívnu v Sarajeve, pričom jej interiér je inšpirovaný maurskou architektúrou.

 • Gazi Husrev-begova mešita (Gazihusrev-begova džamija) postavená v 16.stor je najdôležitejším miestom pre moslimské vierovyznanie v Sarajeve.

 • Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky (Stara pravoslavna crkva) patrí pravoslávnej cirkvi, a tiež ho nájdete v centre mesta.

 • Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (Katedrala Srca Isusova) sa nachádza v kresťanskej časti mesta a je jej dominantou či symbolom. Bola postavená v 19. storočí v novogotickom štýle. Nachádza sa tu pamätník Jána Pavla II. V jej okolí nájdete množstvo múzeí s témou vojny v Juhoslávií, nachádza sa tu napríklad múzeum venované masakru v Srebrenici.

Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Sarajeve

 • Latinský most (Latinska čuprija), tiež známy ako Principov most bol postavený už v 16. storočí a ako už napovedá jeho meno, Gavrilo Princip na ňom spáchal atentát na Franza Ferdinanda d’Este.
Latinský most, Principov most, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Latinský most aka Principov most

 • Radnica (Vijećnica) je obrazom rakúsko-uhorskej architektúry. V roku 1992 na tomto mieste založili srbskí kriminálnici oheň. V tej dobe sa tu nachádzala národná a univerzitná knižnica a zhorelo tu cez 2 milióny kníh, periodík a dokumentov. Zreštaurovaná a znovu-otvorená bola iba nedávno, v roku 2014.
Radnica, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Radnica v Sarajeve

 • Večný oheň (Vječna vatra) je pamätníkom obetiam II. svetovej vojny postavený k výročiu oslobodenia od nemeckej okupácie a fašistického chorvátskeho štátu.
Večný oheň, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Večný oheň v Sarajeve

…vojnová free walking tour

Okrem značného množstva rôznych pamiatok som bola v Sarajeve zvedavá hlavne na jeho vojnovú históriu. Po predchádzajúcich skúsenostiach s Free Walking Tour som ukecala dievčence na tento druh spoznávania mesta a veľmi si to pochvaľovali. Vybrali sme sa na prehliadku práve s vojnovou tématikou.

Sarajevo Rose, sarajevské ruže, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Sarajevské ruže – vzor, ktorý ostal v asfalte po dopade granátu

Pripomenuli sme si ako k rozpadu Juhoslávie vlastne došlo a prečo v tejto krajine niekoľko rokov zúrila občianska vojna.

Dozvedeli sme sa viac detailov o samotnom obliehaní Sarajeva a jeho ostreľovaní z okolitých kopcov (Jahorina, Bjelašnica, Igman, Treskavica či Trebevič) Srbmi.

Pamätník detským obetiam vojny, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Pamätník detským obetiam vojny

Prešli sme miestami, kde zahynulo mnoho ľudí ako tržnica, kde dodnes možno vidieť časť granátu alebo miesta nazývané Sarajevské ruže.

Videli sme množstvo pamätníkov ako je ten, venovaný detským obetiam vojny alebo vojnovému jedlu v podobe konzervy.

pamätník vojnového jedla, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Pamätník na “počesť” vojnového jedla

Vypočuli sme si príbeh o moste Romea a Júlie, kde bol mladý pár zastrelený pri jeho prechode a niekoľko dní ich mŕtve telá na ňom ležali v objatí, keďže nikto nemal odvahu riskovať svoj vlastný život pri ich odstraňovaní.

Rôzne príbehy o hotely Holiday, o guľkách v stenách, ktoré možno videť do dnes na mnohých budovách po celom meste, o granátoch lietajúcich v noci, ktoré zneli ako smiech čarodejníc v nás zanechali silné dojmy a celkom slušný reality check.

šrapnely v stenách budov, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Na stenách budov sú stále zretelné stopy po vojne

Ak by ste sa o vojne v Juhoslávií chceli dozvedieť viac, boli nám domácimi odporučené autentické diela. Sama som si už stihla pozrieť dokument BBC The Death of Yugoslavia, ktorý má vyše 4 hodín.

…knihy:

 • Noel Malcolm: Bosnia: A Short History
 • Ed Vulliamy: The War is Dead, Long Live the War: Bosnia: the Reckoning
 • Zlata Filipovič: Zlata’s Diary: A Child’s Life in Wartime Sarajevo

…filmy:

 • The Death of Yugoslavia (BBC Documentary) (1995)
 • No Man’s Land (2001)
 • The Perfect Circle (1997)

Napriek tomu, čo si obyvatelia Sarajeva prežili a všetci trpia traumou z vojny, zachovávajú si ľudia vysokú mieru ľudskosti a celú dobu sme nevychádzali z údivu akí sú všetci srdeční. Dokonca aj pán električkár nám s úsmevom na tvári predal lístky, ktoré nám aj sám označil a zdvorilo nám pripomenul, aby sme si dávali pozor na tašky.

Rovnako nás ohromila ochota pána domáceho, ktorý sa ponúkol, že nás odvezie na autobusovú stanicu a cestou nám ešte porozprával príbeh o tom ako tu mal Bruce Dickinson z Iron Maiden koncert v 1994, počas obliehania Sarajeva. Dokonca aj o tomto koncerte si môžete pozrieť dokument Scream for me Sarajevo (2017).

schody, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Zákutia Sarajeva

Vydali sme sa teda na cestu autobusom a našou ďalšou zastávkou bolo mesto Mostar. Dostať sa k lístku na bus nebol žiadny problém. Pohodlne sme si ho kúpili pred odchodom autobusu na stanici. Cesta do Mostaru trvala do 3 hodín a väčšinu času viedla cez kopce. V druhej polke cesty sa zrazu objavila rieka Neretva a vyrazilo nám dych. Jej farba je neopísateľná! 😍 Raz by som sa sem chcela vrátiť a aspoň kúsok tejto 230 km dlhej rieky splaviť.

Neretva, Mostar, Bosna a Hercegovina

Neretva pretekajúca Mostarom

…Mostar

Mostar so svojimi 100 tisíc obyvateľmi je 5. najväčším mestom Bosny a Hecegoviny. Je pomenovaný podľa strážcov mosta (mostari), ktorí v stredoveku strážili práve Starý Most (Stari Most) cez rieku Neretvu. Ten bol postavený už v 16. storočí Turkami a je považovaný za typický príklad moslimskej architektúry na Balkáne. Most bol počas vojny zničený tankovou strelou, no v lete roku 2004 zrekonštruovaný na znak prímeria medzi krajinami bývalej Juhoslávie.

Most je srdcom mesta a hlavným pútačom všetkých turistov. Nielenže je úžasne fotogenický z každého možného uhla, ktorý si nájdete, rovnako sú atraktívne aj skoky do ani nie 10 stupňovej vody, ktoré tu môžete zažiť vždy, keď odvážni skokani vyzbierajú dostatočné množstvo peňazí. Každoročne sa tu koná súťaž Red Bull Cliff Diving, kedy okrem skoku z 28 metrovej výšky musia cliffdivers ukázať aj nejaké kúsky.

Starý Most, Mostar, Bosna a Hercegovina, Neretva

Starý Most v Mostare

Na oboch koncoch mosta nájdete síce turistické, no stále autentické uličky, po ktorých sa oplatí pomotkať. Nevynechajte ani možnosť prejsť sa k malej pláži pod mostom, kde ako legendy hovoria, chodievali dievčence, kvôli ktorým začali mládenci skákať z mosta, z čistej roztopaše, aby si ich dievky všimli a mohli sa ukázať. 😎

Most samozrejme nie to jediné čo si môžete v Mostare pozrieť. Aj tu sme venovali pár hodín Free Walking Tour, tentokrát zameranej na históriu mesta a jeho krásy.

Karađoz-begova mešita, Mostar, Bosna a Hercegovina

Karađoz-begova mešita v Mostare

Medzinárodná škola, Mostar, Bosna a Hercegovina

Medzinárodná škola v Mostare

Hotel Neretva, Mostar, Bosna a Hercegovina

Hotel Neretva v procese rekonštrukcie

Mostar samotný viete prejsť za malú chvíľku, no bola by škoda nezdržať sa tu dlhšie a nepozrieť si jeho okolie. Nám to časovo nevychádzalo, no už teraz sa kujú plány ako sa sem s BF opäť vydáme na roadtrip v dodávke. 😊

Len tak pre zaujímavosť, celý tento výlet ma vyšiel na asi 300 EUR, čo zahŕňalo letenky, vlak do Budapešti a späť, 1 večer a noc v Budapešti, 2 noci v Sarajeve, autobus do Mostaru a späť, 1 noc v Mostare, kopec jedla, pamlskov a pokutu. 😀

Hoci sme v Bosne a Hercegovine strávili iba pár dní, prehliadky oboch miest nám dali predstavu o krajine a celej jej histórii, teda aspoň o tej v moderných dejinách. Dalo by sa mi o tom písať ešte viac, len kto by to čítal. 😀 Ak ale máte nejaké otázky, neváhajte sa pýtať, alebo pozrite na Veronikin blog She Makes Me Travel.

~Lenka Says~

Ak chcete vidieť viac fotiek, storiek či čítať viac myšlienok, sledujte ma aj na FB a IG. Prípadne sa prihláste na odber newsletteru.