Loading Likes...

…asi vás neprekvapím, keď poviem, že mám rada cestovanie. Myslím, že ho mám rada asi tak, ako mnoho iných ľudí. No napriek tomu treba uznať, že pojem cestovanie je veľmi všeobecný a každý človek si pod ním predstaví niečo iné, niečo svoje. Raz mi jedna pani začala rozprávať o túre, na ktorej bola naposledy, akonáhle som jej povedala, že mám blog o cestovaní… Bolo to veľmi zaujímavé zistenie. Mne sa totiž pojem turistika s cestovaním nikdy nespojí. 😀

Ľuďom napríklad často vysvetľujem, že si svoje cestovanie organizujem sama, bez pomoci cestoviek. To čo mne príde a samozrejmé, považuje niekto iní za akýsi nadštandard. Pravdu povediac, je to už celkom dávno, čo som naposledy absolvovala nejaký výlet či exkurziu s výkladom sprievodcu. Väčšinou mám totiž pocit, že ma organizované zájazdy obmedzujú.

fontána, Budapešť, Maďarsko

Čas však plynie a cestovateľské preferencie sa menia, rôzne situácie si žiadajú osobitné riešenia…

Predstavte si, že som sa tak raz ocitla sama v Budapešti a naskytli sa 2 možnosti: 1) vrátiť sa prvým spojom naspať domov, alebo 2) si na pár hodín pozrieť mesto. A keďže som sem-tam aj osoba spoločenská a nechcelo sa mi chodiť po pamiatkach samej, rozhodla som sa konečne vyskúšať free walking tour a zveriť sa do rúk sprievodcu!

Čo je to free walking tour?

Voľne by sa tento pojem dal preložiť ako prehliadka mesta zadarmo, kedy sa pripojíte ku skupinke ďalších turistov a sprievodca vám za akési sprepitné ukáže mesto.

Ako sa zúčastniť free walking tour?

Joj, vďaka svetu za internet! Stačí ak pri návšteve mesta vyťukáte do Googlu tieto tri slová a skúsite vyhľadať miestnu ponuku. V dnešnej dobe sa stretnete s týmito prehliadkami v každom väčšom (veľkom?) meste, dokonca existujú už aj v Bratiske.

V ponuke si tak nájdete tematicky(pamiatky, bary, etc), časovo(2 – 4 hodiny; doobeda, poobede, večer) a jazykovo(anglicky, španielsky, etc) najvhodnejšiu tour a buď sa na ňu prihlásite online alebo sa viete dostaviť aj bez nahlásenia.

schody, Budapešť, Maďarsko

Vašou povinnosťou potom bude sa už len dostaviť na meeting point v danom čase. Svojich ľudí spoznáte buď podľa nejakého dáždniku určitej farby alebo tričká s logom organizácie, ktorá free walking tour ponúka. Okrem toho budete aj vidieť, že tam okrem vás je kopec iných ľudí. (V tej Budapešti sa to teda nedalo prehliadnuť.)

Čo môžete očakávať od free walking tour?

Free walking tour poskytujú akési skupiny dobrovoľníkov či ľudia podporovaní mestom alebo lokálnym turistickým centrom. Často patria ku klasickým turistickým sprievodcom, ktorý si len takto privyrábajú alebo tak propagujú iné, platené prehliadky. Títo sprievodcovia sú certifikovaní, takže nebudete počúvať žiadneho fušera, ktorý si detaily vymýšľa za chodu.

Dunaj, loď, Budapešť, Maďarsko

Začíname! Meeting point nájdený, skupina spoluturistov pridelená.  Identifikovaný sprievodca vás môže vyzvať, aby ste sa predstavili a povedali niečo o sebe. Je to príjemné prelomenie ľadov, na ktoré sa dá nadviazať malou debatkou. Počas prehliadky mestom sa niekoľkokrát zastavíte a niekoľkokrát sa aj prejdete. Sprievodca v týchto druhoch prehliadok je zázračný človek. V rukáve má kopec vtipných či zaujímavých storiek, odporučí vám určite aj miesta out of beaten paths, ako sa vyhnúť turistickým pasciam či hints&tips na ďalšie prehliadky mesta.

Je free walking tour naozaj zadarmo?

Áno aj nie… FWT je naozaj zadarmo. Nikto vás nebude nútiť, aby ste platili. No od ochoty a prejavu sprievodcu sa odvíja aj jeho sprepitné, ktoré mu môžete, no nemusíte na konci prehliadky dať. Nebuďte ale svinky. Za cca 3h prechádzku a výklad si predsa len niečo zaslúži. Napr. v Budapešti som nechala 1000 HUF v Lisabone sme dvaja nechali 10 EUR.

Prečo sa zúčastniť free walking tour?

Z doterajších skúseností musím povedať, že do budúcna by som free walking tour absolvovala hneď, ako prvú vec v novom meste. Dostala som totiž veľa tipov na zaujímavé miesta, ktoré by mi vystačili aj na ďalšie 3 dni. Boli to napríklad tipy na najlepšie kúpele, na najlepšie výhľady v meste, na vstupy do rôznych inštitúcií, na pitnú vodu vo fontánkach, na WC zadarmo. Také malé detaily, čo vám zjednodušia život pri návšteve cudzích miest.

Lenka Says, selfie, free walking tour, Budapešť, Maďarsko

Áno, stále si môžete naštudovať places of interest na internete sami. Ale čo je lepšie ako spýtať sa sprievodcu, ktorý je domáci. Už teraz pozerám, aké sú možnosti v mojej ďalšej destinácií… (Už čoskoro to bude Bosna a Hercegovina).

~Lenka Says~

PS: Ak potrebujete pomôcť s balením kufra, priháste sa na odber newsletteru a získajte eBook zadarmo. V prípade, že hľadáte ubytovanie, získajte zľavu na Booking alebo Airbnb. Ak by ste potrebovali nájsť výhodné letenky, skúste to cez Skyscanner.