…máte radi cestovanie? Väčšina z vás určite áno, keďže ste tu. Ale poďme si povedať pravdu – pojem „cestovanie“ môže pre každého znamenať niečo úplne iné, niečo svoje. Niekto miluje túry po horách, iný si predstaví all-inclusive dovolenku na pláži. A niektorí z nás – ako ja – milujú objavovanie miest na vlastnú päsť, ideálne pomalým tempom, bez davov a s dobrou kávou v ruke.
Ja si svoje cesty plánujem sama – bez cestoviek, delegátov a organizovaných zájazdov. Takzvané prehliadky mesta s výkladom sprievodcu ma dlhé roky nelákali. Mala som pocit, že mi berú slobodu a nútia ma držať sa skupiny, aj keď by som radšej zbehla do bočnej uličky. To, čo niektorým príde ako skvelý servis, mne často pripadalo ako zbytočná tourist trap.
Ale ako to už býva – časom sa meníme a naše cestovateľské preferencie sa menia s ním. Niektoré situácie si jednoducho žiadajú netradičné riešenia.
Jedného dňa som sa ocitla sama v Budapešti. Mala som za sebou prílet z Kazachstanu a naskytli sa mi 2 možnosti:
1) vrátiť sa prvým spojom domov, alebo
2) na pár hodín si pozrieť mesto.
A tak som si povedala: „Dosť bolo predsudkov. Idem na to!“ Do Googlu som zadala free walking tour Budapešť, vybrala najbližší termín a po prvýkrát v živote som si vyskúšala prehliadku mesta zadarmo s miestnym sprievodcom. V tej chvíli som pochopila, prečo sú free walking tours také populárne po celom svete.

Čo je to free walking tour?
Voľne preložené, free walking tour je prehliadka mesta zadarmo, počas ktorej sa pripojíte k skupine turistov a miestny sprievodca vám ukáže tie najzaujímavejšie miesta v meste – často aj také, ktoré by si bežný turista často ani nevšimol. Takéto prehliadky organizujú spravidla súkromné spoločnosti, lokálne iniciatívy alebo zanietení jednotlivci, ktorí majú chuť ukázať mesto očami domáceho.
Pointa je jednoduchá: prehliadka je „bezplatná“, teda bez vopred stanoveného vstupného. Na konci však môžete – a zväčša aj chcete – dať sprievodcovi sprepitné. Tento koncept funguje skvelo vo veľkých mestách po celom svete, pretože je založený na dôvere a kvalite služieb. Ak je sprievodca dobrý, ľudia mu radi prispejú.

Ako funguje prehliadka mesta zadarmo?
Joj, vďaka svetu za internet! Stačí, ak pri návšteve mesta naťukáte do Googlu „free walking tour“ + názov mesta, v ktorom sa nachádzate a skúsite vyhľadať miestnu ponuku. V dnešnej dobe sa stretnete s týmito prehliadkami v každom väčšom meste – od Sarajeva cez Bukurešť, až po Cádiz či Mexico City. A áno, fungujú aj v Bratislave, Košiciach i v Banskej Štiavnici! Existuje niekoľko známych platforiem ako GuruWalk, FreeTour.com alebo Strawberry Tours, kde si môžete pozrieť aktuálne ponuky, hodnotenia sprievodcov aj časy prehliadok.
V ponuke často nájdete trasy, ktoré sú tematicky zamerané (klasické prehliadky pamiatok, streetart či gastro tour, prehliadky barov, večerné mystery walks či alternatívne trasy mimo centra, atď.), časovo prispôsobené (niektoré trvajú 1-2 hodiny, iné pokojne aj 4 hodiny; doobeda, poobede, večer) a jazykovo vyhovujúce (anglicky, španielsky, atď.) a buď si miesto rezervujete vopred online, alebo jednoducho prídete v daný čas na určené miesto stretnutia (napr. hlavné námestie, fontána, socha…).
Sprievodcovia bývajú označení farebným dáždnikom, logom na tričku alebo tabuľkou s názvom tour. Nemusíte sa báť, že zablúdite – zvyčajne tam bude aj viacero ďalších turistov. A ak si nie ste istí, pokojne sa opýtajte, každý vám ochotne poradí.
Tip na internet v zahraničí mimo EÚ
Potrebujete mobilné dáta počas vašich ciest mimo EÚ? Ušetrite si stres z hľadania Wi-Fi! Ja používam Airalo – appku, cez ktorú si kúpim eSIM ešte pred cestou a ste online okamžite bez potreby plastovej SIM karty. Použite môj referral kód LENKA0599 pri prvom nákupe a získate 3 EUR zľavu. Stiahnuť si ju môžete cez www.airalo.com alebo priamo v appke pre iOS/Android.

Čo môžete očakávať od free walking tour?
Free walking tour zvyčajne organizujú dobrovoľníci, neziskové iniciatívy, miestne komunitné projekty alebo klasickí certifikovaní sprievodcovia, ktorí si takto buď privyrábajú, alebo propagujú svoje ďalšie – už platené – služby. Nebudete tak počúvať žiadneho fušera, ktorý si detaily vymýšľa za chodu. Vo väčšine prípadov ide o skúsených sprievodcov, ktorí majú historický prehľad a vedia, ako zaujať. Nečakajte nudné odriekanie letopočtov – čakajte príbehy, legendy, vtipy, historky zo zákulisia, aj miestne drby. V každom prípade však platí jedno: sprievodcovia milujú svoje mesto a chcú sa oň s vami podeliť. A to cítiť.

Čo všetko vám sprievodca prezradí?
Začíname! Meeting point nájdený, skupina spoluturistov identifikovaná. V niektorých prípadoch sa ešte pred štartom sprievodca krátko prihovorí, zoznámi vás navzájom a môže vás vyzvať, aby ste povedali niečo o sebe – napríklad odkiaľ ste prišli. Je to skvelé na prelomenie ľadov a niekedy sa z toho vyvinú nové cestovateľské priateľstvá.
Počas samotnej prehliadky mestom sa niekoľkokrát zastavíte – pri pamiatkach či na námestiach, v parkoch alebo zaujímavých zákutiach, ktoré by ste ako turisti ľahko obišli. Ak narazíte na dobrého sprievodcu, máte sa na čo tešiť. V rukáve bude mať kopec vtipných či zaujímavých storiek, odporučí vám určite miesta off the beaten path, ale aj ako sa vyhnúť turistickým pasciam či hints&tips na ďalšie prehliadky mesta.
A aby ste si nemysleli, v Aténach sme to šťastie nemali. Náš sprievodca nemal svoj deň a po polhodine sme tour opustili. A viete čo? Aj v tom je čaro a výhoda free walking tour – nie ste viazaní, nemusíte nikomu nič vysvetľovať, a keď sa vám niečo nepáči, jednoducho sa odpojíte. V tom je ich sloboda a zároveň dôkaz, že odmena formou sprepitného motivuje sprievodcov podať čo najlepší výkon.

Koľko dať? A koľko nedávať?
Technicky vzaté – free walking tour je prehliadka mesta zadarmo, preto sa volá FREE. Nikto od vás nebude žiadať vstupné ani lístok. Prídete, prejdete sa, dozviete sa a idete ďalej. Ale – a teraz to veľké ALE – na konci sa očakáva sprepitné, ktoré je síce dobrovoľné, ale vo väčšine prípadov úplne zaslúžené.
Výška sprepitného sa odvíja:
- od ochoty či prejavu sprievodcu a kvality jeho výkladu,
- od vášho rozpočtu a spokojnosti, ale aj
- od lokality a životnej úrovne v krajine, kde sa tour koná.
Ak sa vám prehliadka páčila, nebuďte svinky. Za cca 3h prechádzku a výklad si predsa len niečo zaslúžia. Príklad z praxe? V Budapešti som nechala 3000 HUF, v Lisabone sme dvaja nechali po 10 EUR. Nie je to veľa, keď si uvedomíte, že vás niekto 2–3 hodiny sprevádzal po meste, delil sa o znalosti, príbehy a energiu. V praxi sa sprepitné bežne pohybuje okolo 5–15 EUR (alebo ekvivalent v miestnej mene).

Najlepšia prvá vec v cudzom meste
Z doterajších skúseností musím povedať, že do budúcna by som free walking tour absolvovala ako prvú vec po príchode do novej destinácie. Zvyčajne dostanete veľa tipov na zaujímavé miesta, ktoré by vám vystačili aj na ďalšie 3 dni. Boli to napríklad tipy na najlepšie kúpele, na najlepšie výhľady v meste, na vstupy do rôznych inštitúcií, na pitnú vodu vo fontánkach, na WC zadarmo. Také malé detaily, čo vám zjednodušia a spríjemnia život pri návšteve nových miest.
Takže ak hľadáte spôsob, ako si mesto naozaj užiť, zorientovať sa a vyhnúť sa klasickým turistickým pascám, free walking tour je odpoveď. A keď vás to nebude baviť – nič sa nedeje. Prehliadku môžete kedykoľvek opustiť. Sloboda, praktické rady a skvelá atmosféra v jednom. Už teraz pozerám, aké sú možnosti v mojej ďalšej destinácii – v Bosne a Hercegovine.
Vaša skúsenosť? Podelíte sa? Zažili ste už niekedy free walking tour? Ktoré mesto vás prekvapilo najviac? A mali ste niekedy sprievodcu, ktorý vás vyslovene nadchol (alebo znechutil)? Napíšte mi do komentára alebo mi pokojne pošlite správu – veľmi rada spoznám vaše príbehy z ulíc cudzích miest.
~ Lenka Says ~
Tipy na knihy, ktoré vás vytiahnu do ulíc:
PS: Tento článok obsahuje affiliate linky. To znamená, že pokiaľ si cezeň niečo kúpite, dostanem za váš nákup malú províziu. Tú vždy využijem na údržbu môjho blogu či na kávičku pri písaní článkov. Budem vám preto nesmierne vďačná, ak ich použijete.
Fu, tak ja som si myslela, že je to úplná divočina, akože sa na tajnáša pridáš k nejakej skupine a tam sa tajíš pod dáždnikom:) :). Teším, že je to takto. Je to super tip, určite sa po tom v najbližšom cestovateľskom meste porozhliadnem!
😀 Jasne, stane sa, že sem tam zachytíš výklad sprievodcu a niečo si vypočuješ. Teda aspoň ja to tak sem tam zvyknem využiť. 🙂 Toto je ale super možnosť ako sa o meste dozvedieť niečo navyše. Dnes som dokonca mala možnosť baviť sa o tom s človekom z opačnej strany. Zaujímavý názor mal na to. To je ale na dlhšiu debatu 🙂 Možno to raz do článku zapracujem.
My s mojim drahym sme sa zucastnili free wlaking tour v new yorku, vyborna vec, lebo sa dostanes s lokalnymi ludmi na miesta, kde sa bezne turista nedostane. A ked tu citam o Budapesti, tesim sa, lebo sa tam coskoro chystame a vyskusame teda nejaku ;-).
Super! Teším sa, že majú ľudia dobré skúsenosti s FWT. Tú v Budapešti určite odporúčam. Ja sa zasa chystám budúci týždeň skúsiť nejakú v Sarajeve a Mostare. 😀