…ak si myslíte, že Bukurešť je len nudné betónové mesto plné starých komunistických panelákov, môžete si rovno zbaliť predsudky do kufra. Ja som ich tam zbalila tiež. A potom ich nechala niekde medzi fontánami v centre a pamätníkom Michaela Jacksona.
Leteli sme z Viedne klasicky Ryanairom, pričom let trval 1,5 hodiny. Náš predĺžený víkend sme plánovali bez zbytočných očakávaní a s cieľom oddýchnuť si. O to viac ma Bukurešť prekvapila. Je to mix elegantných ulíc, secesnej architektúry, bizarne znejúcich slov (zacuscă = nátierka) a jedla, ktoré vám ostane v pamäti dlhšie ako návšteva parlamentu.
TIP na ubytovanie v Bukurešti: Tomis Garden Aparthotel Bucuresti
Kam na dobrú kávu? Preskúmajte European Coffee Trip.
Čo vidieť v Bukurešti?
Palác parlamentu (Palatul Parlamentului)
Budova rumunského parlamentu, tiež známa ako Dom ľudu (Casa Poporului), sa rozprestiera na rozlohe 365tisíc m² (!), čím sa stáva 2. najväčšou administratívnou budovou po americkom Pentagone. Patrí jej však prvenstvo ako najťažšia administratívna budova sveta. Postavili ju prevažne z rumunských materiálov, vrátane 3 500ton krištáľu a 1M m³ mramoru.
Jej výstavba začala v roku 1984 na základe návrhu rumunskej architektky Ance Petrescu. Na jej konci, v roku 1997, uzrela svetlo sveta impozantná 84m vysoká budova so 1 100 miestnosťami, 12 nadzemnými a 8 podzemnými poschodiami. Budova je tak absurdne obrovská, že ju ani celú neodfotíte bez toho, aby ste nemuseli prejsť cez cestu.
Palác nie je len architektonický kolos, je tiež svedkom éry Ceaușescovho režimu, jeho megalomanstva a paradoxu medzi komunistickou ideológiou a luxusom. Ak plánujete výlet do Bukurešti, tento palác by určite nemal chýbať na vašom zozname. Odpadnete!
- Adresa: Strada Izvor 2–4
- Oficiálna webstránka: www.cdep.ro
- Otváracie hodiny: denne 9:00 – 17:00, posledný vstup o 16:30; strávite tu 1-2 hodiny
- Vstupné: dospelí 60 RON
TIP: Rezervujte si prehliadku vopred, najmä počas turistickej sezóny. Na vstup potrebujete platný doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo pas). Prehliadky prebiehajú so sprievodcom a zahŕňajú bezpečnostnú kontrolu.

Víťazný oblúk (Arcul de Triumf)
Bukureštský „Arč“ je ikonická stavba, ktorej reliéfy a nápisy pripomínajú víťazstvo Rumunska v 1. svetovej vojne, jej obete a zjednotenie rumunských provincií. Podobne ako jeho známejší parížsky bratranec, aj Arcul de Triumf v Bukurešti je zasvätený hrdinom. V tomto prípade ide o rumunských vojakov a národnú identitu.
Pôvodný oblúk bol postavený provizórne z dreva v roku 1878, keď Rumunsko získalo nezávislosť od Osmanskej ríše. Súčasná kamenná verzia pochádza z roku 1936 a navrhol ju architekt Petre Antonescu. Je vysoký 27m. Každoročne sa tu 1. decembra koná vojenská prehliadka, počas rumunského Dňa národnej jednoty. V okolí nájdete široké aleje, lavičky a množstvo zelene – ideálne na krátku prechádzku alebo zastávku s kávou v ruke.
- Adresa: Piața Arcul de Triumf
- Otváracie hodiny: denne 10:00 – 18:00, pondelok zatvorené
- Vstupné: zadarmo

Park kráľa Michala I. (Parcul Regele Mihai I, známy ako Herăstrău)
Neďaleko, iba cez cestu od Víťazného oblúka, sa nachádza jeden z najkrajších a najrozľahlejších parkov mesta.

Kedysi známy pod menom Herăstrău je so svojou rozlohou 187 hektárov jedným z najväčších parkov v Európe. V jeho strede sa rozprestiera rovnomenné 74 hektárov veľké jazero, cez leto plné člnov a paddleboardov, ktorými sa dostanete až na Ružový ostrov (Insula Trandafirilor) – malý ostrov uprostred jazera plný krásnych ružových kríkov.
Ak hľadáte miesto na oddych, šport či kultúru priamo v srdci Bukurešti, Park kráľa Michala I. je ideálnou voľbou. Nájdete tu rozsiahlu sieť chodníkov stvorených na behanie, cyklistiku či prechádzky. Pre najmenších ponúka park moderné ihriská a zábavné atrakcie. V lete sa tu konajú rôzne koncerty, divadelné predstavenia a filmové projekcie pod holým nebom.
Park je slávny aj vďaka pamätníku venovanému Michaelovi Jacksonovi. Počas svojho koncertu v Bukurešti v roku 1992 sa prihovoril fanúšikom slovami: „I love you, Bucharest!“ Na jeho počesť bol v parku odhalený pamätník, ktorý je dnes obľúbeným miestom pre fanúšikov a turistov.
Okrem toho v parku objavíte aj Národné múzeum dediny Dimitrie Gusti, ktoré ponúka pohľad na tradičnú rumunskú architektúru a kultúru. Japonská záhrada vám zas poskytne pokojné miesto s typickou japonskou flórou a dizajnom.


- Adresa: Parcul „Regele Mihai I“
- Otváracie hodiny: nonstop
- Vstupné: zadarmo
Ceaușescovo múzeum (Casa Ceaușescu)
Ak vás čo len trošku zaujíma obdobie komunizmu a éra Východného bloku, určite nevynechajte prehliadku toho, ako si žil komunistický diktátor Nicolae Ceaușescu. Casa Ceaușescu (známy aj ako Jarný palác (Palatul Primăverii) je luxusným sídlom v Bukurešti, ktoré ponúka jedinečný pohľad na prepychový životný štýl bývalého rumunského vodcu a jeho rodiny. Vila sa zachovala takmer v pôvodnom stave z čias, keď v nej bývala celá Ceaușescovic rodina. Počas prehliadky môžete vidieť:
- Luxusné salóny a spálne s bohatou výzdobou
- Mramorové kúpeľne a vnútorný bazén s mozaikou
- Loveckú miestnosť plnú trofejí
- Domáce kino a zimnú záhradu
- Osobné predmety a umelecké diela, ktoré rodina vlastnila
Celá objekt je obklopený krásnou záhradou, ktorá dotvára atmosféru luxusu a izolácie od bežného sveta. Návšteva Casa Ceaușescu tak ponúka unikátny pohľad na kontrasty medzi oficiálnou ideológiou komunizmu a súkromným životom jeho vodcov. Fantastické!
- Adresa: Bulevardul Primăverii 50
- Oficiálna webstránka: casaceausescu.ro
- Otváracie hodiny: denne 10:00 – 17:00, pondelok zatvorené; posledný vstup o 16:30, strávite tu cca 1 hodinu
- Vstupné: dospelí 70 RON













Kníhkupectvo Cărturești Carusel
Budovu, v ktorej sa kníhkupectvo nachádza, postavili na začiatku 20. storočia ako sídlo banky Chrissoveloni. Avšak, počas komunistického režimu ju znárodnili a neskôr slúžila ako obchodný dom. Po rokoch zanedbania bola v roku 2015 zrekonštruovaná a otvorená ako kníhkupectvo Cărturești Carusel.
Interiér kníhkupectva je rozdelený na 6 poschodí s elegantnými bielymi stĺpmi, točitými schodiskami a preskleným stropom, ktorý prepúšťa prirodzené svetlo. Názov Carusel odkazuje na dynamický dizajn podláh, ktoré vytvárajú dojem pohybu.
Vo vnútri nájdete viac ako 10tisíc titulov v rumunčine či menšiu sekciu v angličtine, hudobné albumy a DVD, multimediálnu zónu v suteréne, galériu na 1. poschodí a na samom vrchu bistro s výhľadom na celé kníhkupectvo.
Ak chcete zachytiť interiér bez davov, odporúčam prísť hneď po otvorení alebo počas pracovných dní. Na každom poschodí nájdete miesta, kde si môžete pokojne prelistovať knihy. Okrem nich tu nájdete aj rôzne darčekové predmety, ako sú pohľadnice, magnetky či dizajnové zápisníky.
- Adresa: Strada Lipscani 55
- Oficiálna webstránka: carturesti.ro
- Otváracie hodiny: denne 10:00 – 22:00
- Vstupné: zadarmo


Pasáž Macca-Vilacrosse
Miesto, kde sa história snúbi s kaviarenskou atmosférou, to je pasáž Macca-Vilacrosse. Zlatý strop, secesné oblúky a podniky, kde si môžete dať vodnú fajku alebo dobrú kávu. Sklenená strecha s jemným žltým odtieňom prepúšťa prirodzené svetlo a zároveň chráni pred dažďom, čo vytvára príjemnú atmosféru počas celého roka.
Pasáž postavili v roku 1891 podľa návrhu architekta Felixa Xenopola. Jej charakteristický vidlicový tvar vznikol „vďaka“ majiteľovi hotela Pesht, ktorý odmietol predať svoju nehnuteľnosť, a tak bola pasáž navrhnutá tak, aby hotel z oboch strán obchádzala. Počas komunistického obdobia, od roku 1950, bola pasáž známa ako Šperkárska pasáž (Pasajul Bijuteria), keďže tu sídlili hlavné klenotníctva mesta. Po roku 1990 sa vrátila k pôvodnému názvu.
- Adresa: Pasajul Macca
- Otváracie hodiny: nonstop
- Vstupné: zadarmo



Prírodovedné múzeum Grigore Antipa (Muzeul Național de Istorie Naturală Grigore Antipa)
Ako deti sme ich pretrpeli, dnes nás fascinujú. Prírodovedecké múzeum v Bukurešti, moderné a interaktívne, ponúka viac ako 2 milióny exponátov, vrátane dinosaurích kostier a fosílií, minerály a kamene, diorámy zobrazujúce rôzne ekosystémy, miestnu faunu a flóru či interaktívne výstavy a vzdelávacie programy. Počas návštevy môžete objaviť umelú jaskyňu s netopiermi a stalaktitmi, ako aj kostru obrieho slona Deinotherium gigantissimum.
Prírodovedné múzeum Grigore Antipa je fascinujúcim miestom pre všetkých, ktorí chcú spoznať prírodné bohatstvo Rumunska a sveta. Či už cestujete s rodinou, priateľmi alebo sami, toto múzeum vám ponúkne nezabudnuteľný zážitok.
- Adresa: Şoseaua Pavel D. Kiseleff 1
- Oficiálna webstránka: antipa.ro
- Otváracie hodiny: denne 10:00 – 20:00, posledný vstup o 19:00, strávite tu cca 2 hodiny
- Vstupné: dospelí 20 RON


Kláštorný kostol sv. Stavropoleos (Biserica Stavropoleos)
Drobunký ortodoxný kostol s pokojnou atmosférou uprostred centra je miestom, kde sa spomalí čas a všetky zvuky mesta zrazu stíchnu.
Kostol bol postavený v roku 1724 gréckym arhimandritom Ioanichie Stratonikeasom. Jeho názov pochádza z gréckeho slova Stavropolis, čo znamená mesto kríža. Stavba je výnimočným príkladom štýlu, ktorý kombinuje byzantské, orientálne a renesančné prvky. Pričom sú preň charakteristické vyrezávané kamenné stĺpy, bohaté ornamenty a fresky zobrazujúce rôzne biblické scény a svätcov.
V priebehu času kostol prešiel viacerými obnovami, najmä po zemetraseniach v 19. storočí. V súčasnosti je súčasťou kláštorného komplexu, ktorý zahŕňa aj knižnicu s viac ako 8000 knihami s rukopismi a starými textami v rumunčine, gréčtine a cirkevnej slovančine či zbierku byzantskej hudby, najväčšej v Rumunsku. Vnútorný dvor kláštora ukrýva záhradu s kamennými krížmi a fragmentmi z iných historických budov.
- Adresa: Strada Stavropoleos 4
- Oficiálna webstránka: stavropoleos.ro
- Otváracie hodiny: denne 8:00 – 19:00
- Vstupné: zadarmo, dobrovoľné príspevky sú vítané



Fontány v Bukurešti (Fântânile București)
Za mňa trochu gýčový, no stále jedinečný večerný zážitok – Symfónia vody (Simfonia Apei) na námestí Piata Unirii, kde vám tunajšie fontány predvedú multimediálne predstavenie kombinujúce vodné efekty, svetlá a hudbu do nezabudnuteľného zážitku pod holým nebom.
Symfónia vody je predstavenie, ktoré sa odohráva na 44 fontánach rozmiestnených na 1,4 km dlhom bulvári (Bulevardul Unirii) medzi Námestím Alba Iulia (Piața Alba Iulia) a Námestím ústavy (Piața Constituției). V roku 2018 modernizované fontány sú teraz plne digitalizované, čo umožňuje precíznu synchronizáciu vody, svetiel a hudby. Každý víkend ponúkajú iný tematický program, často inšpirovaný filmovou hudbou, národnými motívmi alebo kultúrnymi témami. V niektoré večery sú predstavenia doplnené o svetelné show s dronmi, ktoré vytvárajú na oblohe rôzne obrazce a symboly.
- Adresa: Piata Unirii
- Oficiálna webstránka: apanovabucuresti.ro/simfonia-apei
- Otváracie hodiny: nonstop; predstavenia sa konajú každý piatok, sobotu a nedeľu večer od 23. mája do 28. septembra 2025 a trvajú 45 minút
- Máj a august: 20:30 – 22:30 (show začína o 21:00)
- Jún a júl: 21:00 – 23:00 (show začína o 21:30)
- September: 19:30 – 21:30 (show začína o 20:00)
- Vstupné: zadarmo
TIP: Príďte aspoň 30 minút pred začiatkom predstavenia, aby ste si zabezpečili dobré miesto. Vezmite si pohodlnú obuv, keďže predstavenie sledujete postojačky. V prípade nepriaznivého počasia, ako je silný vietor alebo dážď sa predstavenia nekonajú. Doprava na bulvári Unirii je počas predstavení obmedzená, takže plánujte trasu vopred.

Kostol sv. Antona (Biserica Sf. Anton)
V historickom centre, len kúsok od rušných ulíc Bukurešti, sa nachádza najstarší zachovaný kostol v meste. Vo vnútri bývalého kniežacieho dvora Curtea Veche sa tu v rokoch 1545-1554 zmiešal byzantský a balkánsky vplyv. Na mieste staršej drevenej stavby tu vyrástol Kostol sv. Antona a slúžil ako kaplnka kniežacieho dvora. Jeho zakladateľom bol vojvoda Mircea Ciobanul. V priebehu storočí bol kostol svedkom mnohých významných udalostí a prežil niekoľko požiarov a zemetrasení. Napriek tomu si zachoval svoju pôvodnú architektúru a atmosféru.
Jeho fasádu zdobia červené tehly a biela omietka, čo vytvára charakteristický vzhľad. V interiéri nájdete krásne fresky a ikonostas, ktorý je ukážkou tradičného pravoslávneho umenia. Po požiari v roku 1847 bola z ruín zachránená ikona svätého Antona, ktorá je dnes považovaná za zázračnú a priťahuje veriacich z celého mesta. Kostol slúžil ako miesto korunovácií valašských kniežat. V areáli kostola sa nachádza malé múzeum s cennými ikonami a liturgickými predmetmi.
- Adresa: Strada Franceză 33
- Oficiálna webstránka: biserica-sfantul-anton.ro
- Otváracie hodiny: denne 8:00 – 20:00
- Vstupné: zadarmo

Nový kostol sv. Jána (Biserica Sfântul Ioan Nou)
Ak hľadáte niečo menej známe, no stále fotogenické, zastavte sa pri Kostole sv. Jána s čiernou strechou a farebnými vitrážami, ktorý sa nachádza len pár krokov od námestia Piața Unirii.
Kostol bol postavený v roku 1766 a je známy svojou jedinečnou architektúrou, ktorá kombinuje prvky byzantského a balkánskeho štýlu. Vo vnútri vás očaria jemne zreštaurované fresky a bohato zdobený ikonostas – typický pre pravoslávne kostoly.
V roku 1986 bol kostol presunutý o 23m, aby sa zachoval pred demoláciou počas komunistického režimu. Tento unikátny inžiniersky výkon umožnil zachovať historickú stavbu v pôvodnom stave.
- Adresa: Bulevardul Ion C. Brătianu 39
- Oficiálna webstránka: bisericasfantulioanpiata.ro
- Otváracie hodiny: denne 8:00 – 20:00
- Vstupné: zadarmo

TIP: Neviete si vybrať? Zverte sa do rúk Free Walking Tour
Ak máte pocit, že všetku túto nádheru za pár dní určite nestihnete vypozerať, ste na omyle! Free Walking Tour je odpoveď. Rovnako sme to spravil aj my a drvivú väčšinu týchto pamiatok sme stihli. Neviete, čo je to Free Walking Tour? Zasvätím vás ~> Free Walking Tour.
Tipy na výlety ak chcete opustiť Bukurešť
- Timişoara: nazývaná „malá Viedeň“, mix histórie a moderných kaviarní; čítajte viac u Adama ~> Timisoara
- Sinaia a zámok Peleș: jeden z najkrajších zámkov v Európe
- Bran (Draculov hrad): trochu turistický, ale ikonický
- Transfagarašská cesta: epická horská panoráma
- Therme Bucureşti: najväčší európsky termálny komplex, len 20 minút od centra
A čo vy? Boli ste už v Bukurešti? Čo vás najviac prekvapilo? Alebo máte chuť jej dať šancu po prvý raz? Napíšte mi do komentárov. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s niekým, kto stále váha medzi Parížom a… Bukurešťou.
~ Lenka Says ~
Láka vás Balkán? Viac sa o ňom dočítate v týchto článkoch:
…Chorvátsko: ostrov Krk
…Grécko: Atény / ostrov Aegina
…Srbsko: Belehrad a Niš
…Slovinsko: celé Slovinsko / Soča
…Bosna a Hercegovina: Sarajevo a Mostar
Najlepšie knihy z a o Rumunsku – príbehy, ktoré (ne)prežijete: