…milujem lode! Vždy keď vidím ktorúkoľvek z nich, ochkám a je jedno či ide o jachtu, rýchloloď alebo parník. Zažiť plavbu na zaoceánskej lodi mám v zozname snov už od čias amerického seriálu Love Boat / Loď lásky. Pamätáte sa naň?
Preto keď sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa prehliadky takejto lode, teda vlastne 2 takýchto lodí, neváhala som. Napriek tomu, že som tentokrát len ochutnala z atmosféry plavby loďou, bola som nadšená. Vo svojom vnútri som pociťovala neuveriteľné vzrušenie a intenzívny pocit, že takéto niečo som ešte nikdy nezažila a veľmi by som chcela.
Ak to máte aspoň trochu tak ako ja a lode vás lákajú, mám pre vás taký stručný manuál, ako takáto plavba vyzerá.
Čo si treba ujasniť pred výberom vašej plavby
Sama som si túto otázku kládla a čím viac som počas návštevy zaoceánskych lodí počúvala početné debaty našej skupiny zloženej najmä z predajcov takýchto zájazdov, tým viac som sa strácala.
Pri výbere plavby loďou sa v podstate rozhodujete rovnako ako pri každej inej dovolenke:
- KEDY? upresnite si termín, kedy sa na plavbu chcete vydať – rozhodnite sa pre nejaký mesiac či konkrétny dátum
- NA AKO DLHO? chcete ísť na 7, 10 alebo 12 dní? Na viac či na menej?
- TYP PLAVBY? máte záujem o kúpaciu dovolenku, poznávaciu prípadne dobrodružnú? Chceli by ste to skombinovať?
- KAM? ktorú destináciu chcete navštíviť? Stredozemie? Karibik? Afriku? Dá sa ísť kamkoľvek…
- KOĽKO? aký je váš rozpočet? Koľko chcete do plavby loďou investovať?
Ak o lodiach čo-to viete, je veľkou výhodou ak si ujasníte, ktorou lodnou spoločnosťou chcete cestovať alebo ako veľká loď by vám najviac vyhovovala. Neverili by ste koľko lodí križuje svetové moria, a preto čím špecifickejšie požiadavky máte, tým jednoduchší bude aj výber vašej plavby loďou.
Pokiaľ rovnako ako ja o zaoceánskych lodiach neviete nič, nevadí. Predajcovia zájazdov sa s vami na túto tému radi porozprávajú a podľa vašich preferencií vám odporučia aj tú správnu loď. Niektoré sú menšie a viac komornejšie, iné zasa väčšie, no za to poskytujú väčšie možnosti rôznych aktivít.
My sme navštívili Celebrity Edge spoločnosti Celebrity Cruises a Jewel of the Seas od Royal Caribbean. Ak ste nestihli moje IG stories, pozrite si ich v highlights na mojom profile @lenka_says.
Horolezecká stena a basketbalové ihrisko na lodi Jewel of the Seas Komín v tvare X symbolizuje znak spoločnosti Celebrity Cruises.
Vedeli ste, že si pri plavbách vyberáte aj typ kajuty?
Netypickou rozhodovacou dilemou pre plavby loďou je výber kajuty. Jedna takáto loď totiž môže mať aj 20 kategórií, no nebojte sa, nikto od vás nebude chcieť, aby ste si ich všetky naštudovali. Stačí vám vedieť, že existujú základné 4 typy kajút: vnútorná (bez okna, cca 10-16m2), vonkajšia (s oknom, cca 14-30m2), balkónová (cca 15-19m2) a apartmány a suity (cca 27-93m2).
Ich ceny sa od seba značne odlišujú a hoci je úžasné mať izbu s výhľadom na more, treba zhodnotiť, či vám je takýto luxus naozaj potrebný. Osobne si často pri cestovaní priplácam v hoteloch za balkón, aby som to nakoniec oľutovala, keďže ho takmer nikdy nevyužijem. Na izbu sa väčšinou chodím iba vyspať. Pokiaľ ale máte sklon ku klaustrofóbii, vnútorná kajuta pre vás nebude vhodné riešenie.
Balkónová kajuta na lodi Celebrity Edge Balkónová kajuta na lodi Jewel of the Seas
Nezabúdajte na prepravu do prístavu a z prístavu
Pri skúmaní zaoceánskych plavieb ma prekvapilo viacero vecí. Jednou z nich bolo aj to, že nie všetky plavby končia tam, kde aj začali. Niektoré plavby sú totiž okružné, kedy sa v tom istom prístave nalodíte aj vylodíte. Je však časté, že vaše vylodenie prebehne v inom prístave ako nalodenie. Akokoľvek, v oboch prípadoch je dôležité myslieť na prepravu do prístavu nalodenia ale aj z prístavu vylodenia. Pričom táto preprava nie je v cene plavby zahrnutá, no cestovná kancelária vám s ňou ochotne pomôže. Prípadne si tieto presuny viete vybaviť aj po vlastnej osi.
Pre Slovákov je najjednoduchšie nalodiť sa napríklad v talianskom Janove či Benátkach alebo v Civitavecchia, kde sme aj my absolvovali naše prehliadky. Okrem toho sa často využíva aj prístav v Barcelone či v Marseille, no je ich po Stredomorí oveľa viac.
Vyberte si vhodný nápojový balíček
Ďalším špecifikom pre plavby loďou sú nápojové balíčky, ktoré si bohužiaľ treba tiež prikupovať. No v prípade, že si chcete dopriať a nechcete za každý drink platiť vysoké ceny, určite sa vám oplatia. Informujte sa o možnostiach dopredu, na výber budete mať nealko balíček, prípadne balíček pivový, vínový či kokteilový. Okrem toho tečie na lodi pitná voda, od smädu preto neumriete.
Vnútorná časť lode Jewel of the Seas presahujúca niekoľko poschodí Loď z perál na palube Celebrity Edge
Na čo sa pred plavbou pripraviť?
Úspešne ste si vybrali vašu plavbu snov a čoskoro sa vydáte na more. Tak ako pri každom inom cestovaní, aj na plavby loďou budete potrebovať váš doklad totožnosti. Nebude vám však stačiť občiansky preukaz, a to ani v prípade, že sa budete plaviť po európskych prístavoch. Skontrolujte si preto platnosť vášho pasu, ktorá by mala byť minimálne 6 mesiacov od skončenia plavby.
Často sa tiež stáva, že sú pasy pri nástupe na loď odobraté a vrátené až pri jej opustení. Nepodliehajte preto panike. Je to z dôvodu preukázania sa imigračným úradom. Pre pokoj v duši si ho naskenujte alebo nafoťte do mobilu, čo sa vám môže prísť vhod v prípade, že by ste pas stratili, alebo by vám ho nedajbože ukradli. Bude sa vám nový doklad oveľa ľahšie vybavovať.
Skôr či neskôr budete rozmýšľať nad tým, čo si so sebou zbalíte na oblečenie. Okrem vašej bežnej garderóby vám odporúčam zobrať aj niečo slušnejšie, elegantnejšie. Bude sa vám hodiť na večeru, ktorá si takéto oblečenie na lodi vyžaduje. Dávajte si tiež pozor na klimatizáciu. Ako som mala možnosť okúsiť na vlastnej koži, lode bývajú silno klimatizované, a hoci sa budete plaviť v lete, mohla by vám byť vo vnútorných priestoroch celkom zima. Nepodceňujte to a pribaľte si niečo cez plecia či zavreté topánky.
Pokiaľ chcete ušetriť miesto v kufri a zbaliť si svoje obľúbené kúsky, mám pre vás tipy na balenie kufra.
Dobrou správou pre všetkých s obmedzeným stravovaním (intolerancie, alergie) je možnosť informovať o nich v predstihu, aby vám tak mohla byť zabezpečená čo najvhodnejšia strava počas celého pobytu. Zažili sme veľmi dobre vyznačené alergény, dokonca aj jeden samostatný gluten free bufetový stôl s veľkým výberom. Pokiaľ budete mať pochybnosti o príprave jedlo, obsluha vám veľmi rada váš dotaz preverí s kuchárom.
Vonkajšia paluba s bazénom na lodi Jewel of the Seas Krytý bazén na lodi Jewel of the Seas
Ako prebieha nalodenie?
Samotný nástup na loď pripomína proces kontroly na letisku, pričom odbavovacie haly v prístave môžu vyzerať rôzne. Niektoré pripomínajú takýobyčajný hangár, iné hightech priestor s tvárovou biometriou. Na nalodenie máte vyhradený presný čas. V prípade, že ste si kúpili vyššiu triedu resp. ste prémiovým klientom, môžete sa nalodiť prednostne.
Najprv odovzdáte batožinu, ktorú si neskôr nájdete pristavenú pri vašej kajute. Rovnako ako na letisku aj tu sa dbá na bezpečnosť a batožina vám preto skontrolujú či neobsahuje nebezpečné predmety či výbušniny. Okrem toho nie je povolené prinášať na palubu ani jedlo či nápoje, i keď sú často povolené 2 fľašky vína či šampanského. Pokiaľ by ste si aj kúpili na pevnine nejaký alkohol počas plavby, odoberú vám ho, no na konci plavby vrátia.
Po odovzdaní batožiny sa presuniete na pasovú a bezpečnostnú kontrolu. Tu si preveria vašu totožnosť a odfotia si vás pre účely následných výstupov a nástupov na palubu. Počas check-inu dostanete aj kľúč od vašej kajuty v podobe karty, ktorá vám nielen otvorí izbu, no budete ju využívať aj ako platobnú kartu počas celej plavby loďou. Na palube totiž nie je možné platiť cash. Na lodi Celebrity Edge mali napríklad namiesto kariet apku v mobile. (Celkom štýl otvárať si kajutu telefónom.)
Nalodenie vždy sprevádza aj bezpečnostný drill, počas ktorého si všetci pasažieri vyskúšajú cvičenie potrebné v prípade evakuácie lode. Scary, ale aj v lietadle vám vždy povedia, kde nájdete núdzové východy či masky a vesty, no nie?
Kasíno na lodi Celebrity Edge Kasíno na lodi Jewel of the Seas
Čo sa deje počas plavby loďou?
O všetkých aktivitách, programe či špeciálnych ponukách vás informujú lodné noviny, ktoré každý deň dostanete do kajuty. Lode sú vybavené nákupnou zónou, divadlom, kinom, bazénmi, športoviskami, wellnessom, fitkom, bežeckou traťou či kasínom. Môžete sa zúčastniť rôznych prednášok alebo sa ísť vytancovať na diskotéku. Pokiaľ je loď v prístave, máte možnosť vyraziť na fakultatívne zájazdy alebo sa vybrať na vlastnú päsť spoznávať okolie.
Pre deti existujú na lodiach detské kluby vo viacerých vekových kategóriách; napr. na Jewel of the Seas sú deti rozdelené na 3-5rokov, 6-8rokov, 9-11rokov. Nájdu tam pingpongový stôl, PlayStation či rôzne spoločenské hry a veľa iného.
Hladní tiež nebudete. Na lodi sa spravidla nachádza niekoľko reštaurácií. Návšteva tých hlavných či bufetových je zahrnutá v cene plavby, no na lodi nájdete aj špecializované, ktorých návšteva sa platí extra. Bufetová reštaurácia môže byť aktívna počas celého dňa, ostatné majú vyhradené otváracie hodiny. Raňajky a obedy sa podávajú v hlavných reštauráciách či v bufete. Večer býva formálnejšia a pre všetkých pasažierov sa koná v tej istej reštaurácii. Bude vám preto vopred oznámený presný čas večere, keďže sa tu zvyčajne striedajú 2 turnusy. Nezabudnite sa na večeru pekne obliecť.
Využívanie internetu je na lodi je trošku komplikovanejšie. Pokiaľ ste v dosahu signálu z pevniny, viete využiť váš roamingový balíček. V prípade, že sa nachádzate na voľnom mori, treba si za internet doplatiť a to nemalú čiastku. Lode totiž využívajú internet vďaka satelitom a spoliehať sa na stabilné a kvalitné pripojenie preto nie je možné.
Na palube každej lode sa nachádza lekár, ktorého služby sú však tiež spoplatnené (tak ako na každej inej dovolenke), a preto nezabúdajte ani v tomto prípade na cestovné poistenie.
Čoho sa ale nemusíte obávať je hygiena. Na tú sa na lodiach veľmi dbá, keďže sa jedná o uzavretý priestor a pokiaľ sa sem dostane nejaká viróza, budú ju mať všetci. Preto sú všade rozostavané antibakteriálne gély a na každom WC na vás budú kričať tabule, aby ste si nezabudli umyť ruky. S tým ide ruka v ruke aj čistota vzduchu z klimatizácie ale aj kvalita jedla. Môžete si byť na 100% istí, že celá kuchyňa je pod drobnohľadom. Nikto si totiž nechce zobrať na triko akýkoľvek hygienický problém. Automaticky by zasiahli hygienici, ktorí majú oprávnenie loď zastaviť, čo by znamenalo nemalé straty pre lodnú spoločnosť, nehovoriac o reputácii.
Luxus lode Celebrity Edge je cítiť na každom kroku. Luxus lode Celebrity Edge je cítiť na každom kroku.
Čo sa týka znečistenia ovzdušia zaoceánskymi loďami, nájdete okolo nich veľa polemiky a negatívnych reakcií. Akokoľvek, väčšina lodí má dnes nainštalované systémy na kontrolu emisií a sú pravidelne testované príslušnými orgánmi či spĺňajú normy, aby dostali povolenie na plavbu a kotvenie v prístavoch. Ročne sa investujú miliardy do nových technológií a čistejšieho paliva.
Čo vás čaká pred vylodením?
Vylodenie spravidla nastáva až 2 hodiny po zakotvení lode v prístave. V prípade, že máte neskorší let, môžete si priplatiť za neskorší check-out, kedy dostanete možnosť ostať na palube (nie v kajute). Batožinu, označenú vašou menovkou, necháte nachystanú pred kajutou, odkiaľ vám ju opäť transferujú do haly v prístave. Pred vylodením obdržíte tiež účet, ktorý ste si počas plavby vytvorili. Nájdete tu položky, ktoré ste mali predplatené v balíčkoch, ale aj tie, ktoré treba doplatiť plus prepitné, ktoré býva často 10-13 EUR na deň.
Wellness na lodi Jewel of the Seas Wellness na lodi Jewel of the Seas
Všimnite si počas plavby loďou
Každá zaoceánska loď má svoju krstnú matku (nie otca), ktorá má nad loďou držať akýsi patronát a zaručiť jej bezpečné plavby. Ak ste niekedy videli rozbíjať fľašu šampanského o trup lode, takto ju krstná matka priviedla do života. Pokiaľ by sa fľaša nerozbila, nie je to dobré znamenie.
Krstnou matkou Celebrity Edge je pakistanská aktivistka a držiteľka Nobelovej ceny za mier Malala Yousafzai. Tá bola vo veku 15 rokov postrelená zástupcom Talibanu za to, že verejne kritizovala zákaz vzdelávania žien. Aj po zotavení naďalej pokračovala vo svojom boji za právo na vzdelanie.
Takže takto to je s tými loďami. Dúfam, že vás môj stručný sumár zaujal natoľko, že sa jedného dňa na takúto plavbu vydáte. Nechajte si preto poradiť od OneWorld Travel a nezabudnite ich sledovať aj na ich sociálnych sieťach FB: Luxusné Plavby.sk a IG: @luxusneplavbyoneworldtravel
~ Lenka Says ~
PS: Pre zaujímavosť, loď Jewel of the Seas počas našej návštevy vyrážala z Talianska smer Grécko so zastávkami na Santorini, Mykonos, Atény, Katakolon; loď Celebrity Edge mala zasa z prístavu Civitavecchia namierené ďalej do Neapolu, Livorna, Monte Carla, francúzskeho Cannes, španielskej Malorky a celá plavba bola ukončená v Barcelone.
Reštaurácia Tuscan na lodi Celebrity Edge Reštaurácia Normandie na lodi Celebrity Edge Hlavná reštaurácia na lodi Jewel of the Seas Menu v reštaurácii Normandie na lodi Celebrity Edge