Loading Likes...

…opäť nastal ten čas, kedy sa chystám cestovať. Zasa je tu tá chvíľa, kedy vyťahujem príručný kufor a kladiem si otázku: !?AKO?! Už pár dní totiž uvažujem ako sa do tohto (v mojich očiach) miniatúrneho kufra pobalím. Zadanie je tentokrát nasledovné:

  • nedeľa večer odlet smer Grenoble (Francúzsko) – služobná cesta, economy class => checked-in batožina
  • piatok na obed odlet smer Barcelona (Španielsko) – návšteva mojich pražských Troublemakers, economy class => che cked-in batožina
  • pondelok ráno odlet smer Bratislava (Slovensko) 🙂 – návrat domov, low cost => príručná batožina!

Podtrženo, sečteno: je potrebné sa zbaliť do príručného kufra na 8 dní.

OK, challenge accepted!

Dovoľte mi previesť vás peklom zvaným balenie sa do príručnej batožiny, naspäť očistcom užitočných tipov, až do raja v podobe vašej cieľovej destinácie spolu s efektívne zbaleným kufrom.

POČASIE

počasie Grenoble, Francúzskopočasie Barcelona, ŠpanielskoPodľa všetkých doteraz nadobudnutých skúseností s cestovaním je dobré si vopred omrknúť predpoveď počasia v mieste cesty. V mojom prípade je výhoda, že cestovanie sa uskutočnilo začiatkom apríla, a nie v treskúcej zime niekedy, čo ja viem, v januári. 🙂 Denné teploty okolo 20 stupňov, no nízke nočné teploty mi logicky dávajú predstavu z čoho by som mohla šatník zostaviť.

ZOZNAM

zoznam na balenie kufra

Keď už mám jasný obraz o poveternostných podmienkach a úhrne zrážok, začnem si koncipovať zoznam vecí na dovolenku. Áno, určite sa teraz zdvihla vlna odporu, nesúhlasu a vypálených supermarketov, no napriek tomu verím, že zoznam zmysel má. Ja to robím tak, že priebežne spisujem, čo by sa mi hodilo. Pri balení tak vidím, čo už mám, čo ešte potrebujem pribaliť a čo prihodím úplne pred odchodom. Chápete, také to klasické vyškrtávanie. Takto sa nakoniec vyhnem situáciám vo final destination, kedy z kufra vytiahnem 15 tričiek, ale žiadne nohavice…

TOPÁNKY

V zásade považujem za rozumné mať so sebou aspoň dva páry topánok. Ak ma jedny otlačia, môžem si obuť tie druhé a v prípade neblahých poveternostných podmienok by ma mali aspoň jedny ochrániť pred vodou či chladom. V prípade úplnej teplotnej katastrofy to môžem vylepšiť výraznými hrubšími ponožkami, v dnešnej dobe tak obľúbenými.

topánky

Na odľahčenie batožiny použijem ťažšie topánky na cestovanie. Tie ľahšie zabalím do kufra ako prvé. Vypchám ich ponožkami, menším oblečením či šperkami, čo okrem ďalšej úspory miesta zabráni topánkam stratiť svoj tvar. Aby som si nezašpinila oblečenie od podrážok, vložím ich do sáčku. Ak ho náhodou pri balení nemáte, použite hotelové kúpacie čapice. Určite máte nakradnuté od naposledy. 😀 😀 😀 Topánky ukladám tak, aby podrážka smerovala ku strane kufra, najlepšie do jej spodnej časti, aby sa mi kufor neprevážil a ľahšie som ho za sebou mohla ťahať.

OBLEČENIE

balenie oblečenia do kufraPokiaľ nočné teploty nevyzerajú úplne najpriaznivejšie, netreba strácať rozvahu. Namiesto teplej lyžiarskej bundy si pribalím takú, čo môžem nosiť aj cez deň a zoberiem si radšej široký šál, ktorý v prípade potreby prehodím cez bundu a mám o vrstvu viac. Veľmi sa mi tieto veľké šály či šatky osvedčili, okrem iného aj pri cestovaní lietadlom, kde býva dosť zima.

Pre pokojnejší spánok a voľnejší manévrovací priestor na rôzne módne kreácie si zvyknem zobrať aj hrubší svetrík či tenšiu mikinku. Ale iba jednu! 🙂

balenie oblečenia do kufraNamiesto niekoľkých kusov nohavíc pribalím radšej sukne či kraťasky a rôzne hrúbky pančušiek. Rovnako ako pri topánkach, najhrubšie nohavice použijem na cestovanie. Nielen pre ušetrenie miesta, ale aj kvôli extrémne klimatizovaným letiskám a lietadlám.

balenie oblečenia do kufra

Keď už mám topánky vložené v kufri, veci na oblečenie nachystané v komínkoch, začnem s jeho ukladaním. Ako stále opakujem, potrebné je šetriť miesto. V tomto prípade sa mi osvedčila taktika oblečenie rolovať. Na jednej strane sa mi menej pokrčí, na druhej strane vážne miesto ušetrím. Všetko je vyskúšané. Tiež mi to veľa ľudí veriť nechcelo, ale uverili, lebo je to pravda. 😀

balenie oblečenia do kufra

Najväčším problémom u mňa býva situácia kedy sa jednoducho neviem rozhodnúť či danú vec potrebujem alebo áno. Stále sa s tým učím pracovať a nie vždy sa viem rozhodnúť správne. Zvolila som preto jednoduchú metódu odstránenia náhodných 3 vecí, ktoré považujem za najmenej potrebné. V tejto challenge to vyhrali títo:

  • tablet – nikdy som ho nepotrebovala, no odkedy ho mám, akosi som si na neho zvykla. Tentokrát ho ale nechám doma, keďže musím brať firemný laptop.
  • taška na notebook – neznášam sa presúvať s notebookom, no ešte viac neznášam tašky na notebook. Nič kamoško, pre tentokrát ostávaš doma a namiesto teba zoberiem väčší shopping bag, ktorý tak môžem využiť aj keď v ňom ty nebudeš.
  • 2. kabelka – som proste pankáč. 😀

KOZMETIKA

Tú najdôležitejšiu z dôležitých nevyhnutností, kozmetiku, samozrejme nemienim vynechať. Ak by vás teda zaujímalo ako si ju zbaliť na vaše cesty, feel free to see môj rozsiahli elaborát TU. Čo vám ale z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť je, aby ste sa neskúšali pri letiskovej kontrole tváriť, že v kufri nič také nemáte. Ten scanner tam nie je len tak na srandu a hlavne, je to nenormálne podozrivé, ak budete tvrdiť, že vo vašej príručnej batožine nemáte žiadne tekutiny. 😀

UŽITOČNÉ RADY NA ZÁVER

balenie do kufraMojím osobným malým trikom pri príprave na cesty je pribalenie obnoseného oblečenia, ktorým ešte dám šancu vidieť svet a poslednýkrát si ho užiť. Tričká, spodné prádlo, či dokonca uteráky… Prevelice praktické, také 2 v 1. 😀 Oblečenie, ktoré vyhodíš, urobí miesto darčekom. 😉

nabíjačka na telefón

Z bezpečnostného hľadiska je dobré si urobiť kópiu pasu, vodičského či občianskeho preukazu a poslať si ho na e-mail. Ďalšou možnosťou je nafotiť si tieto dokumenty do telefónu či fotoaparátu. Dôvod? V prípade, že by ste o doklady nedajbože počas vášho výletu či dovolenky prišli, budete mať ľahšiu cestu pri vybavovaní nových či dočasných.

Ak by sa vám náhodou stalo, že si zabudnete adaptér na nabíjanie telefónu, skúste sa pozrieť či vaše TV na hotelovej izbe nemá USB výstup. Odtiaľ by sa mohol dať váš telefón pohodlne nabiť.

A čo vy? Aké sú vaše triky či príhody pri balení?

Ak by ste chceli celý návod v PDF a k tomu zoznam ako bonus, neváhajte ho získať zadaním svojho emailu:

~Lenka Says~

Zdieľaj článok: