Loading Likes...
Socha Kristof Kolumbus, Barcelona, Španielsko

.socha Krištofa Kolumba

…ako rozmýšľam, tak rozmýšľam a veruže presne viem, ktorý bol môj prvý proper travel. Nech mi všetci prepáčia,  že vylúčim dovolenky v Juhoške 😀 a niekoľkokrát navštívené Anglicko, ale cestovať som naozaj začala až po vysokej škole. Barcelona 2008!

Nepamätám sa koho to bol nápad, neviem si spomenúť ani na prípravy, vybavujem si ale ten pocit spokojnosti a dôležitosti seba samej. Čerstvo po rozchode, začiatkom marca 2008,  som sa teda vydala s tromi kamoškami na pár dní ochutnať Barcelonu.

8 (!!!) rokov uletelo ako voda a ja si len zľahka spomínam na emócie, ktoré som prežívala. Tu sú tie najpamätnejšie:

5 top momentov, na ktoré si spomínam

[turbulencia v lietadle] – pristáli sme v Girone na letisku a pilot nám s radosťou oznámil, že nás prifúklo o 30 minút skôr. Zabudol ale povedať, že počas turbulencie sme prepadli o 15 metrov nižšie a nejeden pasažier si pripomenul čo jedol na raňajky… True story! 😀

[modrá margarita] – prvý večer sme našli sympatický malý bar v nejbrhúde, sadli sme si, dali sme si jedlo a drinky a celú dobu sme sa smiali, že na bare podávajú šmolkovú zmrzlinu… Asi tak po milióne ďalších drinkov sme sa rozhodli španielsku šmolkovú zmrzlinu ochutnať… Bola to margarita zafarbená na modro. To by asi len ťažko niekto čakal v podniku, ktorý sa volá Margarita BlueBlond moment x 4! 😀

Park Guell, Barcelona

.Gaudího Park Guell

[kúpanie v mori] – možno sa opýtate, že prečo by malo byť kúpanie také nezabudnuteľné? No, stalo sa to o 3 ráno, odchádzajúc z party, oblečené a bol marec! Stratila som telefón, ktorý mi ale našiel pán bezdomovec a domov nás nechcel odviesť žiadny taxík, asi že sme boli mokré… Aj tak sa dá! 😀

[izba] – čo by ste čakali? Low cost hostel v centre mesta, len niekoľko metrov od Las Ramblas… Výhľad bol do výťahovej šachty, plechové skrinky a poschodové postele pripomínali vojenské kasárne. Avšak po našom nočnom kúpaní sme si na izbu priniesli kopec piesku a pocit, že sme stále na pláži. Lovely memory! 😀

[Gaudí] – Barcelona jednoducho patrí Gaudímu o čom sme sa mohli presvedčiť na každom kroku. Pán architekt dal tomuto mestu nezameniteľný punc, ktorý nás prinútil fotiť a híkať do aleluja. 😀 Parky, domy a v neposlednom rade Sagrada Familia, pod to všetko sa Gaudí podpísal.

5 vecí, kvôli ktorým by som sa do Barcelony vrátila

[počasie] – …keďže sa dá v Barce kúpať už v marci… 😛 Teplota počas celého roku neklesne pod 10 stupňov, čo je celkom paráda. Akokoľvek, návštevu mesta by som si v lete ale radšej rozmyslela, keďže chodiť po pamiatkach v 30 stupňových horúčavách asi nebude práve time well spent.

Sagrada Familia, Barcelona

.Katedrála Sagrada Familia

[jedlo] – pre nás Stredoeurópanov je španielska strava povedzme výnimočná… Veľa nezvyčajných chutí, plodov mora a voňavej zeleniny či ovocia. Určite treba na zozname must-try držať paellu, sangriu, churros, gazpacho či rôzne tapas.

[miesta, ktoré som nestihla] – ako som už spomínala, v Barcelone je toho na pozeranie naozaj neúrekom a za jednu krátku návštevu mesta sme to všetko nepostíhali. Rada by som videla ešte futbalový štadión Nou Camp, park Montjuic, Gaudího Casa Vicens, víťazný oblúk Arc de Triomf, kaplnku/kostol Expiatori del Sagrat Cor či kráľovské lodenice Atarazanas Reales de Barcelona.

[Las Ramblas] – táto ulica v strede Barcelony je veľmi známa množstvom turistov rovnako ako aj lokálov. Dá sa po nej prechádzať hore dole celé hodiny a stále jej nemáte dosť. Má množstvo zákutí a bočných uličiek, ktoré lákajú a nútia odbočiť z tejto hlavnej tepny dlhej 1,2 km.

[kamoška Diana] – drahá DiDu sa presťahovala kvôli práci do BCN, je teda mojou povinnosťou ju prísť navštíviť. Vždy je veľkou pridanou hodnotou keď v danej dovolenkovej destinácií máte známeho, ktorý vás vie lepšie oboznámiť s miestnymi zvykmi a obyčajami.

5 vecí, prečo by som sa už do Barcelony nevrátila

pristav Barceloneta, Barcelona

.Prístav Barceloneta

[už som tam bola] – je ešte toľko miest, ktoré som zatiaľ nevidela… Keďže ale BCN nie je dedinka o 10 obyvateľoch a rozlohe futbalového ihriska, fráza “už som tam bola” nie je celkom výstižná.

[už som tam bola] – v Barcelone síce áno, ale jej okolie ostáva stále neprebádané. Poloha tohto mesta láka na návštevu Francúzska ako aj málo známej Andorry.  

[už som tam bola] – bola, bola, ale kedy? Prečo sa neisť pozrieť na miesto činu ešte raz po tak dlhej dobe?

Trh, Barcelona

.Trh neďaleko Las Ramblas

[už som tam bola] – mesto plné turistov nie je veľakrát lákadlom a centrum BCN je nimi teda presýtené. Netreba ale zabúdať, že ja sama som jedna z nich…

[už som tam bola] – jediným párnym dôvodom tým pádom ostáva len fakt, že Barcelona už bola na mojom visit liste odškrtnutá a za ňou je ešte veľa, preveľa iných kde som ešte nebola.

Na záver ešte podotknem, že veľkou výhodou je letecké spojenie BA – BCN, ktoré umožňuje Ryanair a keď sa podarí, viete sa odviezť kľudne aj za pekných 50 EUR. Ak by ste si ale chceli kúpiť tú najvýhodnejšiu letenku, skúste to cez Skyscanner.

PS: medzičasom som sa v Barcelona už opäť vyskytla. Tu si môžete prečítať a aj pozrieť ako to vyzeralo. 😀

~Lenka Says~