…(ne)dávno sa mi naskytla príležitosť a ponuka na moju prvú cestovateľskú prednášku. Jej témou sa stala moja obľúbená Malajzia.
Prečo práve Malajzia?
Predtým, ako som navštívila túto krajinu JV Ázie, vedela som o nej len málo. To, že sa tu nachádza okruh F1 a Petronas Twin Towers. Avšak rovnako ako veľa iných cestovateľov, aj ja som túžila vidieť ázijské dvojičky aspoň raz v živote.
Táto túžba sa následne pretransformovala do akéhosi odrazového mostíka, prečo sa Malajzia stala cieľom mojej cesty. Konečné rozhodnutie však prišlo až v momente, keď sa objavili výhodné letenky. O tých ale až za chvíľu…
Dnes mám za sebou 3-týždňový pobyt v Malajzii a k tomu pár ďalších návštev v Kuala Lumpur. S rukou na srdci tak môžem povedať, že sa pre mňa Malajzia stala zatiaľ najzaujímavejšou ázijskou krajinou, akú som navštívila. Keďže mám rada rozmanitosť a pestrosť, multikultúrny charakter krajiny ma nenormálne očaril.
Okrem Malajzijčanov (68,8%) dopĺňajú skladbu obyvateľstva Číňania (32,2%) a Indovia (7%). Miešajú sa tu a zároveň v harmónii nažívajú moslimovia (cca 61%), budhisti (cca 20%), kresťania (cca 10%) či hinduisti (cca 7%). Napríklad takých moslimov by ste tu často takmer nespoznali. Jediné, čo na ulici pripomína islam sú ženy so šatkami na hlavách. Okrem tých však majú často oblečené bežné tričká, rifle a na nohách obuté šľapky.
Malajzijčania oslavujú Čínsky Nový rok, indický Deepavali, Vianoce ale aj moslimský Hari Raya. Veľakrát sa tu stretnete s tým, že na jednej ulici nájdete mešitu, hinduistický či budhistický chrám alebo kostol. Viete si niečo také predstaviť na Slovensku…? Mňa si týmto mixom Malajzia jednoducho získala.
Ako a za koľko sa dá Malajzie dostať?
Víza od občanov Slovenskej republiky Malajzia nevyžaduje, a to až na dobu 90 dní. Pokiaľ by ste chceli ostať dlhšie, využite možnosť krátkeho odchodu z krajiny. Po opätovnom návrate sa vám víza o ďalších 90 dní predĺžia.
~ Viac info o vízových stykoch nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí. ~
Tak ako je Thajsko výborne dostupné z Európy cez Bangkok, rovnako dobré letecké spojenia smerujú aj do malajzijského Kuala Lumpur. Ten je zároveň skvelým východiskovým bodom na skúmanie vzdialenejších častí JV Ázie. Presvedčil sa o tom aj môj BF, ktorý tu využil prestup na Bali, ale aj ja cestou na Filipíny.
Pre vašu predstavu, spiatočná letenka vyšla úžasných 370 EUR: Viedeň – Dusseldorf – Abu Dhabi – Kuala Lumpur – Abu Dhabi – Mníchov. Z Mníchova som sa následne dostala na Slovensko autobusom. Letenky boli kupované niekedy v období október / november a cestovalo sa február / marec.
Na lokálne presuny po JV Ázii určite odporúčam nízko-nákladovú leteckú spoločnosť AirAsia. Jedna jednosmerná letenka vyšla cca 30 EUR. Trasu Kuala Lumpur – Sandakan – Kota Kinabalu – Penang – Langkawi – Kuala Lumpur som zvolila najmä kvôli dobrej dostupnosti a častým leteckým spojeniam.
Celkové náklady na cestu a ubytovanie sa pohybovali okolo 700 EUR.
Čo navštíviť a vidieť v Malajzii?
Hlavné mesto Kuala Lumpur
Kuala Lumpur je hlavným a zároveň najväčším mestom Malajzie. Žije tu takmer 2M obyvateľov, no celá oblasť má viac ako 7M. Je to moderná metropola pripomínajúca západné veľkomestá plné mrakodrapov.
Ak sa rozhodnete v Kuala Lumpur pobudnúť, čo vám odporúčam všetkými desiatimi, a pozrieť si najväčšie dominanty mesta, vyčleňte si aspoň 3 noci.
Spoznávanie mesta začnite v historickom centre. To sa nachádza na sútoku riek Sungai Gombak a Sungai Klang, na ktorom boli položené základy mesta. Všimnite si vodu v riekach. To čo vyzerá ako tieň od kríkov je v skutočnosti farba vody.
V tesnej blízkosti sútoku sa nachádza historické námestie Dataran Medan Pasar (dataran = námestie). Je zaujímavé svojimi koloniálnymi budovami ešte z čias anglickej nadvlády.
Na pozadí sútoku riek môžete vidieť najznámejšiu mešitu Masjid Jamek, ktorá je otvorená aj pre verejnosť. Musíte sa však patrične obliecť. A keďže ja zvyčajne nevydržím v 35stupňoch v dlhých nohaviciach, dovnútra som sa nedostala.
Táto mešita bola navrhnutá tým istým architektom a v podobnom štýle ako aj budova Sultan Abdul Samad. Je to jedna z najznámejších budov hlavného mesta, ktorá stojí neďaleko mešity. Pôvodne slúžila ako sekretariát koloniálnej britskej vlády. Ešte v 20. storočí tu mali sídlo najdôležitejšie súdy krajiny, ktoré sa neskôr presťahovali do nového centra. Dnes sa tu nachádza Ministerstvo informácií, komunikácií a kultúry.
Hneď oproti cez cestu sa rozprestiera Dataran Merdeka (Námestie nezávislosti), na ktorom sa každoročne v auguste konajú oslavy Dňa nezávislosti. Nájdete tu najvyšší stožiar na svete, na ktorom veje malajzijská vlajka. Anglickú koloniálnu éru tu pripomína kriketové ihrisko či budovy exkluzívneho klubu postavené na európsky spôsob.
Kamkoľvek v Ázii zamierite, nikdy nevynechajte návštevu lokálnej mekky streetfoodu. V Kuala Lumpur to je určite známa ulica v čínskej štvrti Jalan Petaling či Jalan Alor. Okrem nákupu kvalitných padelkov tu nájdete obrovské množstvo pouličného jedla a lokálnych špecialít. V Malajzii je bežné a očividné, že domáci jedia veľa vonku. Pravdepodobne aj preto, že pouličné jedlo tu stojí len pár korún.
Pokiaľ sa rozhodnete v čínskej štvrti ostať, neďaleko od Jalan Petaling nájdete Central Market. Tu sa sústredí umelecká komunita a môžete si tu tak nakúpiť typické malajzijské suveníry od výmyslu sveta.
Pokiaľ máte stále nedostatok nákupov a potrebujete sa vyblázniť v nákupnom centre, choďte do spomínaných Petronas Twin Towers. Tie v sebe okrem biznis centra ukrývajú obrovský obchoďák Suria KLCC, ale aj vyhliadku, kiná, reštaurácie, koncertné sály, a iné. V biznis centre tu našli svoje sídlo napríklad IBM, Accenture, Microsoft ale aj Reuters a ďalšie svetoznáme mená.
…Petronas Twin Towers… …nákupné centrum Suria KLCC vo vnútri Petronas Twin Towers…
Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť vyhliadku, ktorá sa nachádza v spojovacej chodbe týchto 452m vysokých dvojičiek, odporúčam kúpiť vstupenky deň dopredu. Je o ne totiž stále veľký záujem a lístky na mieste bývajú vypredané.
FUN FACT: do roku 2004 boli Petronas najvyššou budovou sveta, kedy ju predbehla budova TaiPei 101 (508m) na Taiwnae. Dnes už je najvyššou budovou na svete Burj Khalifa v Dubaji.
Nákup lístkov na Petronas Towers vám odporúčam na základe vlastnej skúsenosti. Práve kvôli tomu som sa na ne nedostala, a tak moje kroky smerovali k televíznej veži Menara KL Tower (421m). Tá sa nachádza asi len 20minút chôdze od dvojičiek. Výhľad z nej ma donútil v momente zabudnúť na neúspech s dvojičkami. Z KL Tower sa totiž naskytol krásny výhľad práve na ne. Vyhliadka na televíznej veži je dokonca asi o 100m vyššie ako tá na Twin Towers!
Pokiaľ budete mať po návrate z výšok ešte chuť a čas na objavovanie ďalších krás Kuala Lumpur, zamierte smer Perdana Botanical Gardens, tiež známe ako Lake Gardens. Tieto záhrady ukrývajú najväčší vtáčí park na svete, ale aj park s motýľmi, kde okolo vás bude lietať obrovské množstvo druhov od výmyslu sveta.
Pokiaľ sa rozhodnete stráviť v KL viac ako čas nevyhnutný na prestup do ďalšej destinácie, obetujte pol dňa a vyberte sa k jaskyniam Batu Caves. Tieto 400M rokov staré jaskyne v sebe ukrývajú 100-ročný hinduistický chrám a množstvo malých opičiek. Stráži ho obria zlatá socha a pokiaľ zvládnete výstup po 272 schodoch, naskytne sa vám krásny výhľad na Kuala Lumpur. Každoročne, začiatkom roka, sa tu koná náboženský festival Thaipusam.
…Batu Caves… …Batu Caves… …Batu Caves…
Pokiaľ by ste chceli zájsť ešte ďalej, skúste využiť služby lokálnych tour operátorov. Ak zamierite na sever, nájdete tu Genting Highlands a ich zábavný park či stredovekú francúzsku dedina v Colmar Tropicale. Ak zamierite na juh, dostanete sa do Melaky, mesta známeho svojimi nádhernými koloniálnymi pamiatkami.
~ Daniel a Majka z blogu Cestuj za menej napísali skvelý článok, o tom ako ako ušetriť na doprave v Kuala Lumpur. ~
Ostrov Borneo
Sandakan, mesto na severe
Mesto, ktoré vyzerá na prvý pohľad ako totálna diera, má v skutočnosti asi 160k obyvateľov a bohatú históriu. Počas anglickej koloniálnej éry prosperovalo ako centrum administratívnych inštitúcií na Borneu, ale aj vďaka veľkej prisťahovaleckej vlne z Hong Kongu. Často sa mu preto hovorilo malý Hong Kong. Počas II. svetovej vojny bolo mesto okupované japonskými vojskami a úplne zničené pri bombardovaní. Namiesto jeho znovuvybudovaniu sa celé centrum presunulo do niekdajšieho Jesseltonu.
Prečo vám ale tieto nezáživné fakty hovoriím? To preto, že všetky spomenuté udalosti sa podpísali na rôznorodosti mesta, a preto tu okrem japonského cintorína nájdete aj čínsky alebo kresťanský. Nachádza sa tu pre Európana bizarná pamiatka, dom Angličanky Agnes Newton Keithovej, v ktorom si môžete prezrieť dobové artefakty ako rádio, písací stôl či telefón. Náboženské stavby tu zastupuje kresťanský kostol sv. Márie s farnosťou sv. Michaela, ale aj čínsky chrám Sam Sing Kung. Malajzia vám tak aj na Borneu ukáže svoju multikultúrnu tvár.
…St. Michael’s and All Angels… …čínsky chrám Sam Sing Kung…
Sandakan je skvelým miestom aj pre kontakt s prírodou. Je tu rehabilitačné centrum pre orangutany v Sepiloku, ale aj pre kahauy nosaté v Labuk Bay. Veľké množstvo turistov mieri na ostrov Selingan, kde sa zvykú liahnuť korytnačky. (Mňa však predstava ako v noci svietim do očí práve vyliahnutým korytnačím mláďatkám až tak neláka, i keď uznávam, že to musí byť úžasný zážitok.) Na každom kroku a bez väčšej námahy tu uvidíte asi metrové plazy pripomínajúce smrteľne nebezpečné varany komodské. To či boli aj tieto plazy nebezpečné, sme sa však nedozvedeli.
Okrem toho je Sandakan považovaný za jeden z hlavných prístavov pre export oleja, tabaku či kávy. Od roku 2014 ho však na mori stráži pobrežná hliadka pred útokmi militantných skupín z južných Filipín, ktoré sú vzdialené len niekoľko desiatok kilometrov.
Hoci je Sandakan v mojom ponímaní pokojné mesto, zažili sme tu asi najväčšie vzrušenie z celého pobytu. V hoteli nás totiž okradli…
O tom, ako nám z hotelovej izby ukradli peniaze
Bol podvečer a my sme sa vybrali do prístavu na večeru a pivko. Keď sme sa po niekoľkých hodinách vrátili naspať na izbu, našli sme na zemi ležať 20 EUR. Keďže sme od príchodu do Sandakanu žiadne eurá nevyberali, začali sme v panike prerátavať obsahy našich obálok. Chýbalo nám asi 400 EUR…
Ponáhľala som sa na recepciu a zmiznuté peniaze nahlásila. Odporučili mi prísť ráno, že si spolu prejdeme záznam z bezpečnostnej kamery. Ráno mi pán na recepcii oznámil, že záznam už prešiel a počas našej neprítomnosti v izbe nikto nebol. Cítila som sa minimálne ako vyšetrovateľ z NCIS, keď som mu vysvetľovala, aby prešiel ešte poslednú hodinu, čo sme boli preč. A tam to bolo! Room service! Stúpal mi adrenalín. Ako je možné, že u nás bola hotelová služba, no izba uprataná nebola?!
Long story short, dostala som sa až k manažérovi hotela, ktorý mal kopec divných otázok a ktoré som pod tlakom adrenalínu promptne odpálkovala. Do dnešného dňa nechápem, kde sa to vo mne zobralo. Manažér mi sľúbil, že do večera máme zmiznuté peniaze naspäť, len nech nevoláme políciu. Tak sa aj stalo. Pána z hotelovej služby, čo nám údajne upratoval izbu, sme aj na druhý deň našli v práci.
A aké ponaučenie z toho plynie? Na peniaze či doklady, treba používať trezor na izbe. A to aj v hoteli, ktorý má 3 hviezdičky.
Kota Kinabalu, skrytý poklad Bornea
Asi 300 km od Sandakanu sa nachádza dnes už moje obľúbené mesto Kota Kinabalu, v minulosti tiež známe ako Jesselton. Po zbombardovaní Sandakanu sem bola presťahovaná všetka administratíva a správa anglického koloniálneho Bornea, čo spôsobilo aj rozvoj mesta. Dnes má asi 0,5M obyvateľov. Všetko v okolí nesie meno po hore Kinabalu, ktorá sa nachádza asi 50km za mestom. Kota Kinabalu, Hora Kinabalu, Národný park Kinabalu… (kota = mesto)
Prečo sa ale Kota Kinabalu stalo mojím obľúbeným mestom? Podľa mňa má všetko, čo potrebujete: ruch veľkomesta, kultúrne pamiatky, more, pláže a ostrovy, ale aj hory a prírodu; teplo, ale aj zimu.
Pamiatky:
- City Mosque – mešita plávajúca na vode
- Signal Hill Observatory Tower – vyhliadková veža
- Atkinson Clock Tower – historické hodiny
More:
- Tunuk Abdul Rahman Marine Park: nejde o podmorský svet, ako by sa mohlo zdať, ale o súostrovie kúsok od pobrežia. Na ktorýkoľvek z ostrovčekov Manukan, Sapi, Gaya, Mamutik a Sulug sa do 20 minút dostanete lodičkou. Bez otravných davov si tu užijete pohodu a ticho. Pravdepodobne tu uvidíte čínskych turistov, ktorí sa budú kúpať zásadne vo vyhradených priestoroch a budú mať na sebe kúpacie vesty.
- Ak sa vám nepozdáva plavba loďkou, odvezte sa taxíkom asi 10minút na pláž Tanjung Aru, kde zažijete pravú domácu atmosféru
- Pokiaľ si chcete posedieť s výhľadom na more, nevynechajte nábrežnú promenádu s reštauráciami a obrovským trhom s čerstvými rybami, plodmi mora, zeleninou či ovocím, ktoré vám na počkanie na trhu pripravia
Nákupy:
V meste nájdete množstvo možností na shopping, akými sú obchodné centrá, ale aj úžasný Gaya Street Sunday Market v čínskej štvrti.
Príroda:
Hora Kinabalu je vysoká až 4000m a môžete si tu skúsiť niekoľkodňové treky, alebo sa sem prísť len ochladiť v príjemných teplotách okolo 20 stupňov.
Národný park Kinabalu ponúka úžasnú selekciu fauny a flóry, ale aj adrenalínový zážitok v podobe prechádzky v korunách stromov po lanových mostíkoch.
V nadmorských výškach, kde už teploty nedosahujú 35 stupňov, zvyknú tráviť domáci voľný čas v termálnych prameňoch Hot Springs.
…termálne kúpele v Národnom parku Kinabalu… …termálne kúpele v Národnom parku Kinabalu…
V týchto končinách, ostatne ako na celom Borneu, sa vyskytuje aj zvláštna kvetina rafflesia. Je to skôr taká cudzopasná huba, no je zaujímavá tým, že dorastá až do veľkosti 1m a keď kvitne, zapácha.
Penang a jeho hlavné mesto Georgetown
Ostrov Penang, známy nielen ako obľúbené letovisko, bol v roku 2004 rovnako ako thajský Phuket zasiahnutý ničivou vlnou cunami, ktorá aj tu zapríčinila niekoľko strát na životoch. Pre predstavu, Penang je od Phuketu vzdialený viac ako 600km.
Hlavné mesto ostrova, Georgetown, je druhým najväčším mestom Malajzie a vďaka svojmu historickému centru, ktoré je také malé, že ho celé prejdete pešo, je zaradené do svetového dedičstva UNESCO.
…Georgetown… …Georgetown…
Nájdete tu množstvo budov, na ktorých vidno vplyv čínskej komunity, ale aj koloniálne domy či kostoly, no Georgetown je hlavne známy po celom svete svojimi nástennými maľbami od litovského umelca Ernesta Zacharevica.
…nástenné maľby v Georgetowne… …nástenné maľby v Georgetowne…
~ Pokiaľ sa vám pred cestou do vašej vysnenej destinácie nechce googliť informácie o pamiatkach či iné zaujímavosti na internete, skúste na mieste využiť služby lokálnej Free Walking Tour agentúry. ~
Langkawi, na hraniciach s Thajskom
Ostrov Langkawi je ešte vyhľadávanejším letoviskom domácich, ale aj zahraničných turistov, pravdepodobne aj kvôli tomu, že je vďaka svojej polohe na hraniciach s Thajskom bezcolnou zónou.
Medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie patrí socha orla v meste Kuah či Langkawi Sky Bridge, ktorý sa nám ale nepodarilo vidieť kvôli aktuálnej rekonštrukcii. Za to sme si užili v Ázii veľmi obľúbený Island Hopping a videli sme sladkovodné jazero v strede ostrova či kŕmenie orlov priamo z lode. Na Langkawi tiež nájdete prekrásny podmorský svet Underwater World či Múzeum ryže, čo síce znie extrémne nudne, no verte mi, nebolo.
Viete, čo určite nebola nuda? Útok opice… Ak sa budete snažiť opicu odplašiť, lebo vám bude kradnúť jedlo z terasy, neskúšajte sa na ňu zahnať ako po mačke či holubovi. Drahá opička to v našom prípade vyhodnotila ako nárok na jej územie a zaútočila na nás. My sme iba stihli plesknúť dverami, kde ale chuderka opička vopchala ruku…
Zaujímavosti
Najlepšie obdobie na návštevu Malajzie je po celý rok. Do západnej časti, tz. Kuala Lumpur, Penang či Langkawi sa oplatí vyraziť od novembra do februára a na Borneo zasa radšej od apríla do októbra. My sme boli na prelome február a marec, takže nám vlastne počasie vyšlo všade.
Životná úroveň, resp výdavky na život sú v Malajzii o 10,61% nižšie ako na Slovensku.
Pri príchode do krajiny nevyžaduje Malajzia od turistov žiadne očkovania. Pokiaľ by ste sa ale chceli poistiť, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde typu A a B a týfus. BTW očkovanie proti žltačke typu A a B je odporúčané aj na Slovensku.
Jedlo v Malajzii je bohaté na korenie, kokosové mlieko, krevetovú pastu, citrónovu trávu či u nás menej známy galangal a zvyčajne je podávané s ryžou. V reštaurácii vám vždy prinesú všetky chody naraz a položia ich na stred stola. Nemusíte sa báť, nedostanete paličky, no ani nôž. Na jedenie používajú lyžičku a vidličku, pričom lyžica nahrádza funkciu noža. Malajzijčania sú navyknutí jesť rukami, preto v reštauráciach často nájdete dezinfekcie na ruky.
Za národné jedlo je považované Nasi Lemak, čo je ryža (nasi) varená v kokosovom mlieku. Okrem toho je tu častá moja obľúbená laksa, indonézsky satay či rendang. Keďže je väčšina Malajzijčanov moslimského vierovyznania, dbá sa tu vo veľkej miere, aby bolo jedlo halal.
Čo poviete? Išli by ste sa do Malajzie pozrieť?
~ Lenka Says ~
~ Pokiaľ by ste si chceli prečítať niečo viac o krajinách JV Ázie, na blogu ch mám už niekoľko:
Pridaj sa do newslettera a dostávaj info o najnovších článkoch na email: