…konečne nastala tá chvíľa! Po 2 rokoch sa opäť vraciam do milovanej Ázie. Teším sa na všetky tie vône a chute. Neviem sa dočkať, ako sa budem ohrievať na slnku či triasť od zimy v preklimatizovanom taxíku. Už odrátavam dni kedy sa opäť nechám unášať vlnami na loďke a vietor mi rozfúka vlasy počas jazdy tuk-tukom. Trvalo to vyše 2 rokov, kým som sa do Ázie opäť vrátila a ani tentokrát ma nesklamala. Milujem ju ešte viac! Tento kráv v hlavnej úlohe: Thajsko. Tak teda sawadee ka (ahoj), priatelia!
Ako sa najlepšie dostať do Thajska z Európy či Slovenska?
Už prípravy, tak ako aj cesta samotná, sa niesli vo veľmi uvoľnenej nálade. Veľmi som sa tešila, keď sa nám podarili zohnať letenky z Bratislavy. Áno, presne tak, z Bratislavy. Vďaka spoločnosti FlyDubai sme sa len s jedným prestupom v Dubaji dostali pohodlne až do Bangkoku. Dokonca aj cena bola veľmi uvoľnená, cca 450 EUR na osobu.

Možno je to len pocit, no momentálne sa hádam každý druhý Slovák vyberá na dovolenku do Thajska (alebo na Bali). Nie nadarmo sa tak hovorí, že Thajsko je nové Chorvátsko. To, že je obľúbenou destináciou mnohých Slovákov potvrdzuje aj to, že som na letisku stretla bratranca z ľavej nosnej dierky. (Čau Ivo!). Ten sa s celou partiou vybral tým istým smerom ako my. Proste, mali sme v lietadle rodinnú párty!
TIP: Po prílete do (akejkoľvek) krajiny sa oplatí kúpiť lokálnu SIM kartu. Jednak môže BF stále posielať hovadiny z eMeFKa svojim kamošom, druhak sa zíde pri navigácii či objednávaní Uberu. BTW: Uber v Thajsku nefunguje, vystriedal ho lokálny Grab.
Čo robiť po prílete do Bangkoku?
V tomto 8 miliónovom hlavnom meste sme sa po prílete rozhodli zostať pár dní. (Odporúčam!) Zabojovali sme tu s časovým posunom (až 6 hodín), ale aj s kultúrnym šokom, ktorý tak strašne milujem. Tentokrát som si ho „vyžrala“ pri objednávaní curry. Neznalosť miestnych pomerov spôsobil, že mi ho priniesli bez ryže a pikantné tak, že by zabilo aj koňa. Išla som sa na to radšej vyspať…

Spoznajte Bangkok
Bangkok nesklamal, práve naopak. Cítila som sa tu veľmi príjemne. Milujem veľkomestá a Bangkok so svojím ázijským šarmom ma nútil otvárať oči (ale aj ústa) dokorán. Mesto je plné mrakodrapov a nikdy nekončiacej výstavby. Štvrť Sukhumvit, v ktorej sme bývali, vyzerala ako zo sci-fi filmu. Dvojprúdová cesta neustále preplnená autami. Po oboch jej stranách nákupné centrá pospájané nadchodmi. Nad cestou trať nadzemky. Chýbali už len vesmírne lode a vyzeralo by to ako v Piatom elemente. Premávka však bola desivá. Nikdy v živote som nezažila väčšie zápchy ako práve v Bangkok.
Objavovanie mesta samotného bolo celkom jednoduché. Všetky hlavné pamiatky sú v tesnej blízkosti. Emerald Buddha (Smaragdový Budha) a Grand Palace (Kráľovský palác) sa nachádzajú v jednom komplexe. Budhistický chrám Wat Pho s Reclining Buddha (Ležiaci Budha) len pár metrov odtiaľ. Neďaleko tečie rieka Chao Phraya, cez ktorú dá preplaviť loďkou na druhý breh k Wat Arun (Chrám svitania). Toto sú najväčšie pamiatky Bangkoku.
…Wat Phra Kaew… …Grand Palace… …Reclining Buddha… …Wat Arun… …Wat Pho…
Netreba sa však vzdávať a treba bádať ďalej. Odviezli sme sa preto tuk-tukom do backpackerskej štvrte Khao San. Vrhli ste sa tu do víru nákupov. Vyjednala som si tu polovičnú cenu za nový kufor, keďže sa ten môj cestou do Thajska rozpadol. V Bangkoku sme sa zamilovali do ChinaTownu, kde sme objavili najlepšiu gyózu na svete a neuveriteľný nočný život.
…ChinaTown… …bravčová gyóza…
Samozrejme, za tak krátky čas sa nedá stihnúť všetko. Ak sa raz do thajskej metropole vrátim, nevynechala by som tzv. Train Market či Floating Market. Pozrela by som si zápas v thajskom boxe alebo zašla na drink do jedného z mnohých rooftop barov.
~ Ak by ste si chceli prečítať niečo viac praktické o Bangkoku, skúste na blogu od Ivany Grešlíkovej. Mne veľmi pomohla. ~
TIP: Počas ciest som vyskúšala už kde-aké ubytovania. Utvrdila som sa ale v tom, že preferujem radšej tie lacnejšie. Väčšinou som od nich nemala vysoké očakávania a tak ma vždy len príjemne prekvapili. Balkón je zbytočný prepych, za ktorý väčšinou treba priplatiť a ktorý skoro nikdy nevyužijem. V Ázii však určite dobre padne klimatizácia.
Navštívte Chiang Rai na severe Thajska
Naše cestovanie po Thajsku zahŕňalo niekoľko presunov do rôznych kútov krajiny lokálnymi aerolinkami. Z Bangkoku sme zamierili na sever do mesta Chiang Rai.
Na Ázii je skvelé, že sa po nej viete presúvať letecky veľmi lacno. A to nielen v rámci štátu, ale aj v rámci celého kontinentu. Zvyčajne na presuny využívame spoločnosť AirAsia, keďže sa pri iných aerolinkách vyskytol problém so slovenskými platobnými kartami.
Wat Rong Khun (Biely chrám)
Dôvodov navšíviť Chiang Rai je zopár. Určite však stojí za to vidieť Wat Rong Khun, lepšie známy ako White Temple (Biely chrám). Tento budhistický chrám je zaujímavý nielen svojou architektúrou ale aj tým, že je v súkromnom vlastníctve samotného umelca, ktorý ho postupne rekonštruuje z vlastných finančných zdrojov. Okrem neho sa v areáli nachádza aj Zlatý chrám, ktorý však nie je taký výrazný.
…White Temple… …Golden Temple… …White Temple… …White Temple…
Night Market (Nočný trh)
Samotné mesto Chiang Rai má asi 120 tisíc obyvateľov. Okrem spomínaného White Temple sa tu nachádza aj veľmi sympatický Night Market (Nočný trh). Hoci tu všetky stánky s jedlom ponúkajú to isté (aj všakovaké chrobáky), páčila mi organizácia obsluhy. Tá behala hore-dole po celom dvore (a že bol sakra veľký) a ochotne nosila nápoje, ktoré sa objednávali od stola.
Súčasťou trhoviska bolo aj veľké pódium, na ktorom sa každý večer konal program pozostávajúci z niečoho ako travesty show. Do dnes mi nie je jasné, či to boli naozaj ženy alebo dobre známi shemales. Nie že by na tom záležalo, to len aby ste chápali, ako dobre dámy vyzerali. Vyobliekané slečny ako z kabaretu, na vysokých opätkoch, spievajúce na playback nás vítali svojím spevom.
Chiang Rai samozrejme nie je iba o Bielom chráme. Pre časovú tieseň sme ani tentokrát všetko nestihli. Do budúcna si na must-see list píšem:
- Baan Dam (Čierny dom)
- výlet na tzv. zlatý trojuholník – pohraničnú oblasť medzi 3 štátmi – Thajsko, Barma, Laos
- návšteva horského kmeňa Kayan, ktorý je známy svojimi dlhokrkými ženami
~ Hľadáte pekné ubytovanie v Chiang Rai? Odporúčam, vyskúšané: Baan Nukanong Guesthouse. ~
TIP: Pokiaľ sa vo vašej lokalite nenachádza Grab, skúste si vybaviť dopravu na recepcii vášho hotela. My sme tak dostali skvelé tipy na lokálnu MHD, ktorá skvelo fungovala.

Presuňte sa do nomádskeho Chiang Mai
Chiang Rai a Chiang Mai sú 2 rozdielne mestá, i keď ich názvy môžu naznačovať niečo iné. Nie sú od seba vzdialené až tak ďaleko, preto bolo prirodzené, že sme zvolili presun po zemi, konkrétne autobusom. Cestovanie po Thajsku tak získalo nový rozmer. A hoci by sa to mnohým mohlo zdať odvážne, cesta autobusom v Thajsku nebola ničím špeciálna. Teda bola, paradoxne sme mali viac miesta na nohy ako v autobusoch stredoeurópskeho typu. Cesta z Chiang Rai do Chiang Mai trvala cca 3 hodiny.

Chiang Mai má, podobne ako Chiang Rai, okolo 130 tisíc obyvateľov. No už na prvý pohľad je úplne jasné, že je to aj jediné, čo majú spoločné.
Keď som ako hlavný plánovač cesty Thajskom vymýšľala kam pôjdeme, bolo jasné, že sa Chaing Mai nevyhneme. Robia to tak všetci, no stále som nevedela vlastne prečo. Chiang Mai chýbajú chrámy typu White Temple (Chiang Rai) či Wat Arun (Bangkok). A hoci je tu pamiatok dosť po celom meste či za mestom na kopci, stále mi chýbal kontext, prečo sem mieri toľko turistov. Objasnila mi to až Ivana, ktorá mi pred cestou pomáhala s mojimi dilemami a vďaka nej sme Chiang Mai iba nepreleteli. (A zhodou náhod sme sa tam stretli aj osobne.)
Prečo je Chiang Mai taký populárny?
Je to nomádska Mekka. Ak môj blog čítate dlhšie, mohli ste postrehnúť, že máme s BF taký sen žiť pri oceáne. S tým je samozrejme spojené aj zarábanie peňazí. Ak sa k tomu raz odhodlám a nájdem zdroj obživy, ktorý môžem robiť z ktoréhokoľvek miesta na zemeguli, určite chceme vyskúšať nomádiť. (Pozn.: už sa stalo na Bali či Fuerteventure.) Po pobyte v Chaing Mai mi bolo hneď jasné, že nejakú dobu by som si vedela predstaviť stráviť práve v tu. A to aj napriek tomu, že tu nie je more.
~ Hľadáte pekné ubytovanie v Chiang Mai? Na IG som náhodou našla krásny THE51HOMETEL. ~
…Wat Phra Singh… …Wat Phra That Doi Kham… …Wat Phra Singh… …Wat Chedi Luang Varavihara…
FUN FACT: Thajská mena sa volá bath. Keď od vás Thajci pýtajú peniaze, hovoria v angličtine – ten baths alebo twenty baths. S ich typickým prízvukom to znie skôr ako bucks a.k.a american dollar.
Prečítajte si viac o mojich ostatných cestách po Ázii
Upršaný Koh Samui nevadí
Po týždňovom túlaní sa po pevnine začala konečne naša dovolenka pri mori. Zamierili sme na ostrov Koh Samui. Počasie síce nevyšlo ako by si človek želal, no mne to vadilo asi úplne najmenej. Kvôli znamienkam sa totiž nemôžem opaľovať, lekár povedal.
Natretá najvyššími možnými faktormi od hlavy až po päty i keď s vysokou pravdepodobnosťou dažďa sme si požičali skúter. Takýto exploring neighbourhood vysoko odporúčam, špeciálne v Ázii. Mali sme tak možnosť prejsť ostrov krížom-krážom, rušnejší Lamai ale aj kľudnejšiu Lipa Noi.
…“benzínová pumpa“ a benzín v sedemdeckách… …prístav Nathon… …tetuška s vozíčkom a.k.a nejdeš ty do obchodu, príde obchod za tebou… …Guan-Yu… …Wat Phra Yai…
Zamilovala som si trhy popri ceste, kde sme sa často zastavovali a dávali si niečo fajnové na jedenie. Najväčšiu obsession nám jednoznačne spôsobila kokosová ryža Mango Sticky Rice a thajské palacinky Roti.
…Mango Sticky Rice… …thajské palacinky Roti…
Veľmi som si to užívala. Sadnete na skútrik, máte chuť na ovocie a o chvíľu už vidíte tetušku ako tlačí vozík s nakrájaným ovocím.
Treba natankovať? Žiadny problém. Vôbec netreba hľadať pumpu, stačí iba hľadať sklenené fľašky pri ceste. Je to symbol, že majú benzín na predaj. Priplatíte si pár baths navyše a už vám mladý pán leje sedemdecku benzínu do nádrže. Ide sa ďalej. Objavovanie môže pokračovať.
A keď vozenie na skútri omrzí, alebo začne pršať, príde konečne čas na thajskú masáž alebo si dať vyprať.
Potápajte sa na Koh Tao
Bola by škoda ostať týždeň pri mori a váľať sa iba na jednom mieste. Pobrali sme sa z Koh Samui preč. Náš pôvodný plán bol ísť na ostrov Koh Pha Ngan, známy svojimi Full Moon Parties. Ako správni dôchodcovia sme sa mu radšej vyhli, trajektom priamo na ostrov Koh Tao.
Náš pobyt v Thajsku sa prehupol do finálnej fázy a my sme sa cítili ako starí harcovníci znalí lokálnch pomerov. Vypožičanie skútra, check. Pouličné jedlo, check. Výlety na vlastnú päsť, check. Dovolenka all incusive tak ako si ju vieme urobiť len sami, check. Bolo treba odfajknúť si aj ďalšiu aktivitu – potápanie.
Nič neprehĺbi vzťah s partnerom viac ako spoločné zážitky. Neskutočne som sa tešila, keď sa BF rozhodol ísť so mnou potápať. Ja sa tomuto hobby venujem už niekoľko rokov, no on ešte nebol nikdy. A hoci som zažila aj krajšie miesta na potápanie, to na Koh Tao si budem pamätať hlavne kvôli nemu.
…instantné šťastie… …cestou na potápačský spot…
Spravte si výlet na ostrovček Koh Nang Yuan
Koh Nang Yuan je malý ostrovček neďaleko Koh Tao. Za pár bathov sa sem dá dostať buď vďaka organizovanému zájazdu alebo vodným taxíkom, ktorému sme dali prednosť my. Ostrov je známy svojou prenádherne tyrkysovou vodou, ktorá láka davy turistov, ale aj výhliadkou na kopci odkiaľ si tú krásu môžete pozrieť.
Bohužiaľ takéto krásne miesta lákajú aj veľké množstvo turistov, vďaka čomu sa z ostrova stala zlatá baňa. V prístave sa vyberá vstupné spojené s odkladaním prinesenej pitnej vody. Dôvodom je údajné udržiavanie poriadku na ostrove. Bohužiaľ si myslím, že táto praktika vôbec nefunguje.
Akokoľvek, nenechali sme sa znechutiť a v tom najväčšom teple sme sa vyštverali na kopec za krásnym výhľadom. Úžasná bodka pred návratom domov.
…Koh Nang Yuan… …Koh Nang Yuan…
Thajsko a zaujímavosti o ňom
Vedeli ste, že v Thajsko používa 2 letopočty? Thajský solárny kalendár, ktorého základom je ten náš, gregoriánsky, a thajský lunárny kalendár, používaný pri budhistických náboženských a tradičných udalostiach. Paralelne tak s rokom 2018 CE (Christian/Common Era) majú aj rok 2561 BE (Buddhist Era), ktorý sa začal počítať o 543 rokov skôr. Je to veľmi zábavné, hlavne keď chcete niečo googliť na internete alebo zistiť exspiráciu produktu.

Thajsko je konštitučnou monarchiou. V roku 2016 zomrel milovaný kráľ po cca 70 rokoch vlády. Pochovali ho však až po ročnom smútku počas 5 dní trvajúcom pohrebe. Dnes už sedí na tróne jeho syn, ktorého vládu si ale otec neželal, kvôli množstvu škandálov spojených z jeho zhýralým životom. Za urážku kráľa vám v Thajsku hrozí vezenia.
Prekvapivé bolo tiež zistenie, že vystavovaním obrázkov či sôch Buddhu na dekoratívne účely napr. vo vašej obývačke, prejavujete Buddhovi neúctu.
~ Ak by ste sa potrebovali o Thajsku dozvedieť ešte viac, skúste začať TU. ~
Myslím si, že hoci do Thajska chodí obrovské množstvo turistov, vždy sa tu dajú nájsť aj tiché a turistami nepreplnené miesta. Treba len zísť z tradičných chodníčkov a vynechať klasické turistické centrá. Nám sa podarilo nájsť pokoj aj v takom chaose akým je Koh Samui.
Ak vás cestovanie na vlastnú päsť láka, nechajte si poradiť od Lucky a Dana z blogu Po vlastných.
Tak teda kop khun ka (ďakujem), priatelia, že ste dočítali až sem!
~ Lenka Says ~
Sledujte moje cesty na sociálnych sieťach: