Loading Likes...

…dnes začnem asi dosť netradične, no výstižnejšie intro ako toto mi nenapadlo. ?

Do tohoto článku som sa musela veľmi nútiť… ? Nechcelo sa mi do toho niekoľko dní, až z toho boli týždne. Stále som rozmýšľala, či mi chýba múza, alebo som iba po 2 týždňoch v teple ešte stále otupená zimou.

Až nakoniec som to pochopila. Namiesto písania o dovolenke som ju chcela ešte raz prežiť. Cítiť všetky vône či chute. Ohrievať sa na slnku či triasť sa od zimy v preklimatizovanom taxíku. Unášať sa vlnami na loďke či nechať si rozfúkať vlasy od vetra počas jazdy tukukom. Trvalo to vyše dvoch rokov kým som sa opäť vrátila do  milovanej Ázie a ani tentokrát ma nesklamala. Milujem ju ešte viac… ❤

Tak teda sa wa dee ka, priatelia! ?

ľadové matcha latte

…čakanie na letisku spríjemnené popíjaním iced matcha latte…

HOW TO GET THERE: Už prípravy, tak ako aj cesta samotná, sa niesli vo veľmi uvoľnenej nálade. Strašne som sa tešila, keď sa nám podarilo zohnať letenky z Bratislavy. Áno, presne tak, z Bratislavy. Vďaka spoločnosti FlyDubai sme sa len s jedným prestupom v Dubaji dostali pohodlne až do Bangkoku. Dokonca aj cena bola veľmi uvoľnená, cca 450 EUR na osobu. (Ak by ste chceli skúsiť aj vy svoje šance s letenkami, začnite tu.)

To, že je Thajsko obľúbenou destináciou mnohých Slovákov znásobuje fakt, že som na letisku stretla bratranca z ľavej nosnej dierky (Čau Ivo! ?), ktorý s celou partiou letel tým istým smerom. Proste, rodinná párty!

TIP: po prílete do (akejkoľvek) krajiny sa nebojte kúpiť lokálnu SIMku. Jednak môže váš BF stále posielať hovadiny z eMeFKa svojim kamošom, druhak sa zíde pri navigácii či objednávaní Uberu.

Prílet do Bangkoku

zelené curry s kuracím mäsom

…curry, čo ma skoro zabilo…

V tomto 8 miliónovom hlavnom meste sme sa po prílete rozhodli zostať pár dní a zabojovať s časovým posunom (až 6 hodín), ako aj s kultúrnym šokom, ktorý tak strašne milujem. ❤ Tentokrát som si ho “vyžrala” pri objednávaní curry. Neznalosť miestnych pomerov spôsobil, že mi ho priniesli bez ryže a také pikantné, že by zabilo aj koňa. ? Išla som sa na to radšej vyspať…

Bangkok nesklamal. Cítila som sa tu veľmi príjemne. Milujem veľkomestá a Bangkok so svojim ázijským šmrncom ma nútil otvárať oči (ale aj ústa) dokorán. Mesto je plné mrakodrapov a nikdy nekončiacej výstavby. Štvrť, kde sme bývali, Sukhumvit, vyzerala ako zo sci-fi filmu. Dvojprúdová cesta neustále preplnená autami, po oboch jej stranách nákupné centrá pospájané nadchodmi, nad cestou trať nadzemky. Chýbali už len vesmírne lode a vyzeralo by to tu ako v Piatom elemente. ? Premávka tu však bola desivá. V živote som nezažila väčšie zápchy.

Objavovanie samotného mesta bolo celkom jednoduché. Všetky hlavné pamiatky sú v tesnej blízkosti. Emerald Buddha a Grand Palace sú v jednom komplexe, Wat Pho s Reclining Buddha len pár metrov odtiaľ, v druhom. Neďaleko nich sa nachádza rieka Chao Phraya, odkiaľ sa z malého prístavu dá preplaviť loďkou na druhý breh k Wat Arun. V tomto bode ste videli všetky najväčšie pamiatky Bangkoku.

Netreba sa však vzdávať a treba bádať ďalej. My sme sa stihli odviesť tuktukom do backpackerskej štvrte Khao San (vyjednala som si tu polovičnú cenu za kufor, keďže sa mi ten môj cestou do Thajska rozpadol) a zamilovať sa do ChinaTown (najlepšia bravčová gyóza na svete je dostať len tu a to rovno na ulici). ❤Cestovanie po Thajsku tak začalo veľmi úspešne. ?

Pri ďalšej ceste do thajskej metropole by som rada nevynechala tzv. Train Market či Floating Market. Konečne by som si chcela nájsť čas na zápas v thajskom boxe alebo drink v jednom z mnohých rooftop barov. (A ak by ste si chceli prečítať niečo viac praktické o Bangkoku, skúste tu.)

TIP: počas ciest som vyskúšala už kde-aké ubytovania. Utvrdila som sa ale v tom, že preferujem radšej tie lacnejšie. Väčšinou som od nich nemala vysoké očakávania a tak ma vždy len príjemne prekvapili. Balkón je zbytočný prepych, za ktorý väčšinou treba priplatiť a ktorý skoro nikdy nevyužijem. (Nech sa páči 10% zľava na Booking.com.)

Chiang Rai na severe

Naše cestovanie po Thajsku zahŕňalo aj niekoľko presunov do rôznych kútov krajiny lokálnymi aerolinkami. Z Bangkoku sme sa tak vybrali na sever do Chiang Rai. Na Ázií je super, že sa tu viete letecky veľmi lacno presúvať nielen v rámci štátu, ale aj v rámci celého kontinentu. (Najčastejšie zvykneme využívať AirAsia.)

Dôvod, prečo sme do Chiang Rai vlastne išli, bol Wat Rong Khun, lepšie známy ako White Temple. Tento budhistický chrám je zaujímavý nielen svojou architektúrou ale aj tým, že je v súkromnom vlastníctve samotného umelca, ktorý ho postupne rekonštruuje z vlastných finančných zdrojov. Okrem Bieleho chrámu sa v areáli nachádza aj Zlatý chrám, ale ten nie je taký pekný. ?

Samotné mesto má asi 120 tisíc obyvateľov a okrem White Temple tu majú aj super Night Market. Hoci tu stánky s jedlom ponúkajú dokola to isté (okrem iného aj všakovaké chrobáky), veľmi sa mi páčilo ako mali zorganizovanú obsluhu. Tá nemala problém behať hore dole po celom dvore (a že bol sakra veľký) a priniesť vám nápoje, ktoré ste si od stola objednali. V rámci trhoviska bolo aj veľké pódium, na ktorom sa konal program pozostávajúci z niečoho ako travesty show. Do dnes neviem či to boli naozaj ženy alebo dobre známi shemale. Nie že by na tom záležalo, to len aby ste chápali, ako dobre vyzerali. ? Vyobliekané slečny na vysokých opätkoch spievajúce na playback nás vítali svojim spevom na Nočnom trhu.

Wat Ming Mueang, Chiang Rai, Thajsko

…Wat Ming Mueang…

Chiang Rai samozrejme nie je iba o Bielom chráme, no pre časovú tieseň sme všetko nestihli. Do budúcna si na must-see list píšem  Baan Dam (Čierny dom), či výlet na tzv. zlatý trojuholník. Ide o pohraničnú oblasť medzi troma štátmi – Thajsko, Barma, Laos. Rovnako je Chiang Rai bodom, odkiaľ sa dá navštíviť horský kmeň Kayan, tiež známy svojimi dlhokrkými ženami.

TIP: pokiaľ sa vo vašej lokalite nenachádza Uber, skúste si vybaviť dopravu na recepcií vášho hotela. My sme tak dostali skvelé tipy na lokálnu MHD, ktorá fungovala.

Nomádsky Chiang Mai

Chiang Rai a Chiang Mai sú 2 rozdielne mestá, i keď ich názvy môžu naznačovať niečo iné. Nie sú od seba vzdialené až tak ďaleko, preto bolo prirodzené, že zvolíme presun po zemi, konkrétne autobusom. Cestovanie po Thajsku tak získalo nový rozmer a hoci by sa to mnohým mohlo zdať odvážne, cesta autobusom v Thajsku nebola ničím špeciálna. Teda bola, paradoxne sme mali viac miesta na nohy ako v autobusoch stredoeurópskeho typu. Iba pre info, cesta trvala cca 3 hodiny…

autobusová stanica, Chiang Rai, Thajsko

…autobusová stanica v Chiang Rai…

Chiang Mai má, podobne ako Chiang Rai, okolo 130 tisíc obyvateľov, no už na prvý pohľad je úplne jasné, že to je asi to jediné, čo majú spoločné. Keď som ako hlavný plánovač cesty po Thajsku vymýšľala kam pôjdeme, bolo jasné, že sa nevyhneme ani jednému z týchto dvoch miest. Robia to tak všetci. No stále som nevedela vlastne prečo. V Chiang Mai nie sú obrovské pamiatky typu White Temple či Wat Arun. Áno, nejaké tam sú a je ich dosť po celom meste, dokonca aj nad mestom na kopci, len mi chýbal nejaký ten kontext, prečo sem ľudia toľko chodia.

Objasnila mi to až Iva, ktorá mi cez FB pred cestou pomáhala s mojimi dilemami a vďaka nej sme Chiang Mai iba nepreleteli. (Zhodou okolností sme sa v Mai stretli aj osobne.)

Takže prečo je Chiang Mai taký populárny? Je to totiž nomádska Mekka. Ak ma čítate už dlhšie, mohli ste postrehnúť, že máme s BF taký sen ísť žiť k oceánu, s čím je spojené aj zarábanie peňazí. Keď sa k tomu raz odhodlám, ale hlavne nájdem zdroj obživy, ktorý môžem robiť z ktoréhokoľvek miesta na zemeguli, určite by sme vyskúšali nomádiť. Už teraz mi je jasné, že nejakú dobu by som chcela stráviť práve v Chiang Mai. ❤

Dobre, a už vám poviem konečne prečo. ? Predstavte si letnú dovolenku pri mori, všade samé malé či stredne veľké hotely, reštaurácie od výmyslu sveta, služby rôzneho druhu. A to všetko za tak neuveriteľne príjemné ceny, že až neveríte. Jediný problém je len fakt, že tu nie je more. Za to je tu možnosť vyraziť do hôr. ❤

FUN FACT: thajská mena sa volá bath. Keď od vás Thajci pýtajú peniaze, hovoria v angličtine – ten baths alebo twenty baths. S tým ich typickým prízvukom to znie skôr ako bucks a.k.a american dollar.

Upršaný Koh Samui

Po týždni pobytu na pevnine konečne začala naša dovolenka pri mori. ❤ Počasie síce nevyšlo ako by si človek pri mori želal, no mne to vadilo asi úplne najmenej. Ja sa totiž kvôli znamienkam nemôžem opaľovať, lekár povedal. Takže natretá minimálne 30 SPF od hlavy až po päty (teda na tvári som mala 50 SPF) a s vysokou pravdepodobnosťou dažďa sme si požičali ďalší dopravný prostriedok, skúter. Takýto exploring neighbourhood vysoko odporúčam. Videli sme hádam všetky časti ostrova, rušnejšiu (Lamai) ale aj kľudnejšiu (Lipa Noi). Nenormálne som si zamilovala trhy popri ceste, kde sme sa často zastavili a vždy sme si dali niečo fajnové na jedenie. Najväčšiu obsession nám jednoznačne spôsobili Mango Sticky Rice a thajské palacinky Roti. ❤

Veľmi som si to užívala. Sadnete na motorečku, máte chuť na ovocie a o chvíľu už vidíte tetušku ako tlačí vozík s nakrájaným ovocím. Treba natankovať? Žiadny problém. Vôbec netreba hľadať pumpu, stačí iba vyzerať sklenené fľašky pri ceste. Je to symbol, že majú benzín na predaj. Priplatíte si pár baths navyše a už vám mladý pán leje sedemdecku benzínu do nádrže. Ide sa ďalej. Objavovanie môže pokračovať. A keď vás vozenie na skútri omrzí, alebo začne pršať, príde konečne čas na thajskú masáž alebo si dáte vyprať. ?

Koh Tao, raj potápačov

Keďže by bola škoda ostať týždeň pri mori iba na jednom mieste, pobrali sme sa z Koh Samui preč. Pôvodný plán bol ísť na Koh Pha Ngan, známy pre svoje Full Moon Parties, ale ako správny dôchodci sme sa mu radšej vyhli. Trajektom priamo na Koh Tao. Musím sa pochváliť, že ani tento výber nás nesklamal.

Naše cestovanie po Thajsku sa tak prehuplo do finálnej fázy a my už sme sa cítili ako starí harcovníci. Vypožičanie skútra, check. Pouličné jedlo, check. Výlety na vlastnú päsť, check. Dovolenka all incusive, check. ❤

vzduchové bomby na potápanie

…cestou na potápačský spot…

Dve veci vám poviem ku Koh Taopotápanie a Koh Nang Yuan. Nič neprehĺbi váš vzťah s partnerom ako spoločné zážitky. Preto som sa neskutočne tešila, že sa so mnou pôjde BF potápať. Ja sa tomu venujem už niekoľko rokov, on ale nebol nikdy. Hoci som už zažila aj krajšie miesta na potápanie, toto si budem pamätať hlavne kvôli nemu.

príprava na potápanie

…instantné šťastie…

Koh Nang Yuan je malý ostrovček neďaleko Koh Tao, kam sa za pár bathov dostanete buď vďaka organizovanému zájazdu alebo vodným taxíkom, ktorému sme dali prednosť my. Ostrov je známy svojou prenádherne tyrkysovou vodou, ktorá láka davy turistov.

Bohužiaľ sa vďaka tomu stala z ostrova zlatá baňa. Už v prístave si od vás vypýtajú vstupné a oberú vás aj o vodu, ktorú ste si sem so sebou priniesli. Vraj aby ste im tam nerobili bordel… Akokoľvek, nenechali sme sa znechutiť a v tom najväčšom teple sme sa vyštverali na kopec za krásnym výhľadom. Úžasná bodka pred návratom domov.

Koh Nang Yuan, Thajsko

…Koh Nang Yuan…

Koh Nang Yuan, Thajsko

…Koh Nang Yuan…

Zaujímavosti

thajský lunárny letopočet

…letopočet podľa thajského lunárneho kalendára…

Vedeli ste, že v Thajsku majú 2 letopočty? Thajský solárny kalendár, ktorého základom je ten náš, gregoriánsky, a thajský lunárny kalendár, používaný pri budhistických náboženských a tradičných udalostiach. Paralelne tak s rokom 2018 CE (Christian/Common Era) majú aj rok 2561 BE (Buddhist Era), ktorý sa začal počítať o 543 rokov skôr. Je to veľmi zábavné, hlavne keď chcete niečo googliť na internete alebo zistiť exspiráciu produktu. ?

Thajsko je konštitučnou monarchiou. V roku 2016 zomrel milovaný kráľ po cca 70 rokoch vlády a po ročnom smútku ho konečne minulý rok pochovávali na pohrebe trvajúcom 5 dní. Dnes už sedí na tróne jeho syn, ktorého vládu si ale otec neželal, kvôli množstvu škandálov spojených z jeho zhýralým životom. Za urážku kráľa vám v Thajsku hrozí vezenia.

Prekvapivé bolo tiež zistenie, že vystavovaním obrázkov či sôch Buddhu na dekoratívne účely napr. vo vašej obývačke, prejavujete Buddhovi neúctu.

Ak by ste potrebovali viac info o Thajsku, skúste začať TU.

***

Hoci nie som spirituálne založený človek, musím uznať, že Thajsko bola taká očistná dovolenka. V poslednej dobe som mala pocit, že som unavená, že mám 2 rady kruhov pod očami a že potrebujem detox.

Cestovanie po Thajsku bol pre mňa taký Nový rok plný predsavzatí. Mala som čas uvažovať nad tým, že je ten správny čas skončiť s cigami, začať zdravšie jesť či opäť pravidelne cvičiť. (Pochválim sa vám, že som začala chodiť na jógu a veľmi si to užívam.)  Držte mi palce, aby ma moje odhodlanie neopustilo.

Tak teda kop khun ka, priatelia, že ste dočítali až sem!

~Lenka Says~