Loading Likes...

Na rok 2008 spomínam ako na prelomový, čo sa cestovania týka. 🙂 Bolo to presne rok po tom, ako som skončila vysokú školu a dostavil sa pravidelný príjem. Niekto by si možno peniaze šetril, iný investoval, ja som sa rozhodla “premárniť” ich na cestovanie. Po toľkých rokoch a s hypotékou na krku, neľutujem jedinú uskutočnenú cestu a jedinú korunu, ktorú som do toho vrazila. Ako sa hovorí: “Money and time well spent”.

Môj cestovateľský Rok nula začal zľahka a nečakane…

Február – Štokholm (Švédsko): služobná cesta

Už niekoľko dní nám v práci nefungoval SAP a tým pádom stála všetka práca. Keďže vo SWE fungovalo všetko ako hodinky, náš manažment sa rozhodol, pre zachovanie business continuity, vyslať do nášho HQ niekoho z tímu. Práve ja som bola vybraná to save the day a k tomu celú company. Poznáte ten pocit – Local Hero! 😀 Tak som si poobede išla domov zbaliť nejaký ten sveter a odletela som do Štokholmu na kto vie ako dlho. Po prílete do Škandinávie ma v telefóne čakala SMS, že systém už funguje… Nuž, tak som si užila 3 dni v cudzine v režime business as usual a ešte mi za to aj zaplatili. 😉

krevety s hranolkami na tanieri

.seafood s hranolkami

Z toho mála čo som stihla za tých pár dní vidieť, musím povedať, že samotné mesto ma veľmi očarilo. Všade veľa histórie a dookola more, toto všetko je pre vnútrozemca obrovským nezvykom. Z čoho som asi nebola až tak unesená boli ceny a hlavne tá nekončiaca tma. Slnko o 10:00 vyšlo, o 14:00 zašlo a hotovo… 😀

What to see there: historické centrum, kanály, kráľovský palác, katedrálu… Všetko! 🙂

How to get there: v tej dobe bolo ešte pokryté spojenie so Štokholmom spoločnosťou SkyEurope a dalo sa krásne odletieť z BA. Dnes už bohužiaľ toľko šťastia nemáme a treba sa porozhliadnuť po spojeniach z Viedne či Budapešti.

Marec – Barcelona (Španielsko): babská jazda

V Barcelone už išlo do tuhého. Seriózny sightseeing a fotenie všetkého čo sa pohlo alebo aj nie, lebo veď bolo nutné zdokumentovať nefalšovanú španielsku atmosféru. Jednoznačne išlo o moje prvé skutočné cestovanie. Ak ste ešte nemali šancu, pokojne si prečítajte viac v mojom predchádzajúcom článku.

Apríl – Hintertux (Rakúsko): výjazd za športom

Och áno, túto story mali vždy všetci radi, akurát ja, aj po tých rokoch, mám stále zmiešané pocity. 😛 Akokoľvek, tu je môj legendary príbeh… 😉

Športy mi jednoducho nejdú a nikdy som v žiadnom nevynikala, napriek tomu som sa vždy snažila snowboardovať. Jedného dňa teda prišiel nápad, že pôjdeme skúsiť sneh do Álp. Keďže som zjazdovkový typ, nejak som sa netrhala do prašanu. Do konca pobytu som však nadobudla sebadôveru a nechala som sa nahovoriť. Najhorší nápad! 😉

zasnežený svah, Hintertux, Rakúsko

.Hintertux

Stalo sa to, čo asi nikto z nás nepredpokladal – nešlo mi to… 😛 Surprise, surprise! Po niekoľkých márnych pokusoch vyhrabať sa zo snehu a odraziť sa, sme vyhodnotili, že pokiaľ to nepôjde dole, musíme sa vrátiť hore. Nastalo tak najväčšie šlapanie v mojom živote. Zapadali sme asi po pás do snehu, každý jeden krok trval niekoľko minút a aby toho nebolo málo, začal fúkať vietor a husto snežiť. Stresík gradoval a koniec prevádzkovej doby v stredisku sa blížil. Nedáme si veru drinčík v Apres Ski… 🙁 Počuli sme ako okolo nás chodia ratráky, ale keďže sme boli mimo zjazdovky nikto nás nevidel. Keď sme po 50tich hodinách konečne zvládli výšlap, ktorý mal asi 30 metrov, boli sme happy, že sme konečne na stabilnom teréne a môžeme si to zjazdiť klasicky po zjazdovke, začuli sme zvuk vrtuľníku… Hľadali nás…!

Prečo teda zmiešané pocity z tejto storky? Celú tú dobu strávenú brodením sa snehom som si opakovala, že už nikdy viac sa na podobnú vec nedám nahovoriť… Možno som tak zmeškala veľa iných adrenalínových zážitkov, kto vie? 🙂 Druhým dôvodom je, že tento sprostý nápad nebol vôbec lacný… Pýtate sa či sme mali poistenie? Samozrejme, že mali! Problém ale bol v tom, že nedošlo k žiadnej fyzickej ujme. Keďže sme nemali zlomenú ruku, nohu, poisťovňa odmietla vrtuľníkový výlet preplatiť a museli sme si to cvaknúť z vlastného vačku… Akokoľvek, ďakujem Sise, ktorá toto so mnou celé absolvovala, dala mi nenormálnu psychickú podporu pri celom tom pekelnom vyšľapávaní a neodsudzovala ma, že som snowboardové nemehlo. Na druhej strane, my sme sa viezli vrtuľníkom. A vy?

Parque del Buen Retiro, Mardid, Španielsko

.Parque del Buen Retiro

Máj – Madrid (Španielsko): služobná cesta

Po studenom apríli v Alpách, prišiel teplý máj v Madride.

socha medveďa a jablone, Plaza de Sol, Madrid, Španielsko

.Plaza de Sol – el oso y el madrono

Moja ďalšia služobná cesta už bola naplánovaná, žiadny outage systému, žiadny short notice a hlavne žiadne svetre a 3 hodiny slnečných lúčov denne. Veľmi som sa na tento “výlet” tešila, keďže roky predtým som veľa necestovala, zrazu v tom istom roku som išla už druhýkrát do Španielska a po Barcelone som dostala možnosť vidieť aj Madrid.

Templo de Debod, Madrid, Španielsko

.Templo de Debod

Aj keď služobné cesty nie sú tým pravým orechovým a makovým na cestovanie, vždy je to šanca spoznať kúsok novej krajiny a preto je dobré vytrieskať z toho čo najviac (okrem diét a networkingu ofc)… 😛 Nezabúdajte, prokrastinácia bokom a aj keď máte práce vyše hlavy, choďte aspoň na afterwork drink s kolegovcami. Locals vám ukážu krásy mesta, ku ktorým by ste sa ako turisti dostať nemuseli…

tabuľa s názvom námestia, Plaza de Puerta de Moros, Madrid, Španielsko

.Plaza de Puerta de Moros

Najväčšiu radosť z návštevy Madridu som mala z real life španielčiny, ktorú som sa učila už od strednej školy a mohla som si odskúšať ako na tom v realite som. 🙂 Okrem toho bolo pre mňa top zážitkom Museo Reina Sofia, kam sa v roku 1992 vrátila z USA Picassova Guernica.

Cervantesova socha, Plaza de Espana, Madrid, Španielsko

.Plaza de Espana – Monumento de Cervantes

What to see there: Palacio Real – kráľovský palác, ktorý ale momentálne neslúži ako kráľovská rezidencia, Museo del Prado – múzeum vystavujúce najvychýrenejšie umelecké zbierky klasického umenia (napr. Velazquez, Rubens, či Botticelli), Palacio de Comunicaciones en Cibeles – pošta, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších na svete, Templo de Debod – Egyptská hrobka či Plaza de Sol – námestie so symbolmi mesta…How to get there: v dobe mojich služobných ciest som ešte letela z Videne, ale dnes už máme tú česť a z Bratislavy sa dá zaletieť priamo do Madridu za nejakých 26 EUR jednosmerne.

kráľovský palác, Palacio Real, Madrid, Španielsko

.Palacio Real

A čo sa dialo zvyšok roka? Stay tuned a dozviete sa v ďalšom príspevku zúrivého cestovateľa. 😛

Ak by ste si chceli kúpiť tú najvýhodnejšiu letenku, skúste to cez Skyscanner.

~Lenka Says~