…počuli ste už o varanovi komodskom? Je to najväčší a najjedovatejší jašter, ktorý žije len na pár miestach v Indonézii – na ostrove Komodo, Flores, Rinca a Gili Motang. Už keď som bola v Indonézii po prvýkrát, túžila som tieto prehistorické tvory vidieť na vlastné oči. Vtedy sa žiaľ nepodarilo, no tentokrát som si túto príležitosť nechcela nechať utiecť.
Kde hľadať ostrovy, na ktorých žije varan komodský?
Ak sa pozriete na mapu a nájdete na nej Bali, začnite sa posúvať prstom doprava. Narazíte na Lombok aj s jeho ostrovmi Gili, nasleduje Sumbawa a za ním už bude vidieť Komodo, Rinca aj Flores.
Ako sa dostať na ostrovy Komodo a Flores?
Možnosti ako sa dostať do tejto časti Indonézie sú 2: loďou alebo lietadlo. My sme si zvolili pohodlnejšiu cestu a leteli sme.
Pokiaľ sa chystáte pozrieť varany vedzte, že váš let z Bali bude smerovať do mesta Labuan Bajo na ostrove Flores. Odtiaľ potom môžete vyraziť za varanmi vďaka lokálnym tour operátorom. Ostrovy Komodo či Rinca sú súčasťou Komodského národného parku, kam sa každodenne vydávajú lode na klasický island hopping. Preto je oveľa jednoduchšie ostať priamo v Labuan Bajo, ako sa premiestňovať na nejaký menší ostrov v okolí. I keď aj táto možnosť môže byť celkom dobrodružná…
Letenky z Bali sme pozerali priebežne. Aj preto sme zistili, že v príliš veľkom predstihu sú oveľa drahšie ako mesiac pred odletom. Taký malý bizár, ktorý väčšinou pri iných letenkách nezažijete. Letenky nás tak nakoniec vyšli cca 60EUR.
Ako vyzerá prílet do Labuan Bajo?
Let z Denpasaru (Bali) trvá do 2 hodín. Už z lietadla je krásny pohľad na všetky ostrovčeky, ktoré sa v blízkom či širšom okolí Labuan Bajo nachádzajú.
Po prílete na letisko nás čakala neveľká príletová hala a pri východe z nej sa na nás už chystal dav taxikárov predbiehajúcich sa o to, kto nás odvezie, kam potrebujeme.
Neprepadajte však panike a neberte prvú sumu, ktorú vám taxikár ponúkne za odvoz. Bude extrémna! Zjednávajte!
Nám sa podarilo odchytiť pána, ktorý bol celkom zdatný v angličtine a ani sa moc nesnažil obrať nás o všetky peniaze. Zobrali sme si na neho rovno kontakt. Cena jazdy vyšla asi na 60k Rp (cca 4EUR).
Kde sa ubytovať v Labuan Bajo
Rovnako ako v ostatných kútoch sveta, aj v Labuan Bajo môžete nájsť rôzne cenové kategórie ubytovania. My sme bývali v Bajo Sunset Hostel, no na IG som tiež našla krásny Seaesta Komodo.
No a čo tento kút sveta vlastne ponúka? My sme prišli okrem varanov aj kvôli potápaniu, island hoppingu a taktiež pozrieť sa po okolí. Taký klasický program na 3 dni.
Potápanie v Komodskom národnom parku
V našej skupine o 3 ľuďoch sme boli každý na inej úrovni, a preto sa aj ceny za potápanie líšili. Začínali na 1,7M Rp a končili na 2,2M Rp na osobu (cca 100 – 140EUR). Treba sa teda pripraviť na oveľa vyššie ceny ako na Bali. No aj napriek tomu sme sa rozhodli, že potápanie absolvujeme. Táto lokalita je totiž známa dobrými spotmi na potápanie. Nepočítali sme však s jednou vecou. Počasím…
Potápanie sme si rezervovali deň vopred. Ráno sme prišli do potápačského centra a čakali sme na rozhodnutie harbourmastera. Je to človek, ktorý dohliada na bezpečnosť lodí, a tým pádom informuje lode aj o stave počasia na mori. Po krátkom čakaní nám dal povolenie na nalodenie. Na lodi sme si prešli krátkym briefingom a zrazu sme videli ako sa k nám od mora rúti poriadna búrka. Tú sme ešte prečkali na lodi, no potápanie bolo nakoniec zrušené. Aj to sa stáva…
Čo vidieť v okolí Labuan Bajo
Keďže sme kvôli nevydarenému potápaniu nechceli nechať tento deň len tak prepadnúť, rozhodli sme sa pre spoznávanie okolia. Zavolali sme pánovi taxikárovi, od ktorého sme si predchádzajúci deň zobrali číslo a dohodli sa s ním, že nás povozí. Spravil to za jemu radostných 600k Rp (cca 38EUR).
1) Jaskyňa zrkadlových kameňov Batu Cermin
Len asi 20 minút od nášho hostela sa nachádzala jaskyňa Batu Cermin, od ktorej sme si toho veľa nesľubovali. Avšak nakoniec sme boli veľmi príjemne prekvapení.
K vstupnému, ktoré bolo asi 50k Rp (cca 3EUR), sme si priplatili ešte aj pána sprievodcu za rovnakú cenu. Najprv sme si mysleli, že nám ho len nanútili a nikoho vlastne ani nepotrebujeme. Len tak, aby z nás vytiahli ešte nejaké peniaze. Ako to ale býva, opak bol pravdou.
Pán sprievodca nám veľmi jednoduchou angličtinou, no veľmi príjemne vysvetľoval ako tu jaskyňa vznikla a čo všetko sa v nej dá vidieť. Boli to rôzne skameneliny, všetky druhy kvapľov a obrovské jaskynné previsy. Keď už sme si mysleli, že sme na konci prehliadky, vyfasovali sme helmy. Vyrazili sme do tmy a už sme len vďaka jednej baterke pokračovali do hlbín jaskyne. Tu sme často museli ísť až do podrepu, aby sme boli schopní prejsť z priestoru do priestoru. Pochopili sme, že sami by sme takúto výpravu určite nezvládli. Bol to výborný zážitok.
2) Kopec s vyhliadkou Bukit Amelia Sea
Z útrob jaskyne sme ďalej pokračovali za svetlom. Zamierili sme preto na vyhliadku Bukit Amelia Sea. Takýchto miest je však v okolí Labuan Bajo viac: Bukit Binongko, Bukit Sylvia, Bukit Cinta. (bukit = kopec)
Tiež sa nám veľmi páčil výhľad z hotela La Cecile Hotel & Cafe Komodo, kam sme dostali odporúčanie na obed.
3) Kúpanie v jaskyni Gua Rangko
Poslednou zastávkou nášho spoznávania okolia Labuan Bajo bola ďalšia jaskyňa. Tentokrát taká, čo ukrývala jazero, v ktorom sa dá kúpať.
Po asi 45 minútach cesty autom sme prišli do malej rybárskej dedinky. Od hlavnej cesty sme prešli okolo domov až na pláž. Tu sme si vybavili odvoz loďkou až k jaskyni Rangko za 350k Rp (cca 20EUR). K jaskyni sa totiž dá dostať iba z pláže, ktorá nie je zo súše prístupná.
Od pláže nás čakal asi 5-minútový pozvoľný výstup do kopca až kým sme nezbadali vstup do jaskyne. Vo vnútri sme ešte museli zdolať strmý a klzký povrch, aby sme sa dostali k samotnému jazeru.
Bolo to úžasné, no strašidelné zároveň. Voda v jazere bola úplne pokojná a priezračná, no odhodlať sa skočiť do neho chvíľu trvalo. Zrazu vás totiž začnú napádať všetky možné hororové filmy ako na vás z tej vody niečo zaútočí a tak podobne. Prekonala som strach a do vody som nakoniec vošla, no bola som v nej asi len 10 sekúnd a radšej som rýchlo vyšla von.
Akokoľvek, bol to neuveriteľný zážitok! Ak by ste chceli videť ako kúpanie v jaskyni vyzeralo, pozrite si moje highlighty Flores na IG:
Ako sa dostať k varanom komodským?
Keď už budete na ostrove Flores, určite vám čoskoro začnú lokálny tour operátori ponúkať island hopping po ostrovoch v Komodskom národnom parku. Inak ako loďou sa k varanom totiž nedostanete.
Pokiaľ ste väčšia skupina, môžete si zarezervovať aj vlastnú loď a plaviť sa po národnom parku aj niekoľko dní. My sme však využili jednodennú ponuku so skupinou iných ľudí.
Cena za celodenný výlet bola 1,3M Rp (cca 80EUR). V cene bolo jedlo a nápoje, no nezahŕňala poplatky a vstupy do národného parku. Tie sa menia podľa toho či je alebo nie je víkend. Celkovo sa však vyštverajú na sumu okolo 300k Rp (cca 20EUR). Celkom drahý špás tento výlet. Okrem toho sme na lodi nemali žiadne záchranné vesty a to ma celkom desilo.
Rovnako ako pri potápaní, aj v prípade island hoppingu sme museli ráno čakať na harbourmastera, aby nám povolil vyplávať na more. Tentokrát sme mali šťastie. Vyplávali sme.
i) Ostrov Padar
Prvou zastávkou nášho výletu bol ostrov Padar. Z prístavu sme absolvovali mierne náročný výstup na kopec s nádherným výhľadom. Mierne náročný znamená, že ho v pohode zvládnete aj v šľapkách, no budete sa tak potiť z tepla a vlhka, že popreklínate všetkých svätých a ešte aj Alaha… Za ten výhľad na 3 rôzne pláže to ale určite stojí.
ii) Ostrov Komodo
Budete asi prekvapení, no na ostrove Komodo sme neboli kvôli varanom. Tie sme mali na programe až o ostrov neskôr. Na Komode sme sa zastavili kvôli pláži s ružovým pieskom.
Keď som prvýkrát našla niekde na internete obrázok tejto pláže, v okamihu som si ju písala na zoznam miest, ktoré chcem navštíviť. Podarilo sa. Na naše prekvapenie táto pláž nebola ani preplnená ľuďmi a krátka šnorchlovačka tomuto príjemnému momentu dodala neopakovateľnú bodku. Prenádherné!
iii) Ostrov Rinca
Do tretice sme tentokrát zastavili na ostrove Rinca, kde sme si konečne mohli pozrieť varany. Keďže tu žijú voľne, celú dobu nás strážili rangeri s palicami a dávali pozor, aby sa po nás nejaký nerozbehol. Neviem si ale celkom predstaviť, čo by nám to pomohlo, keďže varany dosahujú rýchlosť až 20km/h. Avšak samotný varan nie je útočný. Na to aby zaútočil, musí byť vyprovokovaný. Tak sme ich radšej neprovokovali.
Ak by vás zaujímalo naše stretnutie s varanmi, pozrite si ho aj v hajlajtoch Flores na IG:
iv) Šnorchlovanie v Komodskom národnom parku
Predposlednou zastávkou na našom výlete bola „iba“ šnorchlovačka, avšak s veľkým prekvapením. Niekoľko rokov sa chodím potápať, a preto som už mala možnosť vidieť veľké množstvo zničených a mŕtvych koralov. Spôsobujú to najmä lode, ktoré bezohľadne kotvia práve na koraloch. No na tomto mieste koral, ktorý som vždy videla rozbitý, bol v plnej nádhere.
v) Ostrov Kelor
Posledným navštíveným ostrovom sa stal malý ostrovček menom Kelor, ktorý ponúkal malinkú plážičku s bielym pieskom a kopcom s výhliadkou. Rýchlo sme sa však ponáhľali odtiaľto preč. Na mori sa zdvíhal vietor, ktorý prinášal ďalšiu búrku.
Kedy je dobré navštíviť ostrovy Komodo a Flores?
Pravdepodobne sa všade dočítate, že najlepší čas, kedy navštíviť Indonéziu je medzi aprílom a októbrom. Poviem vám, že na to, že sme strávili na Bali a okolí 3 mesiace počas obdobia dažďou, veľa toho nenapršalo.
Avšak Flores bol v tomto ohľade trochu iný. Počasie bolo viac daždivé ako by sme si priali, no to nemusí byť až taký problém, pokiaľ neplánujete stráviť väčšinu času na mori. Ak je váš program spojený najmä s plavením sa po Komodskom národnom parku, pre istotu zvoľte mesiace mimo obdobia dažďov.
Kam na jedlo v Labuan Bajo?
Pre doplnenie vám sem ešte hodím pár tipov, kam za jedlom. Všetky z týchto miest sme aj vyskúšali.
- Bajo Taco, Tacos & Tequila (mexická kuchyňa aj s drinkami)
- Treetop (lokálne jedlo na lepšej úrovni)
- LaBajo Flores Coffee (kľudná kaviareň)
- Scooperific „La Creperie“ (palacinkáreň)
- Night Market (nočný trh ponúkajúci grilované ryby a morské plody)
Hoci miesta, ktoré sme tu videli, boli nádherné, dosť nám celkový dojem kazila kvalita služieb, vysoké ceny (a prístup ľudí). Tie sú na tomto ostrove ešte v plienakach. Keďže väčšina obyvateľov v Labuan Bajo žije z turizmu, snažili sa nás obrať o prvé aj posledné. Takýto prístup si pamätám z Lomboku spred rokov. Posledné info však hovorí, že to tam už tak nie je. Dúfam, že raz sa to zmení aj na ostrove Flores.
FUN FACT: Ostrov Flores obýva až 50% kresťanov, a nájdete tu preto celkom dosť kostolov.
~ Lenka Says ~
Viac článkov z nášho pobytu v Indonézii:
- …čo sa balí na Bali?
- …Ubud: čo vidieť za 3 dni vo vnútrozemí ostrova Bali
- …ostrovy Gili: kam si ísť oddýchnuť od Bali?
Páčil sa vám článok o ostrove Komodo? Prihláste sa na odber newsletteru a dostávajte info o nových článkoch rovno na email: