…po 3 týždňoch strávených na Bali, na našom surfhouse v Ungasane, sa mi konečne zachcelo vyraziť niekam na výlet. Terka, ktorá práve plánovala pokračovať vo svojej ceste smer Ubud, mi ponúkla miesto u seba na izbe. Slovo dalo slov a pridala sa k nám aj Radka. A tak sme v trojici vyrazili na 3 noci ochutnať vnútrozemie tohto krásneho ostrova bohov.
Čo je to Ubud?
Ubud, je mesto ležiace vo vnútrozemí ostrova Bali. Je známe najmä kvôli tradičnej kultúre či remeslám, ale aj ako spirituálne centrum. Ročne ho navštívi asi 3M turistov aj kvôli okolitým ryžovým poliam, dažďovým pralesom, vodopádom či hinduistickým chrámom, ale aj jógovým pobytom.
Ako sa dostať do vnútrozemia?
Ubud je od nášho Ungasanu (oblasť na juhu Bali neďaleko Uluwatu) vzdialený iba necelých 50km. Avšak cesta do vnútrozemia s prehľadom zabrala 1,5hodiny. Kamkoľvek sa na Bali vydáte, nemôžete sa pri odhade trvania cesty spoliehať na vzdialenosť v kilometroch. Hoci sú tu hlavné ťahy v relatívne dobrom stave, premávka je neskutočná a priemerná rýchlosť áut často nepresiahne 60km/h.
PS: Pokiaľ zvažujete na presun využiť Gojak, vedzte že online apky sú v Ubude zakázané. Povolené majú iba pasažierov vyložiť, naložiť nie. Tamojšia samospráva tak chce podporiť lokálnu komunitu taxikárov.
Tip na ubytovanie v meste Ubud
Naše ubytovanie v Ubude hádam nemohlo byť lepšie – v centre, blízko všetkého a zároveň ukryté v uličke. Na Bali je časté ubytovanie v tzv. homestay a ten náš bol v pravom balijskom štýle. Pokiaľ budete mať cestu, určite zvážte ubytovenie v Ala’s Green Lagoon. To ponúka v cene klimatizovanej izby raňajky, ale aj bazén s výhľadom na ryžové políčka.
Čo sa dá robiť v Ubude?
Keďže sme vedeli, že do Ubudu nejdeme spirituálne pookriať a prihlásiť sa na dlhý jógový pobyt, na ochutnávanie atmosféry sme si vyhradili 3 dni. Počas nich sme mali v pláne pozrieť mesto, ale aj jeho okolie, dobre sa napapať a zrelaxovať sa na masáži.
Deň 1: mesto Ubud
Dobré na Ubude je, že tu nie je nonstop výpek ako na pobreží. Po 3 týždňoch slnka bola pre mňa zvýšená oblačnosť príjemným spestrením a vytúženým oddychom. Počasie vo vnútrozemí tak dáva možnosť čo-to pochodiť a popozerať.
S prižmúreným okom sa dá povedať, že sa centrum mesta rozprestiera na 3 uliciach. A pokiaľ sa zvládnete v tropickom teple hýbať, určite vám vystačia na celý deň. My sme v Ubude venovali čas týmto 3 miestam:
1) Opičí les (Monkey Forest / Mandala Suci Wenara Wana)
Najznámejším miestom, ktoré láka do Ubudu mnohých turistov je Opičí les. Popravde, opice nájdete na Bali na každom kroku. Pre človeka, ktorý bol v Ázii už niekoľkokrát, nie sú tieto miesta ničím zaujímavé. No vidieť toľko opíc na jednom mieste z bezprostrednej blízkosti je určite jedným z turistických must-see. Aj keby ste sa zrovna nerozhodli pre Monkey Forest v Ubude.
Okrem opíc sa tu dajú vidieť aj typické bajiské chrámy či les ponúkajúci množstvo druhov rastlín a stromov.
2) Ubudský palác (Ubud Palace / Puri Saren Agung)
Komplex historických budov, v ktorých kedysi sídlila kráľovská rodina sa nachádza v samotnom srdci Ubudu. My sme sa poprechádzali po jeho nádvoriach a vychutnali si typickú architektúru. Vo večerných hodinách sa tu odohrávajú vystúpenia tradičných tancov.
3) Campuhanská hrebeňovka (Campuhan Ridge Walk)
Neďaleko, kúsok od davu a centra mesta sa nachádza 2km dlhá “hrebeňovka” po kopci Campuhan. Vydali sme teda na nenáročnú prechádza s výhľadmi na dve doliny po stranách a zakončili ju osviežujúcim drinkom v tichom warungu. PS: Trekové topánky nie sú potrebné. Zvládli sme to pohodlne v žabkách.
Deň 2: okolie mesta Ubud
Na spoznávanie okolia Ubudu je potrebné auto (prípadne skúter). Na Bali si kdekoľvek viete jedno vybaviť na celý deň aj s vodičom. Pokiaľ vám ho neponúkne váš domáci či hotel, určite vám ho budú ponúkať v stánkoch na ulici. Prejdite si viaceré ponuky a hlavne zjednávajte ceny.
Jedno také auto sme si dohodli aj my. Vyšlo nás na 600k Rp na 12hodín. Pánovi šoférovi sme zadali miesta, ktoré sme chceli vidieť. Prípadne viete nechať výber destinácií aj na ňom. Bude určite vedieť, kam sa najviac chodí. My sme sa od typických turistických miest trošku odklonili. Pán šofér na nás aj trošku divne pozeral, no samozrejme nenamietal.
Vodopád Manuaba
Začali sme vodopádmi. Tie najnavštevovanejšie sa volajú Tegenungan, no my sme sa rozhodli pre vodopád Manuaba. Náš výber hodnotím dobre. Hoci sa v ňom nedalo kúpať, aspoň sme tu nemuseli stáť v rade na fotku. V danom momente sme boli jediné, ktoré ich obdivovali.
Vodopád Manuaba je obklopený dažďovým pralesom, hraničiacim s ryžovými poliami a nachádza sa asi 500m od parkoviska. Vodopád napája rieku, v ktorej sa domáci bežne kúpu. Tí totiž veria, že je to spôsob, ako si očistia telo aj dušu.
Ryžové terasy v Tegallalangu
Už po cestičke k vodopádu sa nám naskytli výhľady na ryžové polia, ktoré sme však mali možnosť v plnej kráse vychutnať na ryžových terasách v Tegallalangu. A hoci boli vážne nádherné, citeľne išlo o turistickú atrakciu. Ryžové polia tu bohužiaľ zatieňovali z Instagramu známe hojdačky a vtáčie hniezda, či iné adrenalínové atrakcie.
Toto turistické miesto som využila aspoň na nákup známej bali bag (súrne som potrebovala ďalšiu do zbierky), ktorú som pozjednávala až na úroveň 120k Rp (cca 7EUR), čím som prvýkrát oželela nákupy na ubudskom trhu.
Veľmi dobrý dojem na mne však zanechali chrámy Tirta Empul a Gunung Kawi. Ak by som mala zredukovať návštevu Ubudu iba na 2 miesta, boli by to určite tieto dve. Prečo?
Vodný chrám Tirta Empul (Tirta Empul Temple / Pura Tirta Empul)
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide len o ďalší z milióna chrámov na Bali, no mňa osobne si tento získal. Rovnako ako v iných chrámoch, aj tu nám pri vstupe uviazali okolo pása sarong. Nepomôže ak máte dlhé nohavice, pomôže ak máte vlastný sarong.
Okrem turistov tu bolo aj veľké množstvo domácich, ktorí sem prichádzajú vykonávať očistný rituál. Toho sme sa mohli zúčastniť aj my. Samozrejme nie to podmienka a samotnému rituálu sme sa prizerali zo súše. Veľmi pôsobivý zážitok.
Následne sme si prezreli celý chrám. Narazili sme na prameň samotných holy springs, ktoré sú podstatou celého chrámu. Ten nám tiež pripomenul, že sa nachádzame na sopečnom ostrove. Mali sme tiež šťastie a možnosť pozorovať náboženskú ceremóniu, ktorá je vždy veľmi farebná a sprevádzaná hudbou.
Pri východe z komplexu sa nám naskytol aj kúsok konzumu v podobe trhu z lokálnymi výrobkami. Ani som nič nechcela a odišla som z ľahkou tunikou za 50k Rp (cca 3EUR), čím som druhýkrát oželela nákupy na ubudskom trhu.
Pohrebný komplex Gunung Kawi (Gunung Kawi Temple / Pura Gunung Kawi)
Tento výnimočný pohrebný chrám z 11.storočia je vytesaný do skál. Hoci ho nájdete medzi odporúčanými, pravdepodobne budete mať tendenciu ho vynechať. Chybne! Som rada, že sme tomuto pokušeniu nepodľahli. Okrem samotného chrámu, ktorý je veľmi špecifický, sa na tomto mieste nachádzajú ďalšie ryžové terasy či vodopády (ale aj vtáčie hviezda či húpačky). To všetko bez davov turistov opäť sprevádzané nákupnými možnosťami.
Slonia jaskyňa (Elephant Cave / Goa Gajah)
Pokiaľ ešte budete vládať a chuť spoznávať krásy okolia Ubudu vás neopustí, navštívte svätyňu z 9.storčia, ktorá sa nachádza iba kúsoček o Ubudu. Celý komplex pozostáva z hinduistických ale aj budhistických prvkov a je zapísaný do kultúrneho zoznamu UNESCO.
Deň 3: Ubud a oddych
Po prechodených a precestovaných 2 dňoch nastal čas na oddych a vychutnanie si nákupov, jedla ale aj masáží.
Na nákupy do Ubudu
Pokiaľ by som si mala vybrať iba jednu jedinú vec, prečo by som sa do Ubudu opäť vybrala, boli by to nákupy. Ulice sú plné obchodov so šperkami, prírodnou kozmetikou, kvalitného oblečenia ale aj tradičných výrobkov či lokálnych značiek. V kontraste k nim tu nájdete aj veľmi známy Ubud Market. Pokiaľ nemáte radi tlačenice, skúste sa okolo neho iba šuchnúť a nahliadnuť do krajných obchodíkov. Možno z nich vyleziete aspoň s náušnicami ako ja. Nezabudnite ceny zjednávať!
Gastro zážitky z vnútrozemia
Ubud je tiež plný výborných reštaurácií. Keďže máme v Ungasane obrovské možnosti stravovania na ulici, tu sme sa rozhodli užiť si ponuku reštaurácií na plné gule. Toto sú miesta, ktoré sme navštívili my a rada ich odporučím aj ďalej:
- Casa Luna
- Clear Cafe
- Suka Espresso
- Semujaen
Tip na ovocie: Pokiaľ máte radi jackfruit (ako ja), alebo ho chcete len skúsiť, určite sa po ňom v okolí Ubudu poobzerajte. Je to miesto, kde ho rastie najviac.
Balijská masáž
Tak ako všade inde na Bali, aj v Ubude sa nám naskytlo množstvo možností na balijskú masáž. Počas hodiny tradičnej terapie, ktorá kombinuje napínanie, dlhé ťahy či valivé pohyby kože spojené v technike tlaku prstov a dlaní sa príjemne uvolní napätie, zmierni sa stres, zlepší sa krvný tlak a ukľudní myseľ. To celé za 90k Rp (cca 6EUR).
Tip na záver: Pokiaľ vás tlačí čas a zvažujete, či sa v Ubude vôbec zastaviť, moje odporúčanie je NIE. Ani Moneky Forest ani Ubud Palace či Ubud Market za tú zastávku nestoja. Obetujte však čas na návštevu okolitých miest ako sú vodopády, ryžové polia či chrámy ako Goa Gajah alebo Tirta Empul či Gunung Kawi, kde nakúpite rovnako dobre a uvidíte aj rozsiahlejšie pamiatky.
~ Lenka Says ~
Chcete si prečítať viac článkov z JV Ázie?
- …čo sa balí na Bali?
- …Malajzia: o útoku opice a ukradnutých peniazoch
- …januárové cestovanie po Thajsku
- …Vietnam, kultúrny šok v juhovýchodnej Ázii
Ak chcete byť o nových článkoch informovaný emailom, prihláste sa na odber: