Loading Likes...

…článok o dánskej Kodani som mala na zozname prichystaný už dlhšie, no stále som ho odkladala. Hovorila som si, že veď sú aj iné destinácie, o ktorých by ste si prečítali radšej. 😉 No dozrel jeho čas… Náhodou som totiž zistila, že sa blížia Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa tento rok konajú práve v Dánsku. Ospravedlňujem sa túto neznalosť, nie som fanúšik. 😀 Nič to ale nemení na fakte, že veľa z vás fanúšikom je a možno sa do Kodane pri tejto príležitosti aj chystá. Mám preto pre vás pár tipov na miesta, aktivity či pamiatky, ktoré si v hlavnom meste Dánska môžete vychutnať.

DÁNSKO, krajina lega, sleďov a Skypu

Keďže si typické fakty o Dánsku viete pozrieť kdekoľvek, mám pre vás pár faktov, čo vás pobavia. Snáď… 😀

Socha, Kodaň, Dánsko

ROZLOHA

Dánsko tvorí viac ako 400 ostrovov, pričom nie všetky sú obývané. Okrem Grónska, patrí Dánsku aj autonómne zámorské územie Faerských ostrovov, kde populácia mužov prerástla tú ženskú. Preto sa muži uchýlili, kvôli zachovaniu populácie, k “dovozu” manželiek z iných krajín, najmä Thajska.

ŠTÁTNE ZRIADENIE

Dánsko je najstaršou konštitučnou monarchiou na svete. Existuje už viac ako 1000 rokov.

OBYVATEĽSTVO

Dáni sa nechcú ženiť a vydávať. 😀 Vďaka vysokej rozvodovosti v krajine (najvyššej v Európe, až 20%) spolunažívajú radšej v tzv. manželstvách bez papiera. Dôvodom môžno bude aj fakt, že asi 2/3 Dánov má priezvisko končiace sa na -sen. Manželstvo by tak neprinieslo zásadnejšiu zmenu priezviska. 😀 V tomto prípade neostáva Dánom už nič iné, iba sa v rebríčku najšťastnejších krajín sveta zaradiť na prvé miesto.

Ruže, krík

JAZYK

Dánsky jazyk vraj nemá slovo pre prosím.

JEDLO

Napriek tomu, že v Kodani nájdete viac Michelinských reštaurácii ako v ktoromkoľvek inom meste Škandinávie, dokážu si Dáni pochutnávať na slanom pelendreku s vychladeným pohárom mlieka.

HYGGE

Dáni majú špeciálny výraz, ktorý opisuje pohodlný pocit spolupatričnosti. Hygge vlastne znamená relaxovanie v dobrej spoločnosti. Ak ste sa ešte s týmto slovom nestretli, dávam vám do pozornosti knihu HYGGE, ktorá je spomenutá aj v 10 tipoch. 😀

SURF

V ďalekom Dánsku, tam hore na severe, existuje dokonca surferský spot s názvom Cold Hawai. Je to jedna z najlepších surferských pláží v Škandinávii.

KODAŇ

Kodaň, v anglickom preklade známa ako Copenhagen, je jedno z najviac ECOfriendly miest na svete. Zistíte už na prvý pohľad, že tu niečo nie je “v poriadku”. Supermoderné metro jazdí bez vodiča, všade sú samé bicykle, ktorých je v Dánsku raz toľko ako áut a dokonca aj lode a autobusy sú tu vraj poháňané elektrinou.

Mesto je situované zväčša na východnom pobreží ostrova Zealand, pričom jeho malá časť sa rozprestiera aj na ostrove Amager. Od švédskeho Malmöho oddeľuje Øresundský prieplav a zároveň spája 16 km dlhý Øresundský most. Keď budete v Kodani, určite využite možnosť pozrieť aj do Malmö, stojí to za to.

Oresundský most, Kodaň, Malmo

Øresundský most

Dánsky názov mesta København pochádza už zo stredoveku a znamená prístav obchodníkov. Mesto má niečo okolo 700 tisíc obyvateľov a pre našinca nebude zrovna z tých najlacnejších. Napriek tomu by som vám aj tak odporučila poskúšať lokálne špeciality, neoľutujete. 😉

Mačky v parku, Malmo, Švédsko

POČASIE

Počasie v Dánsku je kapitola sama o sebe. 😀 Prší či sneží tu každý druhý deň a je tu dosť veterno. Nedalo sa spoľahnúť ani na to, že sme do Kodane išli v júni. Počasie bolo nevyspytateľné. Keď začalo pršať, nastalo veľké prekvapenie. Nikto totiž nevytiahol dáždniky. Každý sa len ukryl pod najbližší strom či pergolu a počkal, kým dážď skončí. Ten zvyčajne trval len chvíľku a po ňom už opäť svietilo slnko. Alebo opäť fučalo… 😀 (Počasie sa mi tak podpísalo na PNke, hneď ako sme sa z dovolenky vrátili.)

HOW TO GET THERE

My sme do Kodane leteli z Viedne s Austrian Airlines, no dnes už viete odletieť aj lacnejšie Ryanairomz Budapešti za cca 50 EUR. To je skvelá cena! Dokonca sa už tento rok viete dostať na budapeštianske letisko priamym, autobusom z BA.


Ryanair, ako každá nízko-nákladová spoločnosť, vám na palubu povolí iba príručný kufor. Ak si nechcete doplácať za veľký, viem vám pomôcť. V 7 krokoch vás zbalím iba do príručného kufra tak, aby ste si batožinu platiť nemuseli: TU


ZAUJÍMAVÉ MIESTA, KTORÉ TREBA V KODANI VIDIEŤ

1) MALÁ MORSKÁ VÍLA (DEN LILLE HAVFRUE)

Malá morská víla, Kodaň, Dánsko

Malá morská víla

Bronzová socha Malej morskej víly je jedným z najvýznamnejších symbolov Kodane už vyše 100 rokov. Neodmysliteľne sa spája s menom Hansa Christiana Andresena, keďže jeho rozprávka slúžila ako jej predloha. Malá morská víla je na počudovanie veľmi malá socha, ktorú by ste si pri troche nešťastia mohli aj nevšimnúť. 😀 Vďaka množstvu turistov okolo nej ju však určite neprehliadnete. Socha predstavuje symbol lásky, ktorú nič len tak nezlomí, a kvôli láske je ochotná aj priniesť obeť.

Malá morská panna, Kodaň, Dánsko

Turisti okolo Malej morskej víly

2) CITADELA (KASTELLET)

Neďaleko sochy sa nachádza úžasná stará pevnosť, vytvorená násypom zeminy do hviezdicového tvaru. Ak sa na ňu pozriete z výšky, budete prekvapený pohľadom na neobyčajnú stavbu s vodnou priekopou. V minulosti slúžila Citadela ako obranná pevnosť, dnes ju využíva dánska armáda. Napriek tomu stále ostáva prístupná verejnosti, ktorá si tu vychutnáva pokojné prechádzky.

Citadela KASTELLET, Kodaň, Dánsko

Citadela

3) MRAMOROVÝ KOSTOL (MARMORKIRKEN)

Frederikov kostol mnohým návštevníkom pripomína katolícku katedrálu Sv. Petra vo Vatikáne či Sv. Pavla v Londýne, no Marmorkirken je kostol evanjelický. Jeho kupola je najväčšia v Škandinávii a ponúka jeden z mnohých výhľadov na mesto.

Mramorový kostol, Kodaň, Dánsko

Mramorový kostol

4) AMELIENBORGSKÝ PALÁC (AMELIENBORG SLOT)

Amelienborg je súčasným sídlom dánskej kráľovskej rodiny a skladá sa zo 4 identických zámkov. Je posledným z troch kráľovských palácov, v ktorých kráľovská rodina kedy žila. Okrem neodmysliteľnej výmeny stráží na pravé poludnie (nie len  Londýn má svoju výmenu stráží), stoja za návštevu aj priestory samotného paláca.

5) ROSENBORGSKÝ PALÁC (ROSENBORG SLOT)

Rosenborg, druhý kráľovský palác, bol hádam najkrajším miestom v Kodani, ktoré sme mali šancu navštíviť. Jeho krása sa vonkajšou fasádou a okolitými francúzskymi záhradami nekončí. Prehliadkou bronzovej komnaty, rytierskej sály, zrkadlovej siene či mramorového apartmánu na vás dýchne história dávnych kráľov. Tá bude znásobená už len pohľadom na vodnú priekopu s padacím mostom. Stredovek v priamom prenose. 😀

Rosenborgský palác, Kodaň, Dánsko

Rosenborgský palác

6) OKRÚHLA VEŽA (RUNDETAARN)

Táto guľatá veža bola postavená ako observatórium v 17. storočí a túto funkciu spĺňa dodnes. Je preto považovaná za najstaršie funkčné observatórium v Európe. Spolu s univerzitnou knižnicou a študentským kostolom tvorí komplex Trinitatis. Veža v sebe ukrýva unikátny špirálový 7,5- krát zatočený výstup bez schodov. Ten bol navrhnutý tak, aby sa aj jazdec na koniec pohodlne dostal až hore. Na úplnom vrchu veže si môžete vychutnať úžasný výhľad na historickú časť mesta a v prípade dobrého počasia sa vám naskytne pohľad aj na spomínaný Øresundskýmost. Veľkolepé!

Okrúhla veža, Kodaň, Dánsko

Okrúhla veža

7) CHRISTIANBORGSKÝ PALÁC (CHRISTIANSBORG SLOT)

Základný kameň Christianborgského paláca, tretieho kráľovského paláca v poradí, môžete vidieť v jeho podzemí. Tu sa tiež nachádzajú rozsiahle ruiny, ktoré rozprávajú príbeh o založení a rozvoji mesta spred 800 rokov. Tu začala turbulentná história tohoto úžasného miesta.

Dávny biskup Absalon si tu postavil svoj zámok, ktorý slúžil ako pevnosť. Nevydržal však nápor pirátov a v 14. storočí bol po obliehaní zničený. Na jeho ruinách vznikol Kodanský zámok, ktorý sa stal sídlom kráľovskej rodiny. Po ňom tu vznikol aj prvý a druhý palác Christianborg, avšak obidva vyhoreli. Vtedy bola kráľovská rodina nútená presťahovať sa do Amelienborgu. Dnešný Christianborg je už tretím v poradí a v súčasnosti slúži na reprezentačné účely pre potreby parlamentu a vlády či kráľovskej rodiny.

Christianborgský palác, Kodaň, Dánsko

Christianborgský palác

8) RADNICA (RÅDHUS)

Kodanská radnica je zaujímavá najmä svojimi hodinami. Tie ukazujú okrem lokálneho času aj slnečný, východ a západ slnka, gregoriánsky ale aj juliánsky kalendár a nočnú oblohu s geocentrickou a heliocentrickou obežnou dráhou. Keď už tu budete, nevynechajte Radničné námestie, na ktorom sa nachádzajú rôzne významné sochy.

RADNICA RÅDHUS, Kodaň, Dánsko

Radnica

9) ZÁBAVNÝ PARK TIVOLI

Tivoli, jedna z najlepších kodanských atrakcií, bol založený koncom 19. storočia, kedy jej architekt presvedčil vtedajšieho kráľa o výstavbe zábavného parku odôvodnením, že “keď sa ľudia zabávajú, nemyslia na politiku“.

Kedysi tento zábavný park pozostával iba z dvoch atrakcii, no dnes je to veľkolepý komplex vhodný na kultúrne podujatia, zábavu pre celú rodinu či oddych. Samotný Walt Disney navštívil Tivoli a bol ním taký unesený a inšpirovaný, že vytvoril niečo podobné v Amerike: Disneyland.

Tivoli, Kodaň, Dánsko

Tivoli

10) BØRSEN

Burza Borsen, Kodaň, Dánsko

Borsen

Burza Borsen, Kodaň, Dásnko

Borsen

Bývalá kodanská burza bola postavená koncom 16. storočia a dnes v nej sídli Obchodná komora. Bohužiaľ nie je prístupná verejnosti. Avšak, jej renesančná fasáda, medená strecha ako aj nezvyčajná veža z nej robia jednu z najznámejších miest v Kodani. Atypická veža burzy vznikla zapletením chvostov 4 drakov, pričom na jej úplnom vrchole sa nachádzajú 3 koruny reprezentujúce Dánsko, Švédsko a Nórsko.

11) NYHAVN

Druhým najikonickejším miestom Kodane (po Malej morskej panne) je určite Nyhavn. V minulosti prístav plný prostitútok a pofidérnych podnikov, dnes plný turistov a najtrenodvejších reštaurácií. Zastavte sa tu a vychutnajte si úzke farebné domčeky, alebo skúste plavbu loďou po kodanských kanáloch. Vedeli ste, že kodanský prístav je tak čistý, že sa v ňom dá kúpať (keby voda nemala -1000 stupňov). 😀

Nyhavn, Kodaň, Dánsko

Nyhavn

12) KOSTOL NÁŠHO SPASITEĽA (VOR FRELSERS KIRKE)

Kostol nášho spasiteľa, Kodaň, Dánsko

Kostol nášho spasiteľa

Tento je známy vďaka svojmu špirálovitému vrcholu, na ktorý sa dá vyjsť po vonkajších točitých schodoch. Keďže ich je až 400, vyžaduje si to značnú dávku energie. Pokiaľ cestou nepodľahnete strachu z výšok, odmení vás vrchol veže nádherným výhľadom z druhej najvyššej vyhliadky v Kodani.

13) CHRISTIANIA

Slobodný štát Christiania existuje už od roku 1971, kedy sa skupina squaterov nasťahovala do priestorov zrušených kasární. Na začiatku sa vláda snažila týchto ľudí vyhnať, no nakoniec sa rozhodla pre akýsi sociálny experiment a ľudia to ostali. Tu žijúca komunita má vlastné školy, infraštruktúru a systém vlády. V minulosti bola spájaná s drogovou kultúrou, no v roku 2004 bol ich predaj postavený mimo zákon.

Tu by som svoj zoznam skončila! 😀 Niežeby v Kodani nebolo viac čo vidieť, právne naopak. Kodaň toho ponúka omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Preto, ak si ju chcete poriadne užiť,  príďte na viac dní. A ak vám ostane nejaký čas navyše, neváhajte preskúmať aj svet mimo hlavné mesto. Legoland, Roskilde, alebo aj spomínané Malmö.

Príjemné cestovanie a vychutnajte si Majstrovstvá. 😀

~Lenka Says~

Ak by ste náhodou potrebovali pomôcť s ubytkom na vašich cestách, mám pre vás zľavy. Stačí kliknúť na tieto linky ak chcete ubytko cez airbnb.com alebo booking.com.

Zdieľaj článok: