Dnes vás zoberiem na návštevu 3 slovenských hradov len kúsok od česko-slovenskej hranice. Hrady Beckov, Tematín a Čachtický hrad patria nepochybne medzi najkrajšie hrady na Považí. Spája ich dlhá história, dávne mýtické povesti a osoba Matúša Čáka Trenčianskeho. Vďaka svojej polohe boli hrady v stredoveku schopné medzi sebou komunikovať dymovými signálmi. Patrili tak medzi tzv. strážne hrady na Považí. Návštevu začname tým najznámejším z trojice, Čachtickým hradom.
Čachtický hrad a povesť o krvavej grófke
Čachtický hrad je popri tom Trenčianskom azda najznámejším a najpopulárnejším hradom na Považí. Je to vďaka legendám a povestiam o Alžbete Báthoryovej, ktorá sa zvykla kúpať v krvi svojich služobných, aby si zachovala večnú mladosť. Nikoho neprekvapí, že jej preto prischlo meno krvavá grófka. Či jej kúpanie v krvi pomohlo, mi nie je známe. Čo ale viem s istotou, Čachtický hrad stojí určite za návštevu.
Ako sa dostať na Čachtický hrad?
Čachtický hrad sa nachádza v nadmorskej výške 360 metrov, približne 6 km od Nového Mesta nad Váhom. Najkratšou cestou sa k hradu dostanete z obce Višňové, ktorá je pre vás vhodnejšia, ak sem plánujete dopraviť vlakom. Prechádzka po zelenom turistickom chodníku je dlhá len niečo cez 1,5 km.
Ak máte viac času, odporúčam zvoliť dlhšiu trasu z obce Čachtice. Tu sa nachádza aj renesančný kaštieľ zo 17. storočia, ktorý tiež stojí za návštevu. Z Čachtíc je to na hrad približne 3 km (cca 45 minút prechádzky). Časť cesty je asfalt, časť štrk, tiež sa treba držať zelenej značky. Pre uľahčenie cesty sa môžete do polovice vyviezť autom, ktoré tu zaparkujete na malom parkovisku. Pozor, mám obmedzenú kapacitu.
Vstupné, parkovanie a otváracie hodiny na Čachtickom hrade
Vstupné:
- deti do 5 rokov – zadarmo
- deti od 6 do 15 rokov – 2 EUR; cez víkendy 2,50 EUR
- nad 15 rokov – 3,50 EUR; cez víkendy 4,50 EUR
- dôchodcovia, ZŤP, študenti – 2,50 EUR; cez víkendy 3 EUR
Parkovisko:
Cena za využitie parkoviska je pre autá 3 EUR, nezávisle od dĺžky návštevy.
Otváracie hodiny:
Čachtický hrad je úplne uzatvorený počas januára a februára a po väčšinu roka v pondelok. Otváracia hodiny sa líšia mesiac od mesiaca, odporúčam si preto pozrieť oficiálnu stránku Čachtického hradu.
Stručná história Čachtického hradu
Stavba Čachtického hradu sa začala v prvej polovici 13. storočia kvôli vpádom Tatarov na územie Uhorska. Už koncom 13. storočia sa hradu zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Po ňom sa kráľovský hrad postupne rôznym spôsobom – darom, kúpou, či násilným ovládnutím dostával do rúk viacerých rodov. Začiatkom 17. storočia sa na krátko stala majiteľkou hradu aj Alžbeta Báthoryová.
Po dobytí Čachtického hradu kuruckými vojskami Františka Rákociho v roku 1708 začal hrad pustnúť a v roku 1799 vyhorel. Neskôr sa ešte dostal do vlastníctva rôznych majiteľov, ale svoju zašlú slávu už naspäť nezískal.
~ Hľadáte ubytovanie v Čachticiach? Odporúčam Palatín. ~
Hrad Beckov a jeho bohatý letný program
Hrad Beckov, krásne viditeľný z diaľnice spájajúcej Bratislavu so Žilinou, tu medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom hrdo stojí už storočia.
Dejiny Beckovského hradu v skratke
Už od pradávnych čias dominuje malebnému priestoru Stredného Považia beckovské vápencové bralo. Obyvateľom v okolí vždy imponovalo natoľko, že si na ňom s obľubou stavali svoje sídla. Prvé súvislé hradisko tu vzniklo ešte za veľkomoravských čias.
Prvé písomné zmienky pochádzajú z 12. storočia, kedy v Uhorsku vládol kráľ Belo III. V 14. storočí sa jeho majiteľom stal na krátku chvíľu aj Matúš Čák Trenčiansky, ktorý dal hrad prestavať, čím sa posilnila jeho obrana.
Po Matúšovej smrti prešiel hrad Beckov pod kráľovskú správu. Medzi jeho významných majiteľov patril neskôr Ctibor zo Ctiboríc či rod Bánfiovcov, ktorý hrad vlastnili skoro 200 rokov. Osudným sa pre hrad Beckov stal rok 1729, kedy nadobro vyhorel vďaka požiaru prenesenému z dediny pod hradom. Od tých čias hrad už žiaľ nebol nikdy obývaný.
Povesti o hrade Beckov
Rovnako ako s Čachtickým hradom, aj s hradom Beckov sa spájajú rôzne povesti. Tie sa v detailoch môžu od seba líšiť podľa toho, od koho ich počujete.
Jedna z povestí hovorí o tom, ako hrad dostal svoj názov. Becko bol hradným šašom, pre ktorého dal hrad postaviť vojvoda Ctibor. Ten si totiž šaša vážil natoľko, že mu sľúbil splniť akékoľvek želanie. Beckovi sa zapáčilo bralo, neďaleko ktorého práve oddychovali. Povedal preto Ctiborovi, že chce do roka a do dňa mať na brale hrad. Ctibor sľub splnil. Hrad dal postaviť, no zapáčil sa mu natoľko, že ho od Becka nakoniec odkúpil zlatom. Podmienkou pritom bolo, že hrad bude niesť meno šaša – preto názov Beckov.
Druhá povesť má veľmi rôzne znenia, ale hlavnou postavou je opäť vojvoda Ctibor. Ten sa podľa povesti nahneval na jedného zo svojich sluhov natoľko, že ho dal zhodiť zo skaly na hrade. Pred pádom sluha stihol ešte zakričať, že sa do roka a do dňa na tom istom mieste stretnú znova. Presne o rok, keď Ctibor spal, uštipla ho do oka zmija. Ten sa oslepený v šialenstve zrútil na rovnakom mieste do priepasti.
Ako sa dostať na hrad Beckov?
Hrad sa nachádza priližne 8 km od Nového Mesta nad Váhom. Vďaka diaľnici D1 má veľmi dobrú dostupnosť aj z väčších vzdialeností. Po výjazde z diaľnice je to dedinky Beckov asi 3 km. Priamo pod hradom nájdete aj niekoľko parkovacích miest.
Okrem auta sa sem viete pohodlne dopraviť aj autobusovými spojmi z Nového Mesta nad Váhom, Piešťan či Trenčína.
Peší prístup k hradu sa začína pri súsoší Najsvätejšej Trojice na malom námestíčku. Odtiaľ sa na hrad dostanete miernym stúpaním po asfaltovej bezbariérovej ceste asi za 5 minút. Okrem hradu nevynechajte ani výhľad z kopčeka za ním, odkiaľ sa vám na Beckovský hrad ponúkne krásny pohľad.
Tip na výlet: Ak ste autom, odparkujte ho pri jazere Zelená voda za Novým Mesto nad Váhom. Odtiaľ sa vydajte po vážskej hrádzi smerom k Beckovu. Cesta nie je niejak náročná, nie je tam žiadne prevýšenie, no ani žiadny tieň. Celú dobu pre sebou uvidíte hrad a do hodinky prídete do dediny. Ak sa vám viac nechce prechádzať, odvezte sa naspäť na Zelenú vodu autobusom.
Vstupné a otváracie hodiny na hrade Beckov
Podľa ročného obdobia či dňa v týždni zaplatíte za vstupné pre dospelú osobu od 4 – 6 EUR.
V hlavnej sezóne, čiže od apríla do septembra, je hrad Beckov otvorený každý deň medzi 9:00 a 18:00. Mimo toho sa otváracie hodiny líšia mesiac od mesiaca.
Detailné informácie o vstupnom, otváracích hodinách či Beckovských slávnostiach nájdete na oficiálnej stránke Beckovského hradu.
~ Hľadáte ubytovanie v Beckove? Skúste penzión Kúria Beckov. ~
Hrad Tematín a výhľady na Považie
Hrad Tematín je jedným z vyššie položených hradov (alebo skôr zrúcanín) na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 564 m a výstup k hradu nepatrí medzi tie najjednoduchšie. Rozhodne ale za návštevu stojí, ponúka totiž jedny z najkrajších výhľadov na Považie a rieku Váh.
Krátka história hradu Tematín
Prvé murované časti hradu boli vybudované okolo roku 1250. O pár desiatok rokov neskôr ho získal Matúš Čák Trenčiansky, avšak o tomto čine sa nezachovali žiadne písomnosti.
Prvá písomná zmienka o hrade pochádza až z roku 1347. Kráľ Ľudovít I. ho vtedy daroval Vavrincovi Tótovi z Raholcu, nitrianskemu, valašskému a šopronskému županovi. Od roku 1524 patril hrad Tematín rodu Thurzovcov. V neskoršom období ho vlastnili rôzni významní či menej významní šľachtici. Začiatkom 18. storočia bol hrad poškodený cisárskymi vojskami počas stavovských povstaní, na čo začal pomaly chátrať. Z písomnej správy z roku 1721 sa dozvedáme, že hrad už v tom čase nebol obývaný, ani strážený posádkou.
Povesť o Tematínskom hrade
Ako inak, aj s hradom Tematín sa spája zaujímavá povesť. Tá pochádza z čias stavovských povstaní zo začiatku 18. storočia. Po prehratej bitke sa pán hradu, Mikuláš Berčéni, ukryl na svojom harde Tematín aj so svojím verným kastelánom Jankom Sekerkom. Cisárske vojská ich však rýchlo obkľúčili, a preto sa Mikuláš rozhodol z hradu utiecť tajnými chodbami. Predtým, ako tak urobil, poveril Janka, aby hrad strážil, až kým sa on sám na hrad nevráti. To sa však už nikdy nestalo.
Povery hovoria, že Janko so svojím psom Iskrou, lampášom a štrngajúcimi klúčmi stále chodí po hrade a prenasleduje každého, kto by chcel hradu nejako ublížiť.
Prístup na hrad Tematín
K hradu vedie viacero turistických cestičiek z rôznych strán. Môžete si vybrať, či začnete túru z dediniek Hrádok, Lúka alebo od lyžiarskeho strediska Bezovec, ktorá je aj najkratšou z nich. Tú sme si vybrali aj my.
Cesta viedla po hrebeni, žiadne extrémne náročné stúpania či klesania. Striedali sa lúky s lesmi, čo v letnom počasí iba potešilo. Náročnejší terén prišiel až ku koncu trasy v podobe krátkeho úseku strmého stúpania. Celá túra bola dlhá asi 9 km a zdolali sme ju asi za 4 hodiny. A to aj s malým 4 ročným dieťaťom a prestávkou na hrade. Celý čas sme išli po modrej značke.
Ak máte chuť na dlhšiu turistiku či prechádzku, skúste trasu z Hrádku alebo Lúky. Do oboch dediniek je výborná dostupnosť aj vďaka diaľnici D1, stačí zísť na zjazde pri Lúke.
Či už z Hrádku alebo z Lúky, z oboch dedín je to na hrad Tematín približne 6,5 km. Treba počítať tiež s prevýšením cez 400 metrov. Ak sa vyberiete z Lúky, pôjdete celý čas po modrej trase až po hrad. Ak pôjdete z Hrádku, asfaltová cesta s modrou značkou vás zavedieť až po rázcestie, kde zmeníte smer na žltú značku. Tá vás už privedie až k hradu.
Nech už sa na hrad Tematín vyberiete ktoroukoľvek cestu, buďte si istý, že vás z neho čakajú krásne výhľady na Považie. Zrejme najkrajšie zažijete z lavičky na vonkajšej strane hradieb.
Vstupné na hrad Tematín a otváracia doba
Pri vstupe na hrad sa platí vstupné 2 EUR pre dospelých. Výťažky zo vstupného sa používajú na rekonštrukciu hradu, ktorá tu už niekoľko rokov prebieha.
Hrad je počas zimnej sezóny uzavretý od konca októbra až do jari, no pre istotu si to overte na stránke OZ Tematín. Nájdete tu aj mapy s turistickými cestami.
~ Hľadáte ubytovanie pri Tematíne, skúste Penzión Tematín. ~
Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z hradov Stredného Považia (v ideálnom prípade pre všetky 3), čakajú vás krásne hrady bohaté na históriu a okolitú prírodu. Navštívili ste už niektorý z nich?
~ Chcete si pozrieť všetky hrady naraz a potrebujete ubytovanie na strategickom mieste? Odporúčam Penzión Kúria v Novom Meste nad Váhom. ~
Nestačilo? Na Strednom Považí nevynechajte ani Trenčiansky hrad, na svojom blogu o ňom napísal Radoslav z blogu Nie je túra bez Štúra.
Baví vás cestovanie po Slovensku? Navštívte Pieniny.