…o splave Dunajca či pltiach v Pieninách som počúvala roky. Môj BF ma sem chcel zobrať už od prvopočiatku nášho vzťahu. Vďaka korone (áno, vďaka) sme sa sem tento rok konečne dostali. A aké to bolo?
Pieniny / Červený Kláštor / Dunajec
Skôr ako začnem, rada by som vám objasnila pojmy Pieniny, Červený Kláštor a Dunajec. Často totiž narazíte na pojmy ako plte na Pieninách či splav Dunajca, respektíve rafting Červený Kláštor. Ide stále o tú istú aktivitu v tej istej lokalite. Nenechajte sa zmiasť ako ja.
Pod pojmom Pieniny si môžeme predstaviť buď:
– pohorie, ktoré je súčasťou Západných Karpát, alebo
– národný park, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1967.
Nachádzajú sa v severnej časti Spiša známej ako Zamagurie. Preteká nim rieka Dunajec, ktorá sa v tomto úseku (17km) stáva hraničnou riekou medzi Poľsko a Slovenskom. Dunajec je zároveň považovaný za jednu z najčistejších riek v strednej Európe. Centrom a významným bodom Pienín či východiskovým bodom pre splav Dunajca sa stala obec Červený Kláštor.
Ako sa dostať na Pieniny?
Keďže ide o lokalitu na severnej hranici Slovenska, prístupových ciest sem nie je až tak veľa. Od Vysokých Tatier sa vydajte cez Tatranskú Kotlinu. Od Popradu zamierte smerom na Kežmarok. Z východu Slovenska sa sem najlepšie dostať cez Starú Ľubovňu.
Ubytovanie v Červenom Kláštore a okolí
Počas nášho výletu sme boli ubytovaní vo Vyšných Ružbachoch, v dreveničke u krstných rodičoch môjho BF. Získali sme tak strategickú polohu pre výlety po okolí, nielen na Pieniny. Z Vyšných Ružbách nám to trvalo do Červeného Kláštora asi 30 minút autom.
V okolí Pieninského národného parku však nájdete veľké množstvo ubytovania. Či už v Červenom Kláštore, Majeroch alebo poľských obciach, ubytovanie nájdete aj v jedinom meste Zamaguria, v Spišskej Starej Vsi.
Tu som vám vybrala ktoré stoja za zmienku:
V obci Červený Kláštor boli v roku 2012 obnovené kúpele Smerdžonka, ktoré tiež ponúkajú kvalitné ubytovanie.
Kúpeľné domčeky – KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka.
~ Skúsili sme už ubytovanie cez AirBnb? Nie? Tak do toho! Pri prvej rezervácii získate vďaka môjmu špeciálnemu linku kredit 30EUR. ~
Splav Dunajca a užitočné info
Drevené plte, na ktorých môžete splaviť časť Dunajca, patrili už v minulosti k tradičným spôsobom prepravy. Táto tradícia splavu na pltiach prechádzala z generácie na generáciu. Dnes je z nej obľúbená turistická atrakcia.
Okrem pltí môžete splaviť Dunajec aj na raftoch či kanoe. My sme hádzali očkom po perejkách a sledovali vodu hlavne kvôli možnosti pustiť sa po rieke na paddleboardoch.
Splav na pltiach začína na poľskej strane v obci Sromowce Wyżne a končí opäť v Poľsku, v mestečku Krościenko nad Dunajcem. Na slovenskej strane je Dunajec možné splavovať z prístavov v Majeroch či Červenom Kláštore cez tiesňavu Prielom Dunajca až do Lesnice. Tu splav konči tesne pred turistickým hraničným priechod do Poľska.
Poskytovateľov splavov je v tejto lokalite niekoľko, no v zásade majú všetci rovnaké či podobné podmienky:
- Sezóna: apríl – októbr
- Čas: každý deň v týždni, 8:00 – 18:00
- Ceny: kanoe – 25 EUR; plť – 15 EUR; raft – celý 50 EUR / osoba 14 EUR
Ako sme zažili splav Dunajca my?
Z Vyšných Ružbách sme vyrazili dopoludnia, dosť skoro na to, aby sme ešte stihli rannú inverziu.
Už po ceste nás vítali Tri koruny – signifikantný bod celej plavby, ale aj Pienín.
Pre našu plavbu sme zvoli štart z prístavu Majere, ktorý sa nachádza vyššie po toku od Červeného Kláštora.
Už od začiatku bolo jasné, že rieka bude celkom svižná. Nie však nebezpečne svižná. Tak akurát, aby sa pltníci nenadreli a pasažieri nenamočili.
Mali sme šťastie na dobrú viditeľnosť. Hneď v prvom úseku sme si vychutnali výhľad na Vysoké Tatry za našim chrbtom.
Po chvíľke plavby sa pred nami začali vynárať spomínané Tri koruny (982m n.m.) – najznámejší vrch Pienín nachádzajúci sa na poľskej strane. Najvyšším vrchom Pienín však nie sú Tri koruny, ale Vysoké skalky (1050m n.m.) nachádzajúce sa tiež na poľskej strane.
Celý splav trval cca 2 hodiny / 10km. Dĺžka splavu sa v závislosti od hladiny rieky a jej prietoku môže meniť.
V Lesnici sme si na hlavnom parkovisku požičali bicykle (5EUR / 2hod), ktorými sme sa asi za 45 minút doviezli po turistickom chodníku lemujúcom Dunajec naspäť do Červeného Kláštora.
Kam sa vybrať po splave na drevených pltiach?
Turistický chodník z Lesnice končí priamo pri kláštore, podľa ktorého dostala obec svoje meno. Odložte tu bicykle a vydajte sa dnu za históriou. V lokalite tiež stojí za návštevu hrad v Niedziči či zrúcanina v Czorsztyne, ktoré v minulosti slúžili ako hraničné pevnosti.
~ Lenka Says ~
Viac o Zamagurí:
PS: Niektoré linky v tomto článku sú affiliatné. To znamená, že pokiaľ si po kliknutí na ne niečo kúpite, pripíše sa mi malá provízia. Tá bude následne použitá na údržbu môjho blogu (hosting / doména) či na kávičku pri písaní článkov. Budem preto nesmierne vďačná, ak ich v prípade potreby použijete.