…stalo sa vám niekedy, že by ste zvažovali stráviť letnú dovolenku niekde inde ako pri slovenskom mori? Na juhu? V Chorvátsku? Verím tomu, že áno. No uvažovali ste niekedy, že by ste sa vydali na letnú dovolenku na opačnú stranu? Čo také severné Poľsko? Domnievam sa, že väčšina ľudí takto neuvažuje…
V jej bubline to však nie je nič nezvyčajné. Už niekoľko rokov som si totiž zvykla užívať letnú dovolenku skôr v zimných mesiacoch. Hlavnú stredoeurópsku turistickú sezónu tak zvyčajne trávim niekde pri jazere, na festivale či v blízkosti domova. Alebo niekde, kde je mimo leta príliš veľká zima…
To, že sme sa s BF rozhodli pre severné Poľsko, bola náhoda. I keď „corrupted minds think alike“. Ja, dlhšiu dobu obzerajúca rôzne fotky severného Poľska na Instagrame, som s malou dušičkou nadhodila môjmu BF, večne obzerajúcemu lyžiarske a surferské destinácie, čo keby sme zbehli na pár dní do Gdanska. Na moje obrovské prekvapenie bez váhania prikývol a do hodiny boli kúpené letenky. Dovolenka pri Baltskom mori tak začala dostávať reálnu podobu.
Ako sa dostať na sever Poľska?
Druhé obrovské prekvapenie prišlo pri hľadaní leteniek. Očakávala som totiž letecké spojenie v zmysle Bratislava -> Varšava / Varšava -> Gdansk, no na naše veľké prekvapenie sme našli na koniec septembra priamy let z Viedne asi za 60 EUR cez Wizzair! Dnes (7/2020) nájdete spojenie do Gdanska vďaka Ryanairu z Viedne aj Krakova.
Gdanské letisko je vzdialené asi 17km od centra, kam vás za cca 40 minút dopraví autobus. Prípadne sa nechajte odviesť Uberom (tak ako my), ktorý tu ešte stále a bez problémov fungoval.
Ubytovanie v Gdansku
Naše ubytovanie sme ako vždy pozerali cez Booking. V relatívne dobrých lokalitách nájdete aj celkom prívetivé ceny. My sme bývali v byte na Rzeżnickej ulici za 220 EUR na 5 nocí a stačilo nám iba prejsť podchodom pod hlavnou cestou a boli sme v centre.
GDANSK
Keď som známym hovorila, že sa chystáme na dovolenku na sever Poľska, veľa z nich nemalo predstavu, čo sa tam dá vôbec robiť. Popravde, na začiatku som to netušila ani ja. Najviac ma sem lákali pláže, morský vzduch, Grand Hotel v Sopote a fakt, že som tu nikdy nebola.
Teraz, potom ako som Gdansk navštívila, by som ho prirovnala napríklad k takému Sarajevu, keďže rovnako ako hlavné mesto Bosny, zohráva Gdansk veľmi dôležité miesto v dejinách (nielen) Európy.
Mesto Gdansk bolo totiž dejiskom vypuknutia 2. svetovej vojny, kedy 1/9/1939 zaútočil Hitler na Westerplatte. Následne bolo celé počas vojny zbombardované a je až neuveriteľné ako sa Poliakom mesto podarilo obnoviť. Napriek tomu, že centrum vyzerá, že bolo vystavané v 16. storočí, v skutočnosti nie je staršie ako 70 rokov.
Gdansk sa v 80. rokoch 20. storočia tiež stalo centrom boja poľských robotníkov proti komunistickému režimu, čo malo za následok vznik hnutia Solidarita. Jeho predstaviteľ Lech Walesa sa neskôr stal prvým demokraticky zvoleným prezidentom v postkomunistickom Poľsku.
Mesto je považované za jedno z najkrajších v Poľsku najmä vďaka svojej bohatej histórií a kultúrnemu dedičstvu a spolu s Gdyňou a Sopotom tvorí 20-kilometrové súmestie nazývané Trojmesto (Trójmiasto). Centrum samotného Gdanska tvoria 3 historické štvrte a ja by som vám odporučila vidieť ich v tomto poradí:
1) Hlavné Mesto (Główne Miasto)
Časť Gdanska s názvom Hlavné Mesto je neveľkým centrom. Tu by som vám odporučila začať vaše spoznávanie. Konkrétne od Hornej brány (Brama Wyżynna) zo 16. storočia, kde si poľský panovník pri návšteve Gdanska prebral kľúče od mesta.
Len pár krokov od nej sa nachádza Zlatá brána (Złota Brama) zdobená alegorickými postavami, od ktorej sa začína „hlavná“ Dlhá ulica (ul. Długa) plná bohato zdobených domov s rôznymi fasádami. Na jej konci stojí Mestská radnica (Ratusz Głównego Miasta), kde do dnešného dňa zasadá mestské zastupiteľstvo v červenej sále. Tá sa zachovala v pôvodnom stave zo 14. storočia, potom čo jej interiér počas 2. svetovej vojny celý rozobrali a ukryli. Rovnako sa podarilo zachrániť aj symbol mesta – Neptúnovu fontánu (Fontanna Neptuna), ktorá sa nachádza priamo pred radnicou. Z radničnej veže si môžete každé poludnie vypočuť Schillerovu Ódu na radosť.
Od radnice a fontány sa dostanete na Dlhý trh (Długi Targ), kde sa nachádzajú najkrajšie domy v Hlavnom Meste:
- Artušov dvor (Dwór Artusa), kde sa schádzali gdanskí kupci a kde môžete vidieť a poobdivovať kachľovú pec zo 16. storočia ozdobenú až 500 kusmi kachličiek,
- Zlatý dom (Złota Kamienica), a
- Zelenú bránu (Zielona Brama), ktorá Dlhý trh ukončuje a je vlastne skôr domom ako bránou. Pôvodne bola postavená ako miesto, kde pri návšteve Gdanska mal prenocovať panovník, no nikdy sa tak nestalo. Vraj v jej priestoroch bola príliš veľká zima.
Za bránou sa dostanete k Zelenému mostu (Zielony Most), ktorý ukončuje celú asi 10 minútovú prechádzku od Hornej brány nazývanú tiež Kráľovská cesta (Trakt Królewski). Zeleným mostom zároveň začína prehliadka nábrežia rieky Motlawy pohľadom na AmberSky, čo je vlastne akési gdanské LondonEye. „Gdanské oko“ vraj koncom leta rozoberajú, no ak budete na dovolenke na severe Poľska a AmberSky bude pojazdné, určite si nenechajte ujsť jednu jazdu pri západe slnka.
Od AmberSky sa ďalej vydajte cez marínu až k lodi Sołdek, ktorá je súčasťou námorného múzea (skoro ako celé nábrežie) a je tiež prvou loďou postavenou v tunajších lodeniciach po 2. svetovej vojne.
Od Sołdeku to už máte na skok k Filharmonickej sále (Polska Filharmonia) či nápisu GDAŃSK. My sme mali šťastie a na naše prekvapenie pri ňom skoro nikto nebol. Neponáhľajte sa a počkajte si tu na spustenie otváracieho mosta (zaujímavý zážitok) a prejdite ním na druhú stranu rieky, na Długie Pobrzeże. Odtiaľto sa napríklad viete vydať výletnou loďou na miesto vypuknutia 2. svetovej vojny Westerplatte, polostrov Hel či do mesta Gdynia. Ak ale ostanete na pobreží, dostanete sa k najdôležitejšej pamiatke mesta, k Starému žeriavu (Żuraw), ktorý kedysi slúžil na nakladanie či vykladanie tovaru z lodí.
Ak kúsok za Starým žeriavom zabočíte do Mariánskej brány (Brama Mariacka), ocitnete sa na Mariánskej ulici (ul. Mariacka) plnej obchodov s jantárom, ktorý sa vyplavuje po zimných búrkach na pobreží Baltického mora. Ak vás jantár nezaujíma, neodchádzajte! Ulica je tiež plná rôzne zdobených fasád domov, plastík a najmä prenádherných chrličov.
Na konci ulice budete už z diaľky vidieť Mariánsku baziliku (Bazylika Mariacka), jeden z najväčších kostolov na svete, kde sa údajne zmestí až 25 000 (!) návštevníkov. Skromný interiér je vyvážený stredovekým orlojom a možnosťou vyjsť po 405 schodoch na vrch 78 metrovej veže kostola, odkiaľ je samozrejme úžasný výhľad na celé mesto.
A ak nevynecháte Kráľovskú kaplnku (Kaplica Królewska) nachádzajúcu sa vedľa baziliky, máte v tomto momente za sebou všetky najdôležitejšie pamiatky Hlavného Mesta.
2) Staré Mesto (Stare Miasto)
Ďalšou významnou časťou centra mesta Gdansk je tzv. Staré Mesto, ktoré sa nachádza v susedstve Hlavného Mesta, a hoci nebolo po vojne tak dôkladne zrekonštruované, nachádzajú sa aj tu nádherné stavby a pamiatky.
Za tú najúžasnejšiu by som označila Veľký mlyn (Wielki Młyn), ktorý vidieť už z diaľky a ktorý bol v 14. storočí najväčším mlynom Európy. Keď prejdete cez cestu, dostanete sa k Malému mlynu (Mały Młyn). Určite vás prekvapí, že sa obe tieto budovy na mlyn vôbec nepodobajú.
Ak obídete malé jazierko za Veľkým mlynom, narazíte na Staromestskú radnicu (Ratusz Starego Miasta), v ktorej sa dnes nachádza kaviareň. Vďaka jej architektovi je však i dnes považovaná za perlu holandskej renesancie.
Ak sa od mlynov vydáte smerom na sever k moru, dostanete sa asi po 10-minútovej prechádzke k lodeniciam. Tu sa zrodilo známe hnutie Solidarita a dnes tu nájdete Európske centrum solidarity (Europejskie Centrum Solidarności), ale aj Pomník padlým robotníkom (Pomnik Poległych Stoczniowców).
3) Staré Predmestie (Stare Przedmieście)
Treťou časťou gdanského centra je Staré Predmestie vzdialené od Hlavného Mesta iba cez cestu. Pamiatok je tu už pomenej, no nájdete tu napríklad Národné múzeum (Muzeum Narodowe v Gdańsku), alebo ako my ubytovanie.
Čo ešte môžete vidieť v Gdansku?
- Ak toho nebudete mať dosť a budete chcieť v Gdansku vidieť ešte niečo viac, skúste sa prejsť na kopec Gradowa (Gora Gradowa). Ten sa nachádza nad vlakovou stanicou a okrem toho, že je z neho prekrásny výhľad na mesto, hral v minulosti dôležitú úlohu pri obrane mesta. Preto tu nájdete zbytky opevnenia z 19. storočia, ktoré dnes slúžia ako astronomické centrum Hewelianum, ale aj Millennium Cross.
- Ak ste milovníci street artu, určite si nenechajte ujsť graffiti, či skôr nástenné maľby vo štvrti Zaspa. Momentálne ich je okolo 50 a ich počet stále stúpa.
- Na predmestí Gdanska nájdete štvrť Oliwa, známu vďaka stredovekému kláštoru. Nachádza sa tu rozsiahly park, v ktorom sa nachádza botanická záhrada so skleníkmi, malé vodopády či ZOO. V Oliwskej katedrále je možné vidieť veľkolepý orgán, na ktorom sa pravidelne hrávajú koncerty. Nad štvrťou sa týči kopec Pacholek, odkiaľ si z veže môžete užiť nádherný výhľad.
Kam na výlet v okolí Gdanska
SOPOT
Toto asi 40-tisícové mesto vzdialené 12 km na sever od Gdanska je nádherne dostupné rôznymi spôsobmi. Môžete si požičať bicykel (ako my) a upravenými cyklochodníkmi sa dostať až k moru. Prípadne sa sem vydajte vlakom či taxíkom (ako my), oboje vám nebude trvať viac ako 15 minút.
Sopot je obľúbeným letoviskom a miestom dovoleniek mnohých Poliakov. A nielen tých. Stačila nám iba chvíľa a bolo nám jasné prečo.
Centrum celého sopotského diania sa odohráva na 10 km dlhej promenáde popri nádherným pieskovým plážam či parkoch, pričom tu nájdete množstvo reštaurácií a kaviarní s výhľadom na Gdanský záliv. Napriek niekdajšiemu znečisteniu sa dá v mori aj okúpať.
Určite nevynechajte najdlhšie drevené mólo v Európe (Molo w Sopocie), kde sa okrem prechádzky pokocháte pohľadom na luxusné jachty.
Z móla sa vám tiež naskytne pohľad na Grand Hotel, ktorý je jedným z dôvodov, prečo som na sever Poľska vlastne chcela ísť. Tentokrát sme sa tu však neubytovali. Možno nabudúce.
Ak si spravíte čas a vyčleníte si na Sopot viac ako 1 deň, určite si doprajte procedúry v kúpeľoch, ktoré sú súčasťou mesta už od 18. storočia.
MALBORK
V meste Malbork, ktorý je vzdialený od Gdanska asi 60 km na juh, približne 1 hodinu vlakom, nájdete najslávnejší hrad v Poľsku postavený rádom nemeckých rytierov v 14. storočí. Táto stredoveká pevnosť s kláštorom je považovaná za najväčšiu gotickú ale aj tehlovú stavbu na svete, a je preto zaradená do zoznamu UNESCO.
POLOOSTROV HEL
Akonáhle budete mať pochodený celý Gdansk, odbicyklovaný Sopot a šťastne sa dostanete vlakom naspäť z Malborku, skúste sa z prístavu v Gdansku na rieke Motlawe odviesť loďkou cez Gdanský záliv až na polostrov Hel.
Počas plavby budete mať možnosť pokochať sa výhľadom na obrovské nákladné lode z celého sveta. Uvidíte veľkú časť lodeníc a pochopíte dôležitosť tohto najvýznamnejšieho prístavu v Poľsku. Cestou uvidíte aj spomínaný Westerplatte, miesto vypuknutia 2. svetovej vojny, kam sa dá tiež dostať loďou či vodnou MHD.
Na polostrove Hel si vychutnajte pokojnú prímorskú atmosféru, ochutnajte údené slede, zájdite si pozrieť maják alebo pozorovať tulene, spravte si piknik na pláži, prípadne venujte čas prebádaniu bunkrov, ktoré sa tu zachovali ešte od vojny. Môj BF to považoval za úplný TOP.
Bunker Bunker Bunker pohoda pri mori Údené slede
Čo ešte môžete vidieť v okolí Gdanska?
- Gdynia – mesto s 250 tisíc obyvateľmi je od Gdanska vzdialené 21 km. V časti mesta Orłowo nájdete Orłowski útes (Klif Orłowski) ale aj mólo (Molo w Orłovie). Nachádza sa tu Poľská námorná akadémia (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte) či akvárium (Akwarium Gdyńskie).
- Národný par Slowinski (Słowiński Park Narodowy) – asi 2 hodiny autom na západ od Gdanska nájdete národný park zaradený do zoznamu UNESCO s pohyblivými pieskovými dunami. Okrem iného sa tu nachádza aj múzeum, turistické chodníky či pozostatky testovacích zariadení na raketové zbrane z 2. svetovej vojny.
- Ostrov Sobieszewo – na východ od centra Gdanska nájdete nádhernú pláž stále patriacu mestu.
Návštevou severného Poľska som si zasa raz zlepšila mienku o našich severných susedoch. Kedysi som bola na predĺženom víkende v Krakowe a tam sa mi veľmi páčilo. Po tomto výlete zapadol Gdansk a okolie v mojom rebríčku európskych destinácií na popredné miesto a jednoznačne medzi destinácie, kam by som sa ešte rada vrátila.
Ak chcete severné Poľsko prebádať ešte dôkladnejšie, inšpirujte sa článkom Gdaňsk na stránke Hemmet. Prípadne si pomôcť pravým nefalšovaným knižným sprievodcom:
Poznáte aj vy nejaké zaujímavé miesta v Poľsku?
~ Lenka Says ~
Ak vám článok na cestách dobre poslúžil, budem rada ak ho zazdieľate svojim kamarátom a známym. Nezabudnite mi dať tiež na FB či IG. Prípadne sa môžete prihlásiť na odber nových článkov a tipov cez newsletter a získať tak eBook o tom, ako sa zbaliť na dovolenku iba do príručnej batožiny.