…bol to celkom obyčajný deň, kedy som sa z čistej nudy prehrabávala fotkami v mobile. Zrazu som narazila na tie z letnej dovolenky. Nedalo sa inak, zaspomínala som si na všetky tie krásne pláže Sardínie, ktoré sme navštívili. A tak si hovorím, že by bola škoda nechať si tieto spomienky iba pre seba.
A hoci ešte nemusí byť ten správny čas otravovať s letnými témami… No ale kto vlastne udáva pravidlá kedy je a kedy nie je správny čas na letnú dovolenku? Možno vám práve tento článok pomôže pri rozhodovaní kam sa tento rok vyberiete na dovolenku vy. Pláže Sardínie – spoznajte 5 z nich.
1) Mari Ermi
Pláž Mari Ermi (Spiaggia di Mari Ermi) sa nachádza na západnom pobreží Sardínie blízko mesta Cabras v provincii Oristano. Na západnom pobreží sme počas nášho pobytu prešli veľký počet pláží. Z nejakého dôvodu mi táto učarovala úplne najviac, a preto sme ju ako jedinú navštívili rovno dvakrát. Pláž je súčasťou Costa del Sinis, z oboch strán na ňu nadväzujú ďalšie, rovnako krásne Putzu Idu, Is Arutas, či Is Arenas.
Táto 1700 metrov dlhá pláž je vhodná okrem kúpania a opalovania aj na prechádzky či windsurfing. Voda je tu nádherne číra a úžasne modrá. Pomaly sa zvažujúce dno poteší aj neplavcov. V pohode tu zaparkujete na platenom parkovisku a v niekoľkých baroch sa môžete občerstviť. Dávajte ale pozor na siestu, mimo obeda vám možno ponúknu iba čipsy. Úplným highlightom tejto pláže bol materiál, z ktorého bola „vystavaná“. Boli to drobnučké kamienky, ktoré boli mäkké ako piesok, ale nemali ste ich všade, keď ste z pláže odišli. Toto len potvrdzuje podstatu všadeprítomných značiek o zákaze odnášania kamienkov z pláže.
2) S’Archittu
S’Archittu je vlastne malé mestečko nachádzajúce sa taktiež v provincii Oristano na západnom pobreží Sardínie. Jeho nie veľkú pláž (Spiaggia S’Archittu) sme objavili jeden veterný večer, kedy môj BF vetril vo vzduchu vlny. Pokiaľ aj ten váš prepadol surfingu, máte pravdepodobne predstavu o čom hovorím. Od radosti z nečakaných vĺn ma skoro vymkol v aute. Čo si ale pomohol, keď pred dovolenku zrovna zložil z ruky ortézu, ktorú nosil kvôli vykĺbenému ramenu, zo surfovania.
Pláž S’Archittu je síce iba 300 metrov dlhá, ale za to otočená na západ. Ak ste milovníci západov slnka, určite si prídete na svoje. Okrem oranžovej romantiky sa tu môžte výborne najesť v reštauráciách kúsok od vody.
At the end sme sa v S’Archittu vyskytli aj kvôli pláži samotnej. Nevynechali sme návštevu kamenného oblúka s rovnakým menom. Kreativita sa tu rozdávala v priehrštiach očividne.
Akokoľvek, pôvodcom mena všetkého v okolí je práve tento kamenný oblúk, ktorý je jedným z najväčších prírodných mostov na Sardínii. Malebné okolie pláže je tvorené vápencovými skalami a niekoľkými menšími zátokami. Okrem kúpkania a člapkania vo vodičke sa tu tiež môžete drsňácky pokajakovať a pošnorchlovať. Treba však dávať pozor na skalnaté dno, ktoré si pýta ochrannú obuv.
3) Torre Grande
Za plážou Torre Grande (Spiaggia di Torre Grande) sme sa museli vydať už o niečo ďalej. Stále však v rámci provincie Oristano. Pôvod jej mena je opäť veľmi kreatívny, odvodený od najvyššej španielskej rozhľadne nachádzajúcej sa na sardínskom pobreží. Takéto tu boli stavané kvôli ochrane pred útokmi pirátov. Okrem rozhľade a pláže sa Torre Grande nazýva aj neďaleký prístav Marina di Torre Grande. Ale dobre, aspoň sa to dobre pamätá.
Bol 1. september a koniec leta (či začiatok školského roka) sa podpísal na návštevnosti. Boli sme tam široko-ďaleko sami! Úplné nebo! Neskôr sa objavili nejaké deti, vyzerali ako školáci, ktorí sem prišli hrať futbal. Pokiaľ to bola súčasť telesnej výchovy, tak im brutálne gratulujem. V dobrom. Lebo hrať fucik na pláži je úplný sen od čias základnej školy. Avšak nezávidela som im ten horúci piesok, ktorý sa s bosými nohami jednoducho zvládnuť nedal.
4) Cala Domestica
Cala Domestica alebo po taliansky Spiaggia di Cala Domestica sa nachádza neďaleko mestečka Buggeru v provincii Carbonia-Iglesias v juhozápadnej časti ostrova. Táto iba 60 metrov dlhá pláž je vnorená do zátoky, ktorá v sebe ukrýva ešte jednu zátoku – zátoku v zátoke. Obklopená bielymi vápencovými útesmi a piesočnými dunami pokrytými všadeprítomnou stredomorskou vegetáciou ponúka pláž možnosti na šnorchlovanie či potápanie. Dominantou celej pláže je zrúcanina neidentifikovateľného pôvodu. Tá tu vyrástla ešte v období, keby bola celá oblasť známa svojim ťažobným priemyslom. V tieni ruín sa tak môžete schovať pred horúcim slnkom a vychutnať si tam svoj vychladený aperolček.
5) Piscinas
Pláž Piscinas (Spiaggia di Piscinas) sa nachádza v juhozápadnej časti Sardínie v provincií Medio Campidano. Už po ceste k nej sa budete diviť, kam to vlastne idete. Najprv len zídete z hlavnej cesty a začnú serpentínky. Tu sa razu vynorí v kopci malé mestečko a kľučkujete popri historickým budovám a nádherným výhľadom. Akonáhle sa cesta prestane kľukatiť, ocitnete sa v krajine pripomínajúcej vojnovú zónu. Kedysi tú bývalo ťažobné mesto Naracauli, ktoré v súčasnosti tvoria už iba ruiny. Úžasný vizuálny zážitok a fotogenická scenéria.
Keď konečne skončíte s prehliadkou Naracauli zistíte, že ste skončili aj s asfaltovou cestou. Odtiaľto vás čaká celkom funky off-road cesta. V malom Fiate 500 to bol silný zážitok. Akonáhle sme zbadali prvé piesočné duny, strešné okno sa v okamihu otvorilo a fotili sme ostošesť. Pláž Piscinas je totiž obklopená dunami, ktoré tu vytvára svojimi prírodnými silami vietor mistrál (Bentu Maestru). V tejto sardínskej púšti rastú borievky, nezvyčajné kvety či divé olivovníky. Duny sú miestami vysoké až 60 metrov a zasahujú do vnútrozemia viac ako 1 kilometer.
Keď sa konečne dostanete k moru, čaká vás 3,5 kilometra dlhá pláž poskytujúca čokoľvek čo pre váš prímorský komfort potrebujete. Parkovanie, plážové stoličky či slnečníky, reštaurácie. Prechádzky, surfing, kitesurfing či šnorchlovanie. Neďaleko od brehu leží potopený vrak starovekej lode, ktorý je perfektný na potápanie.
Až sa mi nechce veriť, že všetky tieto pláže Sardínie sme stihli vidieť počas jednej dovolenky. Áno, Sardinka sa mi nenormálne páčila i keď zrovna nešlo o lacné cestovanie. Myslím, že by som sa sem vedela ešte vrátiť a kľudne aj na tie isté miesta.
Ako sa dostať na Sardíniu?
Okrem toho, že som Sardíniu mala na svojom must-see liste na prvých miestach, rozhodnutie navštíviť ju, bolo uľahčené aj faktom, že sa dalo letieť priamo z Bratislavy. Za letenku sme zaplatili cca od 35 EUR jednosmerne a celý let trvá asi 2 hodiny. Prípadne to môžete spraviť ako my a cestou tam sa zastaviť v Miláne.
A ak by vás zaujímalo aj niečo iné ako pláže Sardínie, môžete si pozrieť aj video, ktoré sa mi na dovolenke podarilo natočiť.
Chceli by ste ďalší tip na letnú dovolenku? Rok po Sardínii sme sa vybrali do Portugalska.
~ Lenka Says ~
Sledujte moje cesty na sociálnych sieťach: