…pred nejakým časom som napísala článok o snoch, ktoré by som si raz v živote chcela splniť. Zaradila som medzi ne aj spoločnú túžbu s BF – žiť jedného dňa pri oceáne, ktoromkoľvek. Tento náš sen môže čiastočne aj za to, že sa Portugalsko stalo miestom našej dovolenky. Chceli sme otestovať, či by sa nám táto krajina na život páčila.
Dovolenka je za nami a verdikt znie ÁNO. Pýtate sa prečo?
1) JEDNODUCHÁ DOSTUPNOSŤ ZO SLOVENSKA
V súčasnosti môžete využiť pohodlné priame spojenie z Viedne do Lisabonu, Prípadne z Bratislavy cez Miláno do Porta vďaka Ryanairu. Kúpu leteniek nenechávajte na poslednú chvíľu, ceny sa v čase značne hýbu. Trúfam si ale tvrdiť, že narastajúca popularita tejto najzápadnejšej krajiny Európy prinesie čoskoro pokles cien leteniek či nárast leteckých spojení nízko-nákladových aeroliniek.
Samotný prílet do Lisabonu je vizuálnym zážitkom. Naskytne sa vám prenádherný pohľad na mesto a okamžite vám bude jasné, že odtiaľto len tak neodídete.

Z letiska odporúčam zobrať metro, ktoré vás bezproblémovo dostane až do centra, prípadne vás priblíži k vašej lokalite.
Jednoznačne najdôležitejším dopravným prostriedkom, ktorý bezpodmienečne v Lisabone musíte skúsiť, je historická električka. Tá do dnešného dňa premáva na 5 linkách. Tá najznámejšia z nich je však iba také dvojminútové hore-dole prevezenie. Električka, kedysi slúžiaca na prepravu sardiniek z prístavu hore na kopec, je dnes len preplnenou turistickou atrakciou.

Taxíky sú väčšinou pre cudzinca peklom, keďže sa páni taxikári často snažia obrať turistov o čo najviac peňazí. Rovnako častá je aj jazyková bariéra. (Alebo som len ovplyvnená referenciami na bratislavských pánov taxikárov od mojich zahraničných priateľo.) V Lisabone to s taxíkmi bolo iné. Level angličtiny lisabonských Uberistov bol na tak dobrej úrovni, že sme sa miestami s BF za našu angličtinu hanbili. Celkový dojem umocnili už len priateľské ceny.
Ak by ste mali chuť na niečo extra netradičné, skúste sa odviesť tuktukom z centra do prístavu. Tu môžete obdivovať zaoceánske lode veľké ako nákupné centrum.
2) PODNEBIE, SLNKO A TEPLO
Portugalsko, ďaleká krajina na konci Európy pri samotnom Atlantiku, kde stredozemné podnebie vplýva na telo aj dušu ako balzám. Tam, kde vás namiesto teplých jesenných búnd ohrievajú slnečné lúče ešte aj v novembri. Tam by som si vedela predstaviť stráviť kúsok svojho života.

3) PORTUGALSKO A GASTRONÓMIA
Tri slová: pastel de nata, sardinky a sangría! To je Portugalsko! Ak radi ochutnávate lokálnu kuchyňu a vaše cesty do zahraničia sú vždy spojené aj so zbieraním gastro zážitkov, tu si isto prídete na svoje.
Tak ako v každej inej prímorskej krajine, aj tu sa viete objesť morských plodov. Ak ich náhodou radi nemáte, ospravedlňujem sa, neviem vám navrhnúť alternatívu. Ja som v Portugalsku jedla iba seafood a to do znenávidenia.

Okrem vynikajúcej sangríe (v Španielsku som hádam takú dobrú ani nepila) tu majú veľmi obľúbenú višňovicu s názvom Ginjinha. Keď v Bairro Alto zrazu uvidíte dlhý rad ľudí čakajúcich pred nejakým mini-pidi obchodíkom, choďte bližšie. Zistíte, že ľudia tu jednoducho čakajú na svojho panáka, či dvoch. Našincovi odchovanému na páleniciach sa toto musí bez debaty páčiť.
…ochutnávanie višňového likéru Ginjinha… …Ginjinhería…
Náš najväčší gastro zážitok sa paradoxne nekonal v malej rodinnej reštaurácii zastrčenej niekde v uličke pri počúvaní fado. Zažili sme ho turisticky v tržnici Time Out Market. A hoci plná turistov, bola tiež plná všakovakého jedla a drinkov. Hot dog s chobotničou nohou a sangría zo šampanského mi ešte teraz čaruje úsmev na tvári a slinku na brade. Prečítajte si viac o portugalskej kuchyni v článku Jedlo sveta #4: maškrty z Portugalska.
~ Sledujte moje gastrocesty na Instagrame @lenka_says_food. ~

4) LISABONSKÉ KRÁSY A GENIUS LOCI
Prvé dojmy sú veľmi dôležité! Môj prvý dojem z Lisabonu sa utváral celé doobedie.
TORRE DE BELÉM
Prvou navštívenou pamiatkou sa stala Torre de Belém. Myslím, že sme spravili dobre. Štyri poschodia vysoká veža, ktorá je postavená na malom ostrovčeku či výbežku, je zapísaná medzi pamiatky UNESCO. Svoju dôležitosť získala už v období zámorských objavov ako súčasť obranného systému a ako slávnostná vstupná brána do Lisabonu.

Napriek množstvu ľudí (čo som ako turista už prestala vnímať negatívne) som sa nemohla zbaviť pocitu príjemnej pohody. Pozreli sme si vežu a pomotkali sa okolo. V blízkosti Torre de Belém sa nachádza Museu do Combatente, Centro Cultural de Belém alebo pamätník Padrao dos Descobrimentos). A keď prišiel čas na kávu, usadili sme sa v kaviarni opodiaľ. S ľudovými cenami a výhľadom na rieku Tajo sme pozorovali okolie. Malé deti v miniatúrnych plachetničkách sa učili pracovať s plachtou a kormidlom. Toto by som určite robila aj ja, keby som tu žila!

PRAÇA DO COMÉRCIO
Ak by ste od Torre de Belém pokračovali popri rieke proti jej prúdu, dostanete sa k obrovskému námestiu Praça do Comércio. V jeho centre sa nachádza socha kráľa Josého I. a pár krokov ďalej oblúk Arco da Rua Augusta. Ak budete mať čas a chuť, na oblúk sa dá vyjsť. Je odtiaľ krásny výhľad.

ELEVADOR DE SANTA JUSTA
Od námestia Praça do Comércio už môžete začať s prehliadkou Bairro Alto po ľavej strane a Alfamy po strane pravej. Ste v centre Lisabonu. Nebude trvať dlho a natrafíte na úžasnú masívu kovovú konštrukciu nazývanú Elevador de Santa Justa. Ide o výťah, postavený počas priemyselnej revolúcie s vyhliadkovou plošinou. Ten spája nižšie položené časti mesta s námestím a katedrálou Carmo, ktorá počas zemetrasenia v 1755 prišla o strechu.


Okrem už spomenutých vyhliadok si môžete pozrieť nielen mesto, ale aj západ slnka odkiaľkoľvek. Lisabon je totiž samý kopec. Kam inam by ste prišli pozorovať západ slnka, ak nie do najzápadnejšej krajine Európy? My sme si túto nádheru vychutnali v bare Park, ktorý sa nachádza netradične na streche parkovacieho domu.
A aby som nezabudla na kachličky! Staré domy v centre Lisabonu sú takmer všetky prenádherne okachličkované. Vraj aby ich glazúra odrážala svetlo a celé mesto sa tak presvetlilo. Fakt je to super!
…kachličky… …neberte si kachličky z fasád domov, nechajte aj ďalšie generácie vychutnať si ich krásu…
5) BLÍZSKOSŤ ATLANTICKÉHO OCEÁNU
Prečo je vlastne oceán parameter, kvôli ktorému som ochotná sa presťahovať? Máme to taký couple goal s BF – on je surfista a ja milujem more. Preto… Portugalsko nám dovolilo otestovať aj oceán. Zakotvili sme v okolí mesta Peniche, konkrétne v malej surferskej dedinke Baleal. Tu okrem opálených dlhovlasých týpkov v neoprénoch nebolo nič zaujímavé. Teda vlastne ešte hmla tam bola neuveriteľne zaujímavá.
Mojou veľkou záľubou sú návštevy oceanárií a Lisabon tiež jedno ponúka. Niekedy nabudúce vám hádam porozprávam aj o oceanáriu v Monaku.
Oceanarium, Lisabon Oceanarium, Lisabon Oceanarium, Lisabon Oceanarium, Lisabon Oceanarium, Lisabon Oceanarium, Lisabon
BONUS – NEOBJAVENÉ MIESTA
Nabudúce, keď príde čas ďalšej návštevy Lisabonu, a je jedno či len na chvíľu alebo na dlhšie, určite netreba vynechať:
- Mosteiro dos Jerónimos (kláštor; tak ako Torre de Belém zapísaný do zoznamu UNSECO),
- plavbu loďou ku Santuário de Cristo Rei (socha Ježiša podobná tej v Rio de Janeiro),
- prechádzku cez Aqueduto das Águas Livres (akvadukt) či
- koncert typickej portugalskej hudby fado.
- Na sever od Lisabonu leží región Sintra, kde sa nachádza neuveriteľné množstvo achitektonických skvostov, ktoré tiež určite stoja za návštevu!

Ak vás zaujalo Portugalsko aspoň z časti ako mňa, prečítajte si o portugalskej Madeire v podaní Hanky z blogu Cestujeme spolu.
~ Lenka Says ~
Chystáte sa do Lisabonu? Alebo vaši blízki? Zdieľajte článok na svojich sociálnych sieťach a pomôžte tak aj ostatným objaviť Portugalsko najlepšie ako sa len dá.
Sledujte moje cesty na sociálnych sieťach: