Loading Likes...

ružová terasa, kaktus a výhľad na Tichý oceán, Acapulco, Mexiko

…už na strednej škole som sa učila la lengua espaňola (španielsky jazyk), čo vo mne vždy vzbudzovalo túžbu navštíviť aspoň jednu krajinu, kde sa týmto jazykom aj dorozumiem. Najprv sa mi podarila La Espaňa (Španielsko). V Barcelone som si vyskúšala, že to nie je úplne najviac fácil (ľahké), keďže sa v BCN hovorí catalán (katalánsky), čo je o niečo iné ako oficiálne castellano (kastílsky), tak ako ho môžete poznať z nejedného letného hitu (teraz narážam na Despacito, chápeme sa). 😀 Neskôr sa mi naskytla príležitosť hablar (rozprávať) v Madride, kde som už čo to aj pokecala. A nakoniec sa mi podarilo navštíviť dokonca aj México… Viete, kde je Acapulco?

Onehdá som písala článok o mojom veľkom výlete za atlantickú mláku, konkrétne do San Francisca. Moje tri týždne strávené v USA však mali obsahovať aj krátke odskočenie si niekam k moru. LOL, ako keby v Kalifornii more nemali. 😀 Nuž majú, ale také teplé na poriadnu kúpačku sme chceli…! 😉 V rámci plánovania nášho pobytu v USA padlo niekoľko návrhov na destináciu, medzi nimi napríklad aj Havaj. No jedného dňa mi sesternica oznámila, že voľba nakoniec padla na Mexiko! ❤ No a teraz si predstavte scénu z Priateľov: Chandler vyskočí na stôl a začne tancovať svoj povestný tanec:

Matthew Perry Happy Dance GIF - Find & Share on GIPHY

Tak presne toto išlo mne v hlave, keď som sa dozvedela o vybranej destinácii – najväčšie tance na stole. 😀

Cesta do Acapulca

Keď sa povie dovolenka v Mexiku, väčšina ľudí si pravdepodobne predstaví Cancún. Nás však vetry zaviali na západnú stranu, k Tichému oceánu.

Plán cesty bol jednoduchý, lietadlom. San FranciscoDallas Acapulco. To sme samozrejme nemohli tušiť, že nakoniec bude o dva prestupy viac. Absolvovali sme totiž núdzové pristátie

dážďové kvapky na okne

Náš let SF/Dallas bol neskoro v noci, čiže akonáhle sme sa usadili v lietadle, spalo sa. Tak som si driemkala, keď zrazu cítim ochladenie v kabíne a zmenu tlaku… Prichádza prvý oznam o akejsi technickej poruche. Ľudia nestresovali. „Asi rutina“, hovorím si a driemkam ďalej… Druhý oznam o nutnosti pristáť. Po vychodňarsky mi zredlo!!! Tretí oznam o neúspešnom kontakte s kontrolnou vežou v Las Vegas. Ako prosím?! Všetky možné katastrofické filmy sa mi premietli pred očami… Štvrtý oznam o návrate a núdzovom pristátí v Los Angeles

Konečný verdikt bol niečo ako zlyhanie záložného počítača. Keďže nie som v tomto obore zdatná, neviem ani či to možno brať ako reálnu príčinu a či také naozaj aj existuje. 😀 Hlavne, že sa nám nič nestalo. 🙂 Sesterka akčná, chopila sa situácie a začala riešiť náhradnú prepravu. Trošku sme posedeli v LA na letisku a odleteli sme do Dallasu. Tam sme už ale bohužiaľ nestihli prípoj do Acapulca, tak sme to zobrali cez Mexico City… Bohužiaľ iba cez jeho letisko… 🙁

Mexico City, Mexiko, výhľad z lietadla

Mexico City, Mexiko, výhľad z lietadla

Mexico City by som si niekedy chcela ísť ozaj pozrieť. Aj kvôli tomu jazyku, ktorý by som si tam mohla potestovať, aj by som si tam pozrela festival Dia de Muertos (Deň mŕtvych) tak ako ste ho mohli vidieť v Jamesovi Bondovi (Spectre) a bezpodmienečne by som obchodila Teotihuacan a.k.a. mexické pyramídy. (Ak ste v Mexiku niekedy boli, rada sa nechám inšpirovať.)

vysmážané kalamari so zeleninou

Precestovaná polka Ameriky, no predsa len sme nakoniec v Acapulcu pristáli. Inak, ruka na srdce, keď sa povie Acapulco, vybaví sa vám automaticky Mexiko? Ja mám taký (možno nesprávny) dojem, že mnohým ľuďom nie. Asi tak, ako sa im pri Copacabana nevybaví Brazília či pri Bali nemajú pred očami Indonéziu. A pritom je Acapulco známe z toľkých filmov… Teda, mňa napadá iba Muž z AcapulcaBelmondom, ale isto ich je viac. 😀 Pomôžte mi… 😀

hotel Camino Real, Acapulco, MexikoRezort

Nemali sme síce hotel cez cestovku, no mali sme hotel v rezorte. Čo mi bolo úplne divné, bola strážnice pri ceste, kde sme sa museli pri vstupe legitimovať a až potom nás pustili do areálu. Ako sme ale neskôr zistili, strážený areál nepatril iba hotelu, delil sa oň s množstvom prázdninových domov mexických politikov, filmových hviezd či iných majetných ľudí z Mexico City. Z areálu sa tak nakoniec vykľula celkom veľká obytná štvrť.

Čo sa týka hotela, nie je asi veľa čo k nemu… Klasika, výhľad na more rovno z balkóna, excelentné mexické jedlo, happy hours na drinky, pričom najlepšie Pina Colady som určite mala tu. Krásny chutný cocktail iba so štyrmi kockami ľadu na zachladenie vášho drinku. ❤

bazén, hotel Camino Real, Acapulco, Mexiko

pláž, hotel Camino Real, Acapulco, Mexiko

Výlet do mesta

I keď v dobe, kedy som bola v Mexiku, som toho ešte nemala toľko precestovaného, už vtedy som vedela, že sedieť v rezorte je náramná nuda a hlavne hrozná škoda. Byť v Acapulcu a neisť pozrieť mesto je rovnaké ako ostať doma a pozrieť si o ňom dokumenťák.

kokosový orech

Tak sme teda prešli popri strážnici a vystrčili sme nosy von z areálu. Prvá vec čo ma úplne zaskočila bolo vojenské auto naložené vojakmi ozbrojenými po zuby… Na to ani neviete ako reagovať, aj sa cítite safe, aj nie… Neznalá pomerov som sa až neskôr dozvedela, že títo vojaci tu mali za úlohu bojovať proti drogovej vojne kartelov. Nie tak nedávno pred našou návštevou sa v historickej časti Acapulca odohrala prestrelka medzi vojakmi a kartelom, rovnako ako aj pár dní po našej návšteve v blízkosti obchodného centra. Turizmu v Mexiku nijak nepridala ani prasacia chrípka, ktorá v tom istom roku ochromila mexickú ekonomiku a prispela k poklesu cien hotelov, aby prilákali späť turistov. Do dnešného dňa ostáva popularita Acapulca veľmi nízka práve vďaka udalostiam spojeným s drogovou vojnou.

TTrouyetov kríž, Acapulco, Mexikorouyetov kríž 

Dominantou Acapulco Bay je jednoznačne takmer 40 metrov vysoký kríž na kopci nad zálivom. Cez deň si môžete vychutnať nádherný panoramatický výhľad na záliv a v noci zo zálivu zasa môžete obdivovať svietiacu siluetu kríža.

výhľad, Trouyetov kríž, Acapulco, Mexiko

Hotel Casablanca

V 50.rokoch 20.storočia sa stalo Acapulco obľúbeným miestom hollywoodskych hviezd a milionárov ako napr. Elizabeth Taylor, Frank Sinatra či Brigitte Bardot.

Niekedy v tomto období bol postavený aj hotel Casablanca, kde taký John Fitzgerald Kennedy a.k.a. JFK strávil svoje medové týždne s manželkou Jackie. V čase našej návštevy bol hotel vo veľmi zlom stave a pomaly chátral. Vlastnil ho totiž nejaký Mexičan, ktorý nemal pesos na jeho opravu. Budova však aj napriek tomu mala charizmu a nádherný výhľad na Acapulco Bay. V interiéry sa nachádzala maľba, ktorej autorstvo bolo pripisované maliarovi Diegovi Riverovi, ktorý bol známy aj ako manžel Friedy Kahlo. Dnes už je hotel konečne zrenovovaný, v súčasnosti však slúži kondomínium pre luxusné byty. Šťastní to ľudia čo mali tú česť a peniaze si jeden z nich kúpiť. 😀

hotel Casablanca, Acapulco, Mexiko

hotel Casablanca, Acapulco, Mexiko

maľby Diego Rivera, hotel Casablanca, Acapulco, Mexiko

výhľad na záliv, hotel Casablanca, Acapulco, Mexiko

výhľad na záliv, hotel Casablanca, Acapulco, Mexiko

Nástenné maľby Diega Riveru

Pôvod maľby na stene hotela síce jasný nebol, no v meste na 100 percent viete naraziť aj na overené diela Diega Riveru. Treba sa pýtať na jeho murales.

Diego Rivera murales, Acapulco, Mexiko

Diego Rivera murales, Acapulco, Mexiko

Cliff divers v La Quebrada

Ďalšou mimoriadnou atrakciou Acapulco Bay sú jednoznačne cliff divers (skokani z útesov) v La Quebrada. Táto tradícia začala niekedy v 30.rokoch, kedy sa mladí muži pretekali, kto skočí z väčšej výšky. Do dnešnej doby sa tento zvyk naďalej zachoval, no dnes už tu skáču hlavne profesionáli. Predtým ako skočia z výšky 30-40 metrov do úžiny širokej asi 13 a hlbokej asi 5-6 metrov, idú sa skokani pomodliť do kaplnky Matky Božej z Guadalupe. Sem tam si zvyknú skočiť aj so zapálenými fakľami pričom tak zapália olej rozliaty na hladine. V roku 2002 Guinnessova kniha rekordov zapísala tento “úkaz” ako najvyššie pravidelne vykonávané skoky hlavou vpred.

Okrem toho sa v La Quebrada nachádza aj prvý hotel vôbec v Acapulco odkiaľ tieto skoky možno pozorovať.

cliff divers, La Quebrada, Acapulco, Mexiko

La Quebrada, Acapulco, Mexiko

Ak by ste náhodou uvažovali nad cestou, či už do Acapulca, alebo niekam inam, mám pre vás zľavu 10% na ubytovanie cez Booking.com. Ak si zarezervujete vaše ubytko cez tento link, po uskutočnení vášho pobytu vám bude 10% z hodnoty ubytovania pripísaný naspäť na váš účet.

A ak by ste si chceli kúpiť tú najvýhodnejšiu letenku, skúste to cez Skyscanner.

Týmto by som moju spomienku na Mexiko skončila. Dúfam, že vám môj opis Acapulca prišiel zaujímavý a budem rada ak sa o svoje dojmi podelíte.

~Lenka Says~

cestoviny so sépiovou čerňou a lososom