…po vydarenom výlete do macedónskeho Skopje sme sa na ďalší rok rozhodli opäť navštíviť bláznivý Balkán. Za poslednú dobu pribudlo letecky dostupných destinácií z Bratislavy viac ako dosť a naša voľba, popri Bosne a Hercegovine, Bulharsku či Rumunsku, padla na Srbsko.
Ako sa dostať do Srbska ?
V čase, kedy tento článok vznikal, existovala priama linka Bratislava -> Niš. Let trval niečo vyše hodiny a cena sa pohybovala kľudne od 10 EUR jednosmerne. Nám sa podarila zohnať spiatočná letenka za 50 EUR na apríl.
Hlavné mesto Belehrad
Náš let z Bratislavy teda smeroval priamo do neveľkého mesta Niš. Náš plán však bol pokračovať na začiatok ďalej a zamierili sme rovno na autobusovú stanicu a smer Belehrad.
Po nenáročnej 3-hodinovej ceste nás čakal trošku rozpačitý príchod do hlavného mesta Srbska. Kúsok od stanice nás vítali utečenci. Bohužiaľ, aj takáto je momentálna situácia v Európe, ktorá v nás vyvolala značnú dávku empatie a ľútosť nad osudom týchto ľudí.
Srbsko a jeho jedlo
Belehrad nás okrem toho zážitku prekvapil aj kvalitou gastra. Naša prvá večera bola v náhodne vybranej reštaurácií pripomínajúcej skôr kaviareň. Za úroveň obsluhy a kvalitu jedla by sa nemusela hanbiť žiadna reštaurácia v akomkoľvek hlavnom meste. Hneď nám bolo jasné, že hladom nezomrieme, skôr sme sa začali obávať, aby sme si nejaké to kilko navyše so sebou naspäť z dovolenky nepriviezli.
Typickou srbskou potravinou, podobne ako všade inde na Balkáne, je mleté mäso, a tým pádom jedlá ako pljeskavica, čevabčiči, sarma či burek nájdete na väčšine jedálnych lístkov. Pridajte k tomu biely chlieb či zemiaky, zeleninu alebo ajvar a máte predstavu o srbskej kuchyni. Ak však neholdujete tomuto druhu jedla, viete si tu dať čokoľvek iné od cestovín cez wrapy až po hamburgre. Hipsterčina tu je tiež celkom v kurze a jediným negatívnom je asi len fakt, že sa tu v reštauráciách stále fajčí.
Ak by vás zaujímalo niečo viac o srbskej kuchyni, pozrite si moje články o jedle sveta TU a TU alebo o palacinkách. Pre viac vizuálnych gastro zážitkov ma sledujte na mojom Instagrame o jedle:
Čo vidieť v Belehrade?
Samozrejme, okrem jedla nás zaujali aj pamiatky. Veď sme predsa nejakí turisti. Jednou z hlavných atrakcií v Belehrade je vojenská pevnosť Kalemegdan, ležiaca na sútoku Sávy a Dunaja. Okrem nádherného parku, ZOO či vyhliadky na úkaz zlievania sa dvoch majestátnych riek je časť pevnosti venovaná vojenskému múzeu.
Musím povedať, že som okolo tankov, rakiet a iných zbraní, ktoré ani neviem pomenovať, chodila po špičkách a so zatajeným dychom. Hlavou mi vírilo množstvo myšlienok a nejaké tie spomienky na dobu začiatkom 90. rokov, kedy sme v čase vypuknutia občianskej vojny išli s rodičmi na dovolenku do Juhošky a v našej červenej Škodovke odstavenej na odpočívadle sme počuli výstrely z neďalekých lesov. O rok sme tam už radšej nešli.
Rovnako som v hlave oprašovala vysokoškolské skriptá a snažila sa mojim spolucestovateľom vysvetliť súvislosti vojny, ktorá sa tu v mojich očiach, skončila len nedávno. Srbsko, a je jedno či ide o Belehrad alebo Niš, je stále plné opustených domov, kam sa ich pôvodní majitelia po vojne už nevrátili.
Ďalšou zásadnou pamiatkou Belehradu je určite Katedrála svätého Sávu. Srbsko je tak domovom 3. najväčšieho pravoslávneho chrámu na svete, ktorý bol postavený podľa vzoru istanbulskej Hagia Sofia. Jeho výstavba trvala dlhých 70 rokov, pričom bola prerušovaná 2. svetovou vojnou či začiatkom komunistickej diktatúry. Napriek tomu, že bola katedrála oficiálne dokončená v roku 2004, vyzerá stále ako stavenisko. A hoci v jej vnútri toho veľa nenájdete, určite stojí za to ju vidieť.
Jazyková bariéra v Srbsku?
V rámci poznávania srbskej kultúry a medzinárodnej socializácie sme sa v parku pristavili pri detskej aktivite – strieľaní z luku na terč. Dieťa nikde žiadne široko ďaleko, iba skupina dospelých ľudí a my medzi nimi.
Dali sme sa do reči s chalanom, ktorý pri tejto aktivite dobrovolničil a ten nám v slovensko-srbskom dialógu vysvetlil, že srbčina je v podstate rovnaký jazyk ako chorvátčina. Akurát, že každý z týchto jazykov používa iné písmo.
Azbuka, v ktorej tu nájdete väčšinu textov, dáva dojem jazykovej bariéry. 2 semestre ruštiny sa mi tu preto celkom zišli. Pokiaľ ste v Chorvátsku zvyknutí na dorozumievanie v slovenčine, tu v tom môžete bez obáv pokračovať. Inak tu skoro všetci vedia celkom obstojne po anglicky. Ľudia sú tu nenormálne priateľskí, ochotní, sami sa vám prihovoria a pomôžu bez ohľadu na to, akým jazykom hovoríte.
Všetko, čo nám Srbsko ukázalo, v nás vyvolávalo veľa otázok a úvah. Najviac sme sa ale zamýšľali nad celkovým obrazom Srbska, ako sme ho mali možnosť zažiť. Videli sme ľudí žobrajúcich na ulici, rozbité chodníky, výmole na cestách, ošarpané domy… Veľmi nám to pripomínalo práve Slovensko pred 20 rokmi. V kontraste k tomuto zanedbanému vzhľadu mesta zrazu zbadáte nákupné centrum a len neveriacky krútite hlavou. Kde tu ľudia berú peniaze nakupovať v obchodoch s rovnakými cenami ako u nás, no s platmi, ktoré sú neporovnateľne menšie?
A tam si vlastne uvedomíte ako nám tá Európska únia vlastne pomohla. Kto vie kde by sme boli my bez eurofondov? Asi tam kde je ešte dnes Srbsko. Treba uznať, že sme prešli kus cesty vďaka peniazom, ktoré sme boli schopní čerpať či už na cezhraničné spolupráce alebo obnovu regiónov.
Ubytovanie v Belehrade
V hlavnom meste Srbska sme sklonili naše hlavičky v malom apartmáne neďaleko parku Manjez.
Srbsko a fun facts
Vedeli ste, že vynálezca Nikola Tesla a tenista Novak Đoković sú pôvodom zo Srbska?
Na prvý pohľad prekvapivé, na druhý až tak nie… Také bolo zistenie, že srbsko-ruské vzťahy nie sú silné iba politicky, ale sú badateľné aj na bežných veciach ako sú suveníry, na ktorých sme často videli zobrazeného Putina.
Tranzitné mesto Niš
Po 2 dňoch strávených v hlavnom meste sme sa pobrali naspäť do Nišu. Toto 3. najväčšie mesto Srbska, ktorého počet obyvateľov sa pohybuje okolo 180 tisíc, sa určite oplatí nevynechať. Náš jediný deň strávený tu nám síce neumožnil vidieť všetko, no aj to málo čo sme stihli, stálo za to.
Čo vidieť v meste Niš?
Rovnako ako v Belehrade, aj v Niši sa nachádza pevnosť s parkom a výhľadom na mesto. Iba rieka, nad ktorou sa týči je iná. Volá sa Nišava. Namiesto vojenského múzea tu zasa nájdete pozostatky tureckých stavieb. Jednou z nich je mešita Bali Bey, ktorá sa ako jediná z celkového počtu 10 zachovala.
Za návštevu stojí aj Cele Kula, veža vyskladaná z lebiek srbských povstalcov proti Osmanskej ríši. Bohužiaľ sa nám ju nepodarilo vidieť znútra. Vy si preto zistite otváracie hodiny než sa sem vyberiete.
Jedlo a Niš
Nedá mi nespomenúť, že úroveň gastra bola dokonca aj v tak malom meste ako je Niš na vysokej úrovni. Ak by ste sem náhodou zavítali, určite nevynechajte reštauráciu Pleasure, kde na obrazovkách uvidíte zostrihy toho, čo ponúka ich kuchyňa aj s celým procesom prípravy. Okamžite sme chceli vyskúšať celý jedálny lístok.
Pokiaľ budete mať chuť na niečo sladké, navštívte kaviareň / cukráreň Tramvaj. Interiér zodpovedá názvu, vyzerá ako staré drevené električky. Čisté múzeum, ktoré si na vlastne koži môžete aj vyskúšať.
Zaujímavosti v Niši
V centre mesta, na pešej zóne, sa v podzemí nachádza obrovská nákupná pasáž dlhá niekoľko desiatok metrov. Kúpite tu čokoľvek a všetko.
V Srbsku majú predaj lístkov vymyslený úžasne, kúpite ich priamo v vozidle. V Niši ho majú posunutý ešte o level vyššie. Tu sa okrem vodiča nachádza v autobuse aj akýsi sprievodca, ktorý vám po usadení príde lístok predať, prípadne po vás zakričí, či ho vôbec potrebujete.
Tip na ubytovanie
Hoci sme bývali ďalej od centra, dopriali sme si tak aspoň príjemnú prechádzku a z nášho ubytovanie na kopci bol nádherný výhľad na celé mesto. Ani za svet toto ubytovanie neviem nájsť, no našla som jedno lepšie v rovnakej lokalite: Garni Hotel Panorama Lux.
Dala som si také malé osobné predsavzatie, že by som sa chcela do Srbska o takých 10 rokov vrátiť a pozrieť sa, ako a kam sa krajina posunula. Už teraz som na to veľmi zvedavá. Bude to rok 2027…
~ Lenka Says ~
Sledujte moje cesty na sociálnych sieťach:
Článok o Srbsku je súčasťou seriálu Mesiac v pohybe, ktorý pozostáva z troch článkov o miestach, ktoré som navštívila počas jedného mesiaca:
- Prvá časť: Mesiac v pohybe (Grenoble, Barcelona, Írsko) [Part 1]
- Druhá časť: Mesiac v pohybe (Srbsko) [Part 2]
- Tretia časť: Mesiac v pohybe (Praha) [Part 3]