…opäť nastal ten čas, kedy sa chystáte cestovať. Opäť je tu tá chvíľa, kedy vyťahujete príručný kufor a zdesene si kladiete tú istú otázku: !?AKO?! Už pár dní uvažujete ako sa zbaliť do tohto miniatúrneho kufra tak, aby ste si mohli vziať so sebou na palubu lietadla.
Bola som tam kde vy. Niekoľkokrát. Preto som si povedala, že vás zbavím tohto trápenia a ukážem vám, čo všetko je schopný uniesť váš príručný kufor na konkrétnom príklade.
Dovoľte mi teda previesť vás peklom zvaným príručná batožina do lietadla, naspäť očistcom užitočných tipov, až do raja v podobe vašej cieľovej destinácie spolu s efektívne zbaleným kufrom.
CESTOVATEĽSKÉ ZADANIE
Predstavte si napríklad taký mesiac apríl. Počasie je premenlivé, teplota sa môže pokojne vyšplhať na 25°C, no kľudne klesnúť aj na 10°C. V tomto teplotne nestabilnom počasí som sa musela zbaliť do príručnej batožiny na 8 dní. Aby toho však nebolo málo, netrávila som tento čas iba na jednom mieste a rovnakých podmienkach. Prvá časť cesty totiž zahŕňala služobnú cestu do oblasti francúzskych Álp, do mesta Grenoble a tá druhá zasa oslavu narodenín v slnečnej Barcelone.
~ Viac si o tomto výlete môžete prečítať v článku Mesiac v pohybe I. (Grenoble, Barcelona, Írsko). ~
1) ROZMERY VÁŠHO KUFRA DO LIETADLA
Pokiaľ máte pochybnosti a neviete či práve ten váš kufor je vhodný ako príručná batožina, pozrite sa u svojho prepravcu. Napríklad: batožina Ryanair a batožina Wizzair. Z vlastnej skúsenosti vám ale poviem, že pokiaľ jE váš kufor on pár centimetrov väčší, nevadí. Ešte sa mi nestalo, že by to niekto na letisku riešil. Pokiaľ je ale napísané, že je povolený na palubu iba ruksak, s kufrom veru nepochodíte.
~ Pozrite si skvelú ponuku palubných batohov či palubných kufrov. ~
2) SKONTROLUJTE SI PREDPOVEĎ POČASIA
Možno vám nepoviem nič nové, no podľa všetkých doteraz nadobudnutých skúseností s cestovaním si vždy pred cestou omrknem predpoveď počasia v mieste cesty. Hoci počasie býva vrtkavé a v apríli to platí dvojnásobne, forecastované denné a nočné teploty mi vždy urobia predstavu o tom, z čoho by som si šatník mohla zostaviť.
3) ZOZNAM VECÍ NA VAŠU DOVOLENKU
Keď už mám jasný obraz o poveternostných podmienkach a úhrne zrážok, začnem si koncipovať zoznam vecí na dovolenku. Áno, určite sa teraz zdvihla vlna odporu, nesúhlasu a vypálených supermarketov, no napriek tomu verím, že zoznam zmysel má. Ja to robím tak, že priebežne spisujem, čo by sa mi hodilo a pred balením vytvorím finálnu verziu. Takto mám neskôr prehľad o tom, čo už mám nachystané, čo ešte potrebujem pribaliť a čo prihodím úplne pred odchodom. Chápete, také to klasické vyškrtávanie. Tak sa nakoniec vyhnem situáciám vo final destination, kedy z kufra vytiahnem 15 tričiek, no žiadne nohavice…
4) VIETE AKO SI ZBALIŤ DO LIETADLA TOPÁNKY?
V zásade považujem za rozumné mať so sebou aspoň dva páry topánok. Ak ma jedny otlačia, môžem si obuť tie druhé a v prípade neblahých poveternostných podmienok by ma mali aspoň jedny ochrániť pred vodou či chladom. V prípade úplnej teplotnej katastrofy to môžem vylepšiť výraznými hrubšími ponožkami, v dnešnej dobe tak obľúbenými. Na odľahčenie batožiny použijem ťažšie topánky na cestovanie. Tie ľahšie zabalím do kufra ako prvé. Vypchám ich ponožkami, menším oblečením či šperkami, čo okrem ďalšej úspory miesta zabráni topánkam stratiť svoj tvar.
Aby som si nezašpinila oblečenie od podrážok, vložím ich do sáčku. Ak ho náhodou pri balení nemáte, použite hotelové kúpacie čapice. Topánky ukladám tak, aby podrážka smerovala ku strane kufra, najlepšie do jej spodnej časti, aby sa mi kufor neprevážil a ľahšie som ho za sebou mohla ťahať.
5) ŠPECIÁLNE TECHNIKY NA BALENIE OBLEČENIA
Pokiaľ nočné teploty v mieste cesty nevyzerajú úplne najpriaznivejšie, netreba strácať rozvahu. Namiesto teplej lyžiarskej bundy si pribalím takú, čo môžem nosiť aj cez deň a zoberiem si radšej široký šál, ktorý v prípade potreby prehodím cez bundu a mám o vrstvu viac. Veľmi sa mi tieto veľké šály či šatky osvedčili, okrem iného aj pri cestovaní lietadlom, kde býva dosť zima. Pre pokojnejší spánok a voľnejší manévrovací priestor na rôzne módne kreácie si zvyknem zobrať aj jeden hrubší svetrík či tenšiu mikinku. Vrstva navyše vždy pomôže.
Namiesto niekoľkých kusov nohavíc pribalím radšej sukne či tenšie nohavice alebo kraťasky a rôzne hrúbky pančušiek. Rovnako ako pri topánkach, najhrubšie nohavice použijem na cestovanie. Nielen pre ušetrenie miesta, ale aj kvôli extrémne klimatizovaným letiskám a lietadlám.
Keď už mám topánky vložené v kufri, veci na oblečenie nachystané v komínkoch, začnem s jeho ukladaním. Ako stále opakujem, potrebné je šetriť miesto. V tomto prípade sa mi osvedčila taktika oblečenie rolovať. Na jednej strane sa mi menej pokrčí, na druhej strane vážne miesto ušetrím. Všetko je vyskúšané. Tiež mi to veľa ľudí veriť nechcelo, ale uverili, lebo je to pravda.
Ako sa ale zbaliť do lietadla keď sa jednoducho neviem rozhodnúť či danú vec potrebujem alebo áno? Stále sa s tým učím pracovať a nie vždy sa viem rozhodnúť správne. Zvolila som preto jednoduchú metódu odstránenia náhodných 3 vecí, ktoré považujem za najmenej potrebné. Niekedy to bol tablet či taška na notebook, inokedy tričko či 2. kabelka. Vždy sa ale niečo nájde.
6) KOZMETIKA DO LIETADLA
Tú najdôležitejšiu z dôležitých nevyhnutností samozrejme nemienim vynechať. Ako si zbaliť do lietadla kozmetiku si prečítajte v mojom rozsiahlom elaboráte Ako a čo si zabaliť (nielen) na letnú dovolenku: KOZMETIKA. Čo vám ale z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť je, aby ste sa neskúšali pri letiskovej kontrole tváriť, že v kufri žiadnu kozmetiku nemáte. Ten scanner tam nie je len tak na srandu a hlavne, je to nenormálne podozrivé, ak budete tvrdiť, že vo vašej príručnej batožine nemáte žiadne tekutiny.
7) ČO SI NEZABUDNÚŤ NA DOVOLENKU
Z bezpečnostného hľadiska je dobré urobiť si kópiu pasu, vodičského či občianskeho preukazu a poslať si ho na e-mail. Ďalšou možnosťou je nafotiť si tieto dokumenty do telefónu či fotoaparátu. Dôvod? V prípade, že by ste o doklady nedajbože počas vášho výletu či dovolenky prišli, budete mať ľahšiu cestu pri vybavovaní nových či dočasných.
Ak by sa vám náhodou stalo, že si zabudnete adaptér na nabíjanie telefónu, skúste sa pozrieť či vaše TV na hotelovej izbe nemá USB výstup. Odtiaľ by sa mohol dať váš telefón pohodlne nabiť.
A čo vy? Máte aj vy nejaké príhody či triky ako sa zbaliť do lietadla?
~ Lenka Says ~
Sledujte moje cesty na sociálnych sieťach:
Chcete dostávať informácie o nových článkoch na váš email? Prihláste sa na odber newsletteru a získajte eBook o tom, ako sa zbaliť do príručnej batožiny aj so zoznamom:
PS: Niektoré linky v tomto článku sú affiliatné a pokiaľ si cez ne niečo kúpite, dostanem za ne malú províziu, ktorú použijem na údržbu môjho blogu či na kávičku pri písaní článkov. Budem vám preto nesmierne vďačná ak ich použijete.
Super clanok Leni ako vzdy 🙂 rolovat oblecenie ma teda vobec nenapadlo. A takisto kopie dokumentov, velice dobry tip, ked nabuduce niekam pojdem urcite zuzitkujem tvoje rady 😉 Ja si so sebou este takmer vzdy bravam nejake slpaky (napr. flip-flopy) a plavky, lebo nikdy neviem co mi skrsne v hlave, ci ich nahodou nebudem potrebovat 🙂
Ďakujem Lucka 🙂 Som rada, že som pomohla a ďikičko aj za tip na plavky či šľapky.