…akonáhle sme kúpili letenky na Bali a vedeli sme, že tu strávime 3 mesiace, začali sme šíriť túto info medzi kamarátmi. Niežeby sme sa chceli chváliť, bolo to skôr s úmyslom zavolať ich za nami. Veľa ľudí táto možnosť zaujala, no len niektorí z nich ju aj využili. Bola som preto dosť happy, že sa medzi nimi našli aj 3 moje kamošky. (Čaute baby! ❤️) Hneď mi bolo jasné, že z toho musí byť babská jazda. Lokalít pripadalo do úvahy niekoľko, no ja som mala jasno už od začiatku. Pôjdeme na ostrovy Gili!
Ostrovy Gili som už raz navštívila. Na otočku, na jeden deň. Páčilo sa mi, že na ostrovoch nie sú žiadne autá, všetci sa tu presúvali peši či na bicykloch a pláže sú všade dokola. Ideálne na pár dní plných kúpania, slnka a jedla.
FUN FACT: Mnohí domáci tu vlastnia elektroskútre, čo sme veľmi cenili, keďže nerobia žiadny hluk. Na ostrove sa dá prepravovať aj na konských povozoch, ktoré sme však nikdy nevyužili.
Kde sa nachádzajú ostrovy Gili?
Gili Islands sú 3 neveľké ostrovy nachádzajúce sa na severozápad od ostrova Lombok. (To je ten ostrov napravo od Bali.) Gili Air je k nemu najbližšie a vraj je najvhodnejší, ak túžite po pokojnej rodinnej dovolenke. Stredný z ostrovov sa volá Gili Meno a je obľúbený na romantické pobyty. Gili Trawangan, ktorému všetci hovoria Gili T, je známym párty miestom a práve ten sa stal naším ostrovom na 3 noci.
Na ostrovy Gili sme sa dostali z Bali rýchloloďou (speedboat) z prístavu Padang Bai asi za 2hodiny. Cesta (pick up zo surfhousu -> transfer do Padangabai -> cesta loďou na Gili T a naspäť) nás vyšla na 650k Rp (cca 40EUR). POZOR: Spiatočný transfer na hotel nie je v cene. Príchodzích z ostrovov Gili rozvážajú iba na záchytné stanice (Ubud, Kuta, Jimbaran, atď.)
Príchod na Gili Trawangan
Počas našej návštevy bol prístav na Gili T ešte vo výstavbe. Z lode sme preto vystupovali veľmi originálne – rebríkom rovno na piesočnú pláž. My, s našimi mini ruksačikmi, sme boli relatívne v kľude. Tí, čo mali plné ruky to prežívali trošku viac rozpačito. Veľké kufre však vykladala na pláž posádka.
Orientácia na ostrove je celkom jednoduchá. Všetko tu je buď od prístavu doľava, alebo doprava. Tadiaľ totiž vedia hlavná tepna. Naľavo od prístavu sa nachádzajú krásne a luxusné rezorty či nočný trh. No keďže my sme chudobné Stredoeurópanky, bývali sme od prístavu doprava, v tradičných chatkách.
Naše ubytovanie na Gili T
Ubytované sme boli v Gili Turle Beach Resort, a hoci nešlo o žiadny luxus, hodnotili sme tento výber za dobrý. Cena cca 10EUR na noc aj s raňajkami, vlastná kúpeľňa a klimatizácia. Hneď cez cestu sa nachádzala pláž s lehátkami a slnečníkmi, kam nám obsluha z nášho „rezortu“ rada priniesla objednané drinky či jedlo. Po ruke sme mali aj obchody či iné reštaurácie. Všetko bolo na pešiu vzdialenosť, keďže na Gili T nie je nič ďaleko. Jediným negatívom bola len neďaleká mešita, odkiaľ nás o 4 ráno budil muezín.
Čo sa dá robiť na Gili Trawangan?
Vyberte sa na šnorchlovací výlet
Od prvého momentu ako sme vystúpili na Gili nám z každej strany ponúkali snorchling trip po okolí Gili Islands. My sme si ho zajednali priamo u nás na hoteli a vyšiel na 150k Rp (cca 10EUR). Od tejto nízkej ceny (v porovnaní so šnorchlovačkami v iných lokalitách) sme si toho veľa nesľubovali. Realita nás však príjemne prekvapila.
Celý výlet bol plánovaný na cca 5hodín. Vyrážali sme o 11:00, zhodou náhod hneď spred nášho ubytovania. Prvou zastávkou bolo šnorchlovanie nad vrakom lode potopenej pri ostrove Gili Meno. Za mňa mega super, keďže vraky bývajú často potopené vo väčších hĺbkach a pri šnorchlovaní nie sú vidieť.
Z vraku sme sa presunuli na známe sochy ponorené pod vodou. Bolo zaujímavé ich vidieť a utvrdiť sa, že drvivá väčšina fotiek na IG z tohoto miesta je prehnaná množstvom filtrov. Napriek tomu, že sme boli mimo hlavnú sezónu, stále tu bolo dosť ľudí a bohužiaľ ani viditeľnosť nebola najlepšia. No užili sme si to naplno! NOTE: Akonáhle sa dostanem k fotkám z podvodného foťáku, určite ich sem doplním.
Nasledovala krátka zastávka na Gili Meno a pokračovali sme na spot číslo 3 – Turtle Point. Na naše prekvapenie sme tu videli množstvo korytnačiek. Pár z nich sa rozhodlo z hlbokého dna vyplávať na povrch nadýchnuť sa. Krásne, nezabudnuteľné! No opäť ma neprestala udivovať ľudská sprostosť.
Ešte na lodi nám naši sprievodcovia vysvetlili, že sa korytnačiek nemáme za žiadnych okolností dotýkať. Nie je im to totiž príjemné a dotýkanie im spôsobuje stres. (Možno to znie ftipne, no treba vedieť ako sa korytnačiek správne dotýkať, čo bežný smrteľník nemá odkiaľ vedieť.) Napriek tomu sa dievčina z našej skupiny korytnačky dotýkať začala. Prosím, nerobte im to!
Poslednou zastávkou pred obedom na Gili Air bola Fish Garden. Miesto v mori medzi ostrovmi Meno a Air s veľkým počtom rôznych rybiek, ktoré priplávali až k nám, aby si ďobli kúsok chleba, ktorý sme držali v ruke.
Požičajte si bicykle
Okrem snorchling tripu nám všade na ulici ponúkali aj prenájom bicyklov. My sme zaplatili 50k Rp (cca 3EUR) na celý deň opäť priamo na hoteli a vozili sme hore-dole po ostrove. Videli sme známe húpačky vo vode, luxusné rezorty a objavili sme aj Night Market.
POZOR: Pokiaľ si chcete spraviť IG fotky na húpačkách, opýtajte sa lokálov, kedy je najlepší čas. My sme ich videli buď úplne potopené vo vode, alebo pri odlive úplne bez vody.
Dajte si večeru na Night Markete
Night Market je trh otvorený iba večer, kde sme našli širokú ponuku lokálneho jedla, najmä toho grilovaného. Okrem klasického Nasi Campur, ktorý ponúka okrem iného aj bohatú vege / vegan variantu, sme tu vyskúšali chutné grilované ryby či morské plody. To všetko sme zapili pivkom či čerstvým džúsom a ako dezert sme si dopriali typické indonézske koláčiky. Odporúčam skúsiť napríklad kokosový puding s jackfruitom alebo zelené koláčiky s pandanom.
Vychutnajte si kúpanie v kľudnom mori bez vĺn
Pokiaľ prichádzate na ostrovy Gili zo západného pobrežia Bali, pravdepodobne už máte plné zuby veľkých vĺn a striedajúceho sa low / high tidu. Ostrovy Gili nám preto padli vhod a konečne sme sa mohli v mori poriadne čľapkať a poplávať si v ňom. Biely piesok a pokojná hladina vám zaručí pravý exotický zážitok.
Navštívte masážny salón
Tak ako Bali, aj ostrovy Gili ponúkajú rôzne masáže v pekných salónoch. Okrem klasickej balíjskej jemnej masáže sme našli v ponuke aj silnejšiu lombockú. Vyskúšali sme facial (kozmetiku) či hair wash (umytie vlasov), no salóny tu často ponúkajú aj ear candle, hair mask ale aj body scrub. V rámci nič nerobenia na Gili sa treba nechať trošku rozmaznať aj takýmto spôsobom.
Skúste Magic Mushrooms…
Kedy ísť na ostrovy Gili?
Ostrovy Gili majú v porovnaní s Bali menej zrážok a to dokonca aj počas obdobia dažďov. To trvá od novembra až do apríla. My sme boli na Gili v polke decembra a počasie bolo priaznivé. Ak pršalo, bolo to v noci alebo večer a dážď nám nijak nezasahoval do našich plánov.
~ Lenka Says ~
Zaujímalo by vás o ostrovoch Gili ešte niečo? Neváhajte sa ma opýtať v komentári nižšie. Prípadne si prečítajte ďalšie články zo série Bali:
…čo sa balí na Bali?
…Ubud: čo vidieť za 3 dni vo vnútrozemí ostrova Bali
…ostrovy Komodo a Flores: čo vidieť za 3 dni (okrem varana komodského)
Nenechajte si ujsť žiadny článok na blogu a prihláste sa na ober newsletteru: