…tento 3. najväčší spomedzi Kanárskych ostrovov sa často nazýva aj miniatúrny kontinent. Jeho sever je zelený a svieži. Stred je hornatý a oproti zvyšku ostrova aj chladný. Juh zasa úplne suchý a plný piesočnatých dún.
Turisticky vyhľadávaná je práve južná časť plná piesočných pláží, ktorej sme rozhodli vyhnúť. Náš čas na Gran Canarii sme venovali najmä severu a stredu ostrova. Okrem iného sme navštívili mestečká Agaete, Gáldar či Telde ale aj hlavné mesto ostrova Las Palmas de Gran Canaria. Ja vám dnes porozprávam o iných zákutiach ostrova…
Ako sa najlepšie dostať na Gran Canariu?
Najjednoduchšie, pokiaľ sa chcete vyhnúť prestupom, voľte Ryanair z Viedne, prípadne Budapešti. Nám sa (v októbri 2020) podarili zohnať letenky len 2 týždne pred odletom za cca 150 EUR. Ceny však bývajú oveľa vyššie, celkom nízku cenu tak možno pripísať korone.
Let na Kanárske ostrovy trvá asi 5 hodín s pristátím na medzinárodnom letisku v Las Palmas – najväčšom meste súostrovia. Treba sa pripraviť na neškodný časový posun o 1 hodinu.
FUN FACT: Hlavné mestá nájdete na Kanárskych ostrovoch hneď 2. Prvým je Las Palmas de Gran Canaria, tým druhým Santa Cruz de Tenerife.
~ Pred cestou si nezabudnite prečítať aktuálne informácie o vstupe na Kanárske ostrovy. ~
Ako sa presúvať po ostrove?
Tak ako som už odporúčala pri cestovaní po Lanzarote a spoznávaní Fuerteventury, prenajmite si auto. Autopožičovní nájdete na každom ostrove neúrekom, nie všetky sú však výhodné. My sme boli vždy spokojní s Cicar. Prenájom auta sa pohybuje okolo 16 EUR / deň. Požičovne nájdete priam kdekoľvek a bez auta sa v podstatne nedostanete nikam.
Tipy na ubytovanie alebo kde sme bývali na Gran Canarii
Gran Canaria ako obľúbená destinácia dovolenky-chtivých turistov z celého sveta ponúka obrovské množstvo ubytovacích možností.
Ak sa rozhodnete opustiť istoty južných letovísk a honosných rezortov, naskytne sa vám možnosť bývať po kanársky. My sme volili malé mestečko na severozápade, kde noha turistu vkročí len zťažka. Apartamento Playa de Sardina bola skvelá voľba nielen pre pár. Nevedeli sme si vynachváliť slnečnú terasu a plne vybavenú kuchynku. Nevadilo nám ani to, že byt bol fakt oldschool. Na ulici boli malé potraviny, parkovisko hneď pod oknom ako aj potápačské centrum. K moru to už bolo iba na skok. Viac nám nechýbalo.
V centrálnejšej časti ostrova sme zas zvolili za našu základňu krásne historické mesto Telde. Tu sme sa ulakomili na ubytovanie v rezidenčnom center. Pri El Baladero Apartamentos sme volili moderný štýl, plne vybavenú kuchyňu a izbu pre surf. Prechádzky po historickom okolí boli krásnym bonusom.
Fascinujúce mi prišlo netypické ubytovanie v jaskyniach, na ktoré sme narazili v centrálnej časti ostrova v okolí mestečka Artenara.
Zaujímavosti o ostrove Gran Canaria
Gran Canaria má takmer ideálne okrúhly a kužeľový tvar s priemerom približne 50 km. Nachádza sa medzi ostrovmi Tenerife a Fuerteventura, ktoré môžete vidieť v jednom momente aj z mestskej výhliadky v mestečku Firgas.
Ostrov je známy pestovaním banánov a početné plantáže sú neoddeliteľnou súčasťou panorámy ostrova. Produkcia banánov na Kanárskych ostrovoch sa radí na 2. miesto v Európe.
Obľúbeným jedlom na ostrove sú papas arrugadas – vráskavé zemiaky. Ide o zemiaky uvarené v šupke vo veľmi osolenej vode. Podávané sú s červenou alebo zelenou omáčkou (mojo rojo / verde), ktorej základ tvorí olivový olej a rôzne korenie či bylinky.
O Maspalomas či Puerto Rico de Gran Canaria sa dočítate aj inde, ja vás dnes prevediem severom či centrálnou časťou ostrova.
Arucas: závan zdanlivej histórie
Mestečko Arucas sa nachádza na severe ostrova, asi 15 minút autom od Las Palmas. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, mesto má 36tisíc obyvateľov.
Naše cesty viedli do Arucas najmä kvôli monumentálnemu kostolu San Juan Bautista. Hoci ide o kostol, vďaka svojim rozmerom ho veľa ľudí nazýva katedrálou. I keď sa jej výstavba začala v roku 1909, na prvý pohľad vyzerá byť ale oveľa staršia. Verejnosti sa otvorila v roku 1917, ale kompletne dokončená bola až v roku 1977.
V Arucas sme narazili aj na úžasný Parque Municipal de Arucas, park plný exotických rastlín. Až v tejto botanickej záhrade si naplno uvedomíte, že sa nachádzate v subtropickom pásme. V parku sa nachádzajú strelície, monstery, palmy a všakovaké iné kvety, ktoré u nás doma zvykneme pestovať len v kvetináčoch.
Okolie Arucas je známe tiež množstvom plantáží s cukrovou trstinou, z ktorej sa tu v Destilerías Arehucas vyrába rum. Arehucas je pôvodný názov mesta.
Gran Canaria a jej Teror
Strašidelný názov tohoto malého mestečka udrie do očí hneď po zaradení sa do premávky na dopravných značkách. V okamihu zatúžite po jeho návšteve, ktorá sa oplatí nielen kvôli názvu.
Teror, so svojimi 13tisíc obyvateľmi, je jedným z najdlhšie obývaných mestečiek na ostrove. Jeho históriu môžete obdivovať najmä vďaka špecifickej architektúre domčekov, ktorá dotvára jedinečnú atmosféru tohoto miesta. Na prechádzke centrálnou ulicou Real de la Plaza natrafíte na baziliku, kláštory a staré domy šlachtických rodín.
Mestečko je známe svojou minerálnou vodou, ktorá nesie skvelý názov Aguas de Teror.
Firgas: prechádzka po kachličkách
Mestečko Firgas na severe ostrova Gran Canaria odporúčam hlavne kvôli jeho centru a uliciam Paseo de Canarias a Paseo de Gran Canaria. Ide o 2 kaskádovité, na seba nadväzujúce ulice.
Začnite zhora na Paseo de Canarias a oboznámte sa s ostrovmi kanárskeho súostrovia. Každý schod je venovaný jednému z nich, vytvorený z precízne prepracovaných kachličiek.
Prejdite cez cestu a pokračujte na Paseo de Gran Canaria. V jej strede vás osvieži kaskádovitý umelý vodopád. Na jednej strane vodopádu stojí 22 keramických lavičiek, pričom každá znázorňuje jednu z obcí ostrova Gran Canaria.
Turistika na Roque Nublo a Pico de las Nieves
Aký je najvyšší vrch Gran Canarie? Záleží koho sa opýtate. Niekto povie, že je ním Morro de la Agujereada (1956 m n.m.), iný zasa Pico de las Nieves, hoci má „iba“ 1949 m n.m.
My sme sa vybrali na druhý menovaný. Jeho zdolávanie nebolo iba o prekonaní výškových metrov, ale aj o teplotnom rozdiele. Z 23 stupňov pri mori sme vystúpali až do 10 stupňov. Super spôsob ako sa schladiť, najmä ak plánujete Gran Canariu v letných mesiacoch.
Roque Nublo je so svojou výškou 1813 m n.m. tretím najvyšším vrchom Gran Canarie. Navštívili sme aj ten. Už na začiatku nenáročnej túry sa nám naskytol jedinečný výhľad na Caldera de Tejeda – na kraji rokliny vymodelovanej eróziou trvajúcou tisíce rokov. V jej strede sa hrdo týčia dominanty Roque Nublo a Roque Bentayga.
Pod nimi leží dedinka Tejeda, vynikajúci príklad tradičnej, jednoduchej, strohej a s láskou obnovenej architektúry. Zastavte sa tu a vyskúšajte lokálne sladké koláčiky. Kúpte si do zásoby Bienmesabe – mandľovej nátierky.
Celá táto oblasť bola zaradená do svetového dedičstva UNESCO v roku 2005.
Ak aj vaša predstava o Gran Canarii bola doteraz postavená iba na rezortoch a množstve turistov, môžete sa s ňou radostne rozlúčiť. Okrem vylihovania na pláži tu totiž viete zažiť aj aktívny odpočinok a dopriať si kultúrne vyžitie. Okrem toho je skvelým miestom pre tých, čo v zime túžia po troche tepla, no zároveň chcú cestovať len v rámci Európy.
Moje cesty môžete sledovať na Instagrame @lenka_says alebo @lenka_says_food či Facebooku @LenkaSaysBlog. Takisto je mžné sa prihlásiť aj na odber newslettera.